Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
zapasy | DAGMAR | prywatyzacja przedsiębiorstw | techniki projekcyjne | finansowanie przedsiębiorstw | płace | pozycjonowanie produktu | reengineering |

Makroekonomia (strona: 1)

Założenia rynku o konkurencji doskonałej - Jeżeli chodzi o rynek o konkurencji doskonałej możemy poczynić następujące założenia: ...)
Boom kredytowy - Boom kredytowy jest to zjawisko nagłego zwiększenia skłonności do zaciągania kredytów przez gospodarstwa domowe i...)
Co to jest monopol absolutny? - Monopol absolutny jest to struktura rynkowa, w której występuje jeden producent (sprzedawca) produktu lub usługi....)
Krzywa Philipsa - Krzywa Philipsa to graficzna prezentacja zależności pomiędzy stopą bezrobocia i inflacją płac. ...)
Definicja inflacji - jej rodzaje, przyczyny i skutki - Jedna z definicji inflacji brzmi: Inflacja to stały trend wzrostu ogólnego poziomu cen. Mierzenie inflacji...)
Definicja bezrobocia - jego przyczyny i skutki - Definicja bezrobocia Bezrobocie to stan gospodarki, w którym na rynku pracy podaż pracy...)
Rodzaje polityki monetarnej i ich wpływ na funkcjonowanie gospodarki - Polityka monetarna – to kształtowanie rozmiarów podaży pieniądza i popytu na pieniądz dla osiągnięcia pewnych...)
Pozytywne i negatywne skutki ingerencji państwa w gospodarce rynkowej - A więc: POZYTYWNE: - Zapobiega powstawaniu negatywnych skutków...)
Automatyczne stabilizatory koniunktury - Są to takie instrumenty polityki gospodarczej, głównie z zakresu polityki fiskalnej i monetarnej, które samoczynnie...)
Obszary ekonomicznej działalności państwa w gospodarce rynkowej - To: 1. obszar pozarynkowej działalności państwa – polega na...)
Antycykliczna polityka państwa - Wyróżnić możemy: 1. pogląd Keynesowski – państwo może aktywnie oddziaływać...)
Przyczyny występowania recesji - To m.in.: - Zjawiska leżące po stronie popytu bądź podaży...)
Korzyści i koszty wzrostu gospodarczego - wyróżnić możemy m.in. następujące korzyści i koszty: Korzyści: ...)
Rodzaje systemów ekonomicznych i ich charakterystyka - zacznijmy od definicji: System ekonomiczny – to zbiór tych wszystkich...)
Charakterystyka podstawowych mierników makroekonomicznych - PKB, PNB i DN. PKB – suma wartości wszystkich dóbr...)
Rachunki dochodu narodowego - W każdej gospodarce mamy do czynienia z przepływem dóbr, usług i dochodów. Istnieją trzy sposoby...)
Tempo wzrostu gospodarczego - określa zmiana rozmiarów produkcji w stosunku do okresu poprzedzającego. Mierzymy je z reguły jako przyrost...)
Co to jest topa bezrobocia - to wskaźnik obliczany jako relacja liczby ludzi pozostających bez pracy a chcących i mogących pracować...)
Stopa inflacji - Informuje nas o stabilności monetarnej analizowanej gospodarki. Mierzymy ją...)
Narzędzia polityki pieniężnej banku centralnego - Do najważniejszych narzędzi polityki pieniężnej banku centralnego zalicza się: 1....)
Bank centralny i jego funkcje w gospodarce - Bank centralny spełnia cztery podstawowe funkcje w gospodarce rynkowej: - jest bankiem emisyjnym,...)
Skutki bezrobocia - Analiza następstw bezrobocia pozwala wyróżnić ekonomiczne, psychospołeczne i polityczne skutki tego zjawiska. Jakkolwiek ogólna ocena...)
Typy bezrobocia i ich klasyfikacja - Bezrobocie jest zjawiskiem, którego na gruncie ekonomii nie da się zdefiniować w sposób jednoznaczny. ...)
Pojęcie i pomiar bezrobocia - Bezrobocie jest efektem niedostosowania podaży i popytu na rynku pracy. Jest to nie pożądany i...)
Wydatki gospodarstw domowych - Składają się na nie wydatki na towary i usługi konsumpcyjne oraz pozostałe wydatki. ...)
Oszczędności gospodarstw domowych - Oszczędności te stanowią część dochodów gospodarstwa domowego, które w określonym czasie nie zostały wydatkowane na...)
Agregaty pieniężne - M1 M2 M3 i M4 - Pojęcie pieniądza jest niejednoznaczne i nieostre. Zmienia się w czasie i obejmuje coraz to nowe...)
Pieniądz i jego funkcje - Pieniądz jest bardzo złożoną kategorią ekonomiczną i nierozerwalnie związany jest z gospodarką rynkową. Bez pieniądza...)
Rodzaje i kryteria klasyfikacji rynku - Rynek pojmowany jako ogół transakcji kupna-sprzedaży oraz warunków w jakich one przebiegają możemy podzielić wg...)
Ilościowa teoria pieniądza Irvinga Fishera - Kształtowanie się ilościowej teorii pieniądza Irvinga Fishera: P x T...)

Strona 1 z 5
<<<  -  1  2  3  4  5  -  >>>

2001-2024 © ABC Ekonomii