Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
EBIT | zachowanie konsumenta | restrukturyzacja | weryfikacja istotności parametrów modelu | wykłady z zarządzania zasobami ludzkimi | czynniki wpływające na kurs walutowy | funkcje pieniądza | macierz Ansoffa |

Marża kursu terminowego (spread)

Jest to różnica między kursem terminowym i natychmiastowym.

Obowiązuje zasada, że waluta wyżej oprocentowana musi mieć niższy kurs terminowy od kursu natychmiastowego, natomiast waluta niżej oprocentowana musi mieć wyższy kurs terminowy od kursu natychmiastowego.

Marża kursu terminowego jest nazywana premią lub dyskontem w zależności od tego, czy jest określona z punktu widzenia waluty wyżej oprocentowanej, czy niżej oprocentowanej.

Waluta, której kurs terminowy jest wyższy od natychmiastowego ma premię.
Waluta z niższym kursem terminowym niż natychmiastowym ma dyskonto.
Oznacza to, że waluta niżej oprocentowana ma zawsze premię w kursie terminowym, natomiast wyżej oprocentowana - dyskonto.

Innymi słowy: Marża kursu terminowego (spread) to różnica między ceną rynkową instrumentu finansowego a jego ceną w określonym terminie w przyszłości. Terminowy kurs instrumentu finansowego określa przyszłą wartość, po której instrument ten może zostać sprzedany lub kupiony w określonym terminie. Marża kursu terminowego jest ważnym pojęciem w handlu instrumentami finansowymi, takimi jak akcje, waluty, surowce czy kontrakty futures.

Marża kursu terminowego jest wynikiem wielu czynników takich jak: popyt i podaż na dany instrument finansowy, sytuacja na rynku finansowym, zmienność rynku czy polityka gospodarcza kraju. Różnice w marży kursu terminowego mogą być duże, zwłaszcza jeśli okres między terminem spot a terminem terminowym jest długi.

Marża kursu terminowego jest często wykorzystywana w handlu kontraktami futures. Kontrakty futures to umowy na sprzedaż lub zakup instrumentu finansowego w określonym terminie w przyszłości po określonej cenie. Marża kursu terminowego w przypadku kontraktów futures określa różnicę między ceną rynkową instrumentu a ceną w określonym terminie w przyszłości.

Marża kursu terminowego jest ważnym pojęciem dla inwestorów i handlowców, ponieważ pozwala na przewidywanie przyszłych cen instrumentów finansowych i podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Inwestorzy często wykorzystują marżę kursu terminowego do określania, kiedy kupić lub sprzedać dany instrument finansowy.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Kurs walutowy - referat (⭐bibliografia)
8 stron(-y)
Merchandising - referat (⭐bibliografia)
15 stron(-y)
Polski rynek kapitałowy (⭐przypisy)
19 stron(-y)
Ryzyko bankowe
7 stron(-y)
Strategia i polityka marketingowa firmy
14 stron(-y)
Papiery wartościowe - akcje i obligacje
9 stron(-y)
Biznes plan hotelu
14 stron(-y)

Podobne tematy w Kompendium

1. Spread (0.3 stron)
2. Marża zysku netto (0.2 stron)
3. Marża odsetkowa (0.7 stron)
4. Co to jest marża (0.2 stron)
5. Transakcje terminowe Forward (0.3 stron)
6. Ryzyko walutowe (0.3 stron)
7. Kursy stałe i płynne (0.4 stron)
8. Obligacja zamienna (0.2 stron)
9. Ryzyko utraty płynności banku (0.2 stron)
10. Płynność finansowa (0.2 stron)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Finanse międzynarodowe » Marża kursu terminowego (spread)

Marża kursu terminowego (spread)
Ocena: 9.1 / 10
Liczba głosów: 160 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii