Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
alianse strategiczne | negocjacje cenowe | współczynnik determinacji | majątek przedsiębiorstwa | psychologia w marketingu | rachunek kosztów | cykl życia marki | optymalna partia dostaw |

Funkcja redystrybucyjna finansów publicznych


Jest to najważniejsza funkcja finansów publicznych. Polega ona na gromadzeniu środków finansowych przez określony fundusz, najczęściej budżetowy oraz na ich podziale i wydatkowaniu.

Poprzez redystrybucję dochodów za pomocą systemu finansów publicznych korygowany jest rynkowy ich podział między osoby fizyczne i jednostki gospodarcze. Redystrybucja  dochodów realizowana jest w 2 fazach. W I fazie gromadzone są środki finansowe z podatków, ceł, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz ze składek i opłat na publiczne fundusze celowe a także opłat publicznych, a w II fazie zgromadzone środki są zużywane na 2 cele. Po pierwsze są one wydatkowane na tzw. wydatki transferowe nazywane redystrybucyjnymi lub pośrednimi.

Wydatki transferowe są świadczone jednostronnie ze środków funduszy publicznych. Do tych świadczeń jednostronnych zaliczamy renty, emerytury, zasiłki pomocy społecznej, zasiłki rodzinne, macierzyńskie, dla bezrobotnych , stypendia, itd., a więc świadczenia transferowe otrzymywane z funduszy publicznych przez osoby fizyczne.

Druga cześć wydatków transferowych z funduszy publicznych przeznaczona jest na dotacje przedmiotowe i podmiotowe. Mianem dotacji przedmiotowych określamy dopłaty do wybranych towarów i usług ze środków funduszy publicznych. W Polsce dotowane są niektóre leki, przejazdy środkami komunikacji miejskiej, przedszkola i mieszkania komunalne.

Druga część wydatków publicznych są to wydatki finalne (realne lub bezpośrednie). Do finalnych wydatków publicznych zaliczamy wydatki środków publicznych na zakup towarów i usług oraz na wynagrodzenia pracowników sektora finansów publicznych. Redystrybucja dochodów za pomocą funduszy publicznych zmniejsza ich zróżnicowanie między osobami fizycznymi i gospodarstwami domowymi oraz wspiera niektóre jednostki gospodarcze.

Redystrybucja dochodu poza w/w instrumentami jest realizowana za pomocą następujących narzędzi finansowych:
a. progresywnego podatku dochodowego od osób fizycznych. Progresywna skala w tym podatku powoduje, że osoby o wyższych dochodach płacą relatywnie wyższy podatek.
b. ulg i zwolnień podatkowych przysługujących uboższym osobom fizycznym i wybranym jednostkom gospodarczym.

Szczególną formą redystrybucji budżetowej jest finansowanie ze środków publicznych wybranych usług świadczonych przez jednostki sektora publicznego, np. w zakresie oświaty, wychowania, państwowego szkolnictwa wyższego, kultury, przejazdów komunikacją miejską, itd.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Finanse publiczne - zagadnienia na egzamin (ściąga)
15 stron(-y)
Wydatki publiczne (⭐przypisy)
17 stron(-y)
Podstawy finansów publicznych - wykłady
28 stron(-y)
Prywatyzacja - referat (⭐bibliografia)
11 stron(-y)
Wykonywanie budżetu państwa (⭐bibliografia ⭐przypisy)
26 stron(-y)
Procedura budżetowa jednostek samorządu terytorialnego (⭐bibliografia ⭐przypisy)
23 stron(-y)
Budżet państwa - praca (⭐bibliografia)
19 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Finanse publiczne » Funkcja redystrybucyjna finansów publicznych

Funkcja redystrybucyjna finansów publicznych
Ocena: 9.7 / 10
Liczba głosów: 151 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować