Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
marka własna | rozliczenia bezgotówkowe | konsument | selekcja pracowników | analiza pionowa bilansu | krzywa Laffera | efektywna obsługa konsumenta | zarządzanie relacjami z klientami |

Planowanie - definicja planowania i funkcje planów

Planowanie wskazuje, że kierownicy z góry obmyślają swoje cele i działania. Działania te są zazwyczaj oparte na jakiejś metodzie, planie czy logice, a nie poczuciu.

Planowanie to rozważanie tego co należy osiągnąć i jak najlepiej to czynić, należy wyznaczyć cele, rozwinąć przyszłe opcje działania i wybrać najlepszą.

Planowanie jest ideą, której przypisuje się role funkcji pierwotnej w tym sensie, że wszystkie inne funkcje są określone przez planowanie i niejako podporządkowane reżimowi planowania.

Ponadto plany umożliwiają:
• uzyskanie przez organizację i przekazywanie przez nią środków potrzebnych do realizacji jej działań
• działanie członków organizacji zgodnie z przyjętymi celami i procedurami
• śledzenie i pomiar stopnia realizacji celów, co umożliwia podjęcie działań korygujących, jeśli postępy są niezadowalające

Pierwszym krokiem w planowaniu jest wybór celów organizacji. Następnie określa się cele jednostek i komórek organizacji, jej filii, wydziałów, oddziałów itd. Po ustaleniu celów ustanawia się usystematyzowane programy ich realizacji.

Planowanie działalności tworzy zespół czynników polegający na wyznaczaniu działań zmierzających do realizacji określonych celów w przyszłości na podstawie wyboru jednego z wielu różnych sposobów postępowania.

Pojęcie planowania wyróżnia następujące czynności:
1. Określenie działań w przyszłości na podstawie prognozowania działań z przeszłości i teraźniejszości
2. Zdeterminowanie celów działalności przedsiębiorstwa tj. pożądanych kierunków działań i poziomów realizacji w określonych przedziałach czasowych odbiegających często od poziomu działań prognozowanych.
3. Wyznaczanie alternatywnych ścieżek postępowania umożliwiających realizacje celów, stanów pożądanych, a nie prognozowanych.
4. Wybór jednego z alternatywnych sposobów postępowania traktowanego jako ciąg powiązanych ze sobą decyzji umożliwiających realizację celów przedsiębiorstwa.
5. Określenie zasad kontroli realizacji opracowanego planu tj. systemu mierników i sposobu ich realizacji oraz sposobów postępowania w przypadku ich nie przestrzegania.

FUNKCJE PLANOWANIA określają elementy: - przedmiot planowania, podmioty planistyczne, a więc zespoły ludzkie przygotowujące te plany; procedura planowania.  W wyniku procesu planowania powstają dokumenty w postaci planów.

FUNKCJE PLANÓW:            
1. poznawcza - jako wynik analiz i prognoz dotyczących zasobów przedsiębiorstwa i warunków otoczenia
2. koordynacyjna - podstawa wyznaczania zadań dla komórek przedsiębiorstwa i zasad ich współdziałania w realizacji zadań
3. weryfikacyjna - plany stanowią źródło oceny realności przyjętych zadań, czy dla tak postawionych zadań mamy środki.
4. motywacyjna - plan stanowi wspólną płaszczyznę wypracowania zasad pracy zespołowej.
5. kontrolna - na podstawie planu możemy określić zespół wskaźników, które będą stanowiły podst. oceny stopnia realizacji zadań i umożliwiały wypracowanie procedur korygujących, umożliwiających realizację tych zadań.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Budowa strategii marketingowej
8 stron(-y)
Charakterystyka nowoczesnej koncepcji logistyki (⭐bibliografia)
17 stron(-y)
Marketing w działalności przedsiębiorstwa handlowego i usługowego (⭐bibliografia)
20 stron(-y)
Funkcje zarządzania - referat (⭐bibliografia)
14 stron(-y)
Zarządzanie kadrami - ściąga
1 stron(-y)
Ściąga z marketingu 2
2 stron(-y)
Wykłady z zarządzania i organizacji
31 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Zarządzanie » Planowanie - definicja planowania i funkcje planów

Planowanie - definicja planowania i funkcje planów
Ocena: 8.6 / 10
Liczba głosów: 217 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii