Top strony
Wyszukiwarka serwisu
system logistyczny | wartość pieniądza w czasie | manipulacja | niewidzialna ręka rynku | analiza opłacalności | koncepcja 4P | kierowanie konfliktem | komunikacja | sezonowość | analiza wskaźnikowa bilansu | analiza XYZ | finanse gminy |

Ekonomiczna wartość dodana - EVA


Idea EVA opiera się o fundamentalną zasadę, że firma musi osiągnąć stopę zwrotu z całego zainwestowanego kapitału o wartości przewyższającej jego koszt.

EVA jest przede wszystkim miernikiem okresowych wyników działalności przedsiębiorstwa. Niestety, często sprowadza się tę koncepcję wyłącznie do sfery pomiaru dokonań, co niejednokrotnie skutkuje wdrożeniowym fiaskiem. Mamy wówczas klasyczny przykład zgubnego przekonania, że samo monitorowanie efektów kreacji wartości za pomocą wyrafinowanego miernika doprowadzi do poprawy wyników. EVA to w rzeczywistości system zarządzania przedsiębiorstwem integrujący trzy podstawowe obszary – wycenę, pomiar okresowych wyników oraz program motywacyjny – i orientujący je za pomocą jednolitych narzędzi na długookresową maksymalizację bogactwa akcjonariuszy.

Wartość bieżąca przyszłych strumieni EVA jest 'rynkową wartością dodaną' definiowaną jako różnica miedzy wartością rynkową przedsiębiorstwa a wartością księgową jego aktywów, a zatem wewnętrznie generowaną wartością firmy. Jeśli wskaźnik EVA zostanie zastosowany do oceny projektów, wówczas wartość bieżąca przyszłych strumieni EVA jest równa bieżącej wartości netto (net present value - NPV), obliczonej ze zwykłych prognoz przepływów gotówkowych (przy założeniu stałego kosztu kapitału).

Wskaźnik EVA jest przez wielu uważany za nową metodę wyceny przedsiębiorstwa. Należy podkreślić, że jest to błędne mniemanie, gdyż uzyskane wartości nie powinny różnić się od analiz sporządzonych na podstawie wyceny opartej na przepływach pieniężnych.

EVA jest to miernik operacyjnych wyników spółki uwzględniający koszt całego kapitału finansującego jej inwestycje (zarówno obcego, jak i własnego). EVA poprzez wkomponowanie w rachunek kosztu kapitału (wyznaczającego poziom operacyjnych wyników, którego osiągnięcia inwestor może racjonalnie oczekiwać ze swojego kapitału przy poziomie ryzyka charakteryzującym spółkę) jest swoistą kategorią zysku (zwanego najczęściej ekonomicznym) pozostającego po odjęciu również kosztów utraconych możliwości inwestycyjnych (kosztu alternatywnego) .

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Ekonomiczna wartość dodana - EVA (⭐bibliografia ⭐przypisy)
9 stron(-y)
Łańcuch dostaw oraz wartość dodana w logistyce
22 stron(-y)
Zarządzanie wartością przedsiębiorstwa (⭐bibliografia)
20 stron(-y)
Łańcuch wartości (⭐bibliografia)
15 stron(-y)
Wartość pieniądza w czasie - zadania z rozwiązaniami i wzory
5 stron(-y)
Podstawy matematyki finansowej - definicje i zadania z rozwiązaniami
11 stron(-y)
Cykl życia produktu oraz bariery wejścia i wyjścia z sektora (⭐bibliografia)
14 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Finanse przedsiębiorstwa » Ekonomiczna wartość dodana - EVA

Ekonomiczna wartość dodana - EVA
Ocena: 9 / 10
Liczba głosów: 173 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować