Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
obligacje | prezentacje z zarządzania strategicznego | neurolingwistyka | strategia firmy | prywatyzacja | badanie ankietowe | wahania koniunkturalne | negocjacje cenowe |

Obligacja Skarbu Państwa

Obligacja jest papierem emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji i zobowiązuje się wobec niego do zapłaty wartości nominalnej obligacji wraz z oprocentowaniem, po przedstawieniu kuponów odsetkowych i kuponów wykupu na warunkach określonych w subskrypcji.

Podstawą prawną emisji obligacji emitowanych przez bank centralny jest ustawa o Narodowym Banku Polski, w przypadku Skarbu Państwa, w którego imieniu działa Minister Finansów, podstawę prawną stanowią zarządzenia tego ministra wydawane na podstawie ustawy o urzędzie Ministra Finansów oraz urzędach i izbach skarbowych i ustawy o finansach publicznych.

Obligacja jako papier wartościowy musi mieć formę określoną przez prawo. Powinna, zatem zawierać: podstawę prawną emisji, nazwę emitenta, nazwę obligacji i cel jej wyemitowania, wartość nominalną serię i numer, ewentualny zakaz i ograniczenia zbywania, wysokość oprocentowania i termin jego wypłaty, warunki wykupu, wysokość i zasady udzielania gwarancji, miejsce i datę wystawienia obligacji, podpis osoby reprezentującej emitenta.

Cechami charakterystycznymi dla obligacji, jako instrumentu finansowego, instrumentu rynku kapitałowego są:
- wartość nominalna obligacji – oznacza kwotę, jaką powinien otrzymać jej posiadacz po zakończeniu okresu, na jaki została ona wystawiona, termin wykupu, określona jest przez emitenta i oznaczona kwotowo. Wartość nominalna może być stała lub zmienna i w tedy jest indeksowana wskaźnikiem inflacji,
- cena emisyjna obligacji – to cena sprzedaży obligacji prze emitenta. Może być: równa wartości nominalnej, niższa on wartości nominalnej – sprzedawana z prowizją, może być wyższa od ceny nominalnej,
- cena rynkowa obligacji – oznacza cenę, po jakie na rynku wtórnym można kupić lub sprzedać obligację,
- dochód z obligacji – obejmuje sumę dochodu z obligacji i ewentualny dochód z różnic kursowych – jest to różnica między ceną nabycia i ceną sprzedaży obligacji.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Skarbowe papiery wartościowe jako element finansów publicznych
10 stron(-y)
Deficyt budżetowy i dług publiczny w Polsce (⭐bibliografia ⭐przypisy)
19 stron(-y)
Budżet państwa - praca (⭐bibliografia)
19 stron(-y)
Wykonywanie budżetu państwa (⭐bibliografia ⭐przypisy)
26 stron(-y)
Budżet państwa - referat (⭐bibliografia)
6 stron(-y)
Wydatki publiczne (⭐przypisy)
17 stron(-y)
Prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych
12 stron(-y)

Podobne tematy w Kompendium

1. Skarb państwa (0.6 stron)
2. Prywatyzacja pośrednia (0.3 stron)
3. Obligacje Skarbu Państwa (0.9 stron)
4. Bony skarbowe (0.2 stron)
5. Obligacja zamienna (0.2 stron)
6. Czym jest kredyt hipoteczny (0.5 stron)
7. Obligacje pasywne (0.1 stron)
8. Obligacja (0.4 stron)
9. Funckej Skarbu Państwa (0.3 stron)
10. Wydatek (0.2 stron)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Finanse publiczne » Obligacja Skarbu Państwa

Obligacja Skarbu Państwa
Ocena: 9.1 / 10
Liczba głosów: 89 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii