Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
elastyczność cenowa popytu | kontrola ryzyka | potrzeby człowieka | statystyka | funkcje pieniądza | prawo Engla | kapitał w przedsiębiorstwie | analiza konkurencyjna |

Podstawowe założenia teorii Keynesa

John Maynard Keynes (1883-1946) był brytyjskim ekonomistą i jednym z najbardziej wpływowych myślicieli ekonomicznych XX wieku. Jest uważany za twórcę tzw. keynesizmu - teorii ekonomicznej, która odegrała istotną rolę w kształtowaniu polityki ekonomicznej państw po II wojnie światowej.

Podstawowe założenia teorii Keynesa to:
- Gospodarka rynkowa jest podatna na cykle koniunkturalne i występowanie okresów recesji.
- W okresach kryzysowych, prywatne inwestycje spadają, a bezrobocie rośnie.
- Polityka fiskalna, czyli interwencja państwa w gospodarkę poprzez zmiany w wydatkach i podatkach, może pomóc w przeciwdziałaniu kryzysowi gospodarczemu.
- W przypadku recesji, państwo powinno zwiększyć swoje wydatki, nawet jeśli oznacza to zwiększenie długu publicznego, co pozwoli na pobudzenie popytu i ożywienie gospodarki.
- Ważne jest, aby państwo zainwestowało w publiczne dobra, takie jak infrastruktura, edukacja i badania naukowe, co stymuluje rozwój gospodarczy.
- Państwo powinno kontrolować poziom inflacji, ale nie za pomocą polityki monetarnej, czyli zmiany stóp procentowych, lecz za pomocą regulacji podatkowych i wydatków.

Teoria Keynesa była sprzeczna z obowiązującymi ówcześnie poglądami ekonomicznymi, według których gospodarka rynkowa działa w sposób samoregulujący i nie wymaga interwencji państwa. Keynes argumentował, że rządy muszą odgrywać aktywną rolę w stabilizacji gospodarki, szczególnie w okresach recesji.

Jego teoria odegrała istotną rolę w kształtowaniu polityki gospodarczej państw po II wojnie światowej, szczególnie w Europie i USA. Keynes wierzył, że poprzez zastosowanie odpowiednich polityk fiskalnych i inwestycji w publiczne dobra, można stworzyć stabilną i rozwijającą się gospodarkę, która służyć będzie dobru społecznemu.

Literatura przedmiotu Podstawowe założenia teorii Keynesa charakteryzuje również w sposób następujący:
1) W analizie ekonomicznej Keynes preferował podejście makroekonomiczne zamiast skupiania uwagi na elementarnych podmiotach gospodarowania.
2) Wprowadził pojęcie tzw. bezrobocia przymusowego, wynikającego z niedostatku popytu globalnego w gospodarce.
3) Preferował w ekonomii analizę przyczynowo – skutkową.
4) Za ważniejsze w analizie ekonomicznej uważał przyjmowanie krótkich okresów.
5) Popyt a nie podaż jest przyczyną występowania szeregu zjawisk ekonomicznych.
6) Podkreślał, że wszelkie decyzje gospodarcze podejmowane są w warunkach niepewności. Ludzie w swoich przewidywaniach poza rachunkiem prawdopodobieństwa posługują się splotem czynników psycho – społecznych (skłonności).

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Ewolucja poglądów na temat wpływu deficytu budżetowego na rozwój i stabilizację gospodarki (⭐bibliografia)
20 stron(-y)
Wykłady z makroekonomii
14 stron(-y)
Pieniądz i polityka monetarna
12 stron(-y)
Cykl koniunkturalny - referat (⭐bibliografia)
11 stron(-y)
Marketing i jego elementy
14 stron(-y)
Test z geografii ekonomicznej
4 stron(-y)
Prognozowanie i symulacje - teoria i zadania
17 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Makroekonomia » Podstawowe założenia teorii Keynesa

Podstawowe założenia teorii Keynesa
Ocena: 9.5 / 10
Liczba głosów: 168 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii