Wyszukiwarka serwisu
Warto zobaczyć

Granica możliwości produkcyjnych

Granica możliwości produkcyjnych wskazuje na alternatywne kombinacje dwóch grup produktów, które społeczeństwo jest zdolne wytworzyć w ciągu danego okresu czasu wykorzystując do tego w całości i w jak najlepszy sposób posiadane zasoby oraz technologie produkcji.

Dane zasoby jednoroczne możemy przeznaczyć na produkcję konkretnych dóbr. Dla przykładu: na produkcję dóbr wojskowych lub dóbr cywilnych. Jeśli wszystkie zasoby przeznaczymy na produkcję tych pierwszych, wówczas przy danej technologii ich wytworzenia możemy wyprodukować maksymalną ilość dóbr, równą OG. I odwrotnie: OA, gdy całość zasobów przeznaczymy na produkcję dóbr cywilnych. Oczywiście możliwe jest częściowe przeznaczenie dóbr na produkcję pewnej ilości dóbr wojskowych oraz pewnej ilości dóbr cywilnych - OI oraz OH. Takich możliwych kombinacji przeznaczenia zasobów na produkowanie obu dóbr jest bardzo wiele (kombinacje C, D, E, F...).

Granica możliwości produkcyjnych to największa ilość dóbr i usług jaką może wytworzyć gospodarka przy danym zasobie i jakości czynników wytwórczych.

W jaki sposób buduje się granicę możliwości produkcyjnych?

Wyznaczają ją alternatywne kombinacje dwóch dóbr, które można wytworzyć w przedsiębiorstwie w danym czasie, jeśli wykorzystuje się do tego w całości i w jak najlepszy sposób posiadane czynniki produkcji.

Dlaczego granica możliwości produkcyjnych jest wklęsła względem początku układu współrzędnych?

Wklęsłość granicy możliwości produkcyjnych jest przejawem kosztu alternatywnego rosnącego przy każdej kolejnej zmianie zastosowania czynników produkcji (w celu uzyskania dodatkowych ilości jednego dobra trzeba poświęcać kolejno coraz większe ilości dobra drugiego).

Co oznacza punkt na granicy możliwości produkcyjnych, wewnątrz granicy możliwości produkcyjnych, na zewnątrz granicy możliwości produkcyjnych?

Na granicy możliwości produkcyjnych znajdują się punkty oznaczające wykorzystanie w całości i w najlepszy sposób posiadanych czynników. Wewnątrz granicy możliwości produkcyjnych znajdują się kombinacje dóbr, które można wytworzyć przy niepełnym wykorzystaniu czynników produkcji (bezrobocie czynnika, nieefektywność wykorzystania). Na zewnątrz granicy możliwości produkcyjnych znajdują się kombinacje, których producent uzyskać nie jest w stanie w danym czasie.

Powyższe informacje to za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów. Są to m.in.: gotowe wykłady, prezentacje, analizy finansowe i biznes plany oraz obszerne referaty z bibliografią i przypisami. Po pobraniu na dysk pliki możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy:
Ilość stron
- Podstawy mikroekonomii - wykłady 33
- Wykłady z mikroekonomii 25
- Definicje z mikroekonomii 12
- Omówienie podstawowych zagadnień z mikroekonomii 20
- Kultura organizacji w USA 8
- Ściąga z mikroekonomii - definicje wykresy i wzory 4
- Analiza marketingowa studia fotografii cyfrowej 17

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Mikroekonomia » Granica możliwości produkcyjnych

Granica możliwości produkcyjnych
Ocena: 8.8 / 10
Liczba głosów: 143 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

Nowe artykuły: Artykuł 12 Tylko do końca tygodnia | Artykuł 35 na topie