Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
rodzaje bezrobocia | historia myśli gospodarczej | manipulacja | podejmowanie decyzji | wprowadzenie na rynek nowego produktu | wartość pieniądza w czasie | zabezpieczenia kredytów | matematyka finansowa |

Mikroekonomia (strona: 4)

Krzywa popytu - Popyt jest przedstawiany za pomocą krzywej popytu - pokazuje ona, ile dobra są skłonni nabyć...)
Koszt utraconych możliwości - To inaczej koszt alternatywny lub koszt decyzji wyboru. Jest to koszt, który ponoszony jest przy...)
Zasady racjonalnego zachowania - Mówią, że klient wybiera sam to, co dla niego najlepsze. Można tu też wyróżnić dwie...)
Dobra wolne - Dobra wolne, jak woda czy powietrze, są istotnymi elementami w ekonomii, które są dostępne w...)
Nieograniczone potrzeby w ekonomii - Nieograniczone potrzeby i rzadkie środki to jeden z fundamentalnych paradoksów ludzkiej egzystencji, który w naturalny...)
Rzadkie środki - Ekonomia twierdzi, że czynniki produkcji (praca, ziemia, kapitał) są rzadkie, to znaczy ich podaż jest...)
Ceteris paribus - Ceteris paribus to łacińskie określenie, które oznacza przy niezmienionych pozostałych czynnikach. W naukach społecznych, takich...)
Przychód krańcowy i koszt krańcowy - Aby móc podejmować decyzje dotyczące wielkości produkcji  oprócz analizy kosztów musi ono przeprowadzić analizę...)
Krzywa przeciętnego kosztu stałego - Krzywa przeciętnego kosztu stałego (AFC) opada na całej swojej długości. Dzieje się tak, gdyż wraz...)
Całkowite koszty zmienne - (TVC) – zależą od wielkości produkcji i wraz z nią się zmieniają. Koszty te są...)
Całkowite koszty stałe - (TFC) – są niezależne od wielkości produkcji. Są one ponoszone na stałe czynniki produkcyjne. Koszty...)
Teoria równowagi konsumenta - Równowaga konsumenta reprezentowana jest przez punkt styczności krzywej obojętności ze ścieżką cen. Punkt ten przedstawia...)
Czym jest krzywa obojętności - Przedstawia wszystkie kombinacje dóbr, które dla konsumenta są obojętne tzn. że dostarczają one takiej samej...)
Krzywa budżetowa - Przedstawia więc najlepsze z możliwych koszyki dóbr, które może nabyć konsument rozporządzający określonym dochodem, przy...)
Czynniki wpływające na wybór konsumenta - Podstawowymi elementami wpływającymi na dokonywane przez konsumenta wybory są: 1....)
Teoria zachowań konsumenta - Podstawowym celem działalności konsumenta jest  maksymalne zaspokojenie potrzeb. Konsument jest podmiotem gospodarującym, który zaspokaja...)
Zysk w mikroekonomii - Jest podstawowym elementem działalności każdego producenta i związany jest z podstawowymi funkcjami każdej firmy, ponieważ:...)
Linia budżetowa BL konsumenta - Jest to funkcja przedstawiająca możliwości zakupu dwóch dóbr przy danych dochodach konsumenta i cenach jednostkowych...)
Czynniki wpływające na cenową elastyczność podaży - To: 1. Możliwość magazynowania i składania danego dobra. ...)
Popyt doskonale nieelastyczny - Popyt ma charakter doskonale nieelastyczny, gdy wielkość popytu nie reaguje na zmianę ceny. Oznacza to,...)
Popyt jednostkowy - Popyt ma charakter jednostkowy, gdy jednostkowa zmiana ceny tzn. wzrost lub spadek wywołuje jednostkową zmianę...)
Rynek konsumenta - To sytuacja rynkowa, której wielkość zapotrzebowania zgłaszanego na produkty ze strony kupujących jest mniejsza od...)
Rynek producenta - W gospodarce światowej rynek producenta stanowi jedno z najbardziej fundamentalnych i dynamicznych zjawisk. Jest to...)
Niedobór rynkowy - Niedobór rynkowy jest to ilość dobra, o którą wielkość popytu przewyższa wielkość podaży dla danej...)
Nadwyżka rynkowa - Jest to ilość dobra, o którą wielkość podaży przewyższa wielkość popytu dla danej ceny. Cena...)
Równowaga rynkowa - Z prawa popytu i prawa podaży wynika, że ilość dobra kupowanego przez konsumentów i wytwarzanego...)
Substytucyjność dóbr - Dobra a i b są dobrami substytucyjnymi wówczas, gdy zaspokojenie danej potrzeby wymaga konsumpcji dobra...)
Komplementarność dóbr - Dobra a i b są dobrami komplementarnymi wówczas, gdy zaspokojenie danej potrzeby wymaga konsumpcji dobra...)
Co wpływa na popyt - M.in.: - przewidywania konsumentów co do cen dóbr w przyszłości...)
Czynniki wpływające na popyt - Ze strony konsumentów: - cechy inwidualne każdego z nas - dochody...)

Strona 4 z 10
<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  -  >>>

2001-2024 © ABC Ekonomii