Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
wynik finansowy | organizacja fraktalna | zapasy | produkt narodowy netto | marketing w Internecie | zarządzanie procesowe | oligopol | atrybuty produktu |

Popyt pochodny

Z popytem pochodnym mamy do czynienia wtedy, gdy popyt na jedno dobro wywołuje popyt na inny towar (na przykład - wzrost popytu na samochody wywoła wzrost popytu na stal).

Również popyt na czynniki produkcji jest popytem pochodnym - wynika z popytu na produkty, do wytworzenia których używane są dane czynniki (przykładowo: popyt na pracę w hutach będzie uzależniony od popytu na stal).

Przykładem popytu pochodnego może być też popyt na robocze rękawice ochronne w przemyśle budowlanym. Rękawice te są potrzebne pracownikom do ochrony rąk przed urazami. Jednakże popyt na te rękawice wynika bezpośrednio z popytu na usługi budowlane, a nie z samej potrzeby posiadania rękawic.

Innym przykładem popytu pochodnego może być popyt na surowce lub materiały używane w produkcji. Na przykład: popyt na stal wynika z popytu na różne produkty stalowe, takie jak wspomniane już powyżej samochody, maszyny czy konstrukcje budowlane. Innym przykładem może być popyt na kawę, który wynika z popytu na usługi kawiarni.

Popyt pochodny ma znaczący wpływ na gospodarkę, ponieważ poziom popytu na daną rzecz lub usługę może się zmienić w zależności od zmian w popycie na produkt lub usługę, dla której ta rzecz lub usługa jest potrzebna. Na przykład, gdy popyt na samochody spada, to popyt na stal i inne surowce używane w produkcji samochodów również spada, co może prowadzić do spadku cen tych surowców.

Popyt pochodny jest ważnym elementem analizy rynku i strategii biznesowych, ponieważ zmiany w popycie na jedną rzecz lub usługę mogą mieć wpływ na całą branżę lub sektor gospodarki. Zrozumienie popytu pochodnego jest szczególnie ważne dla firm, które są związane z produkcją i dystrybucją surowców, części i usług dla innych branż lub sektorów gospodarki.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Ściąga z mikroekonomii - definicje wykresy i wzory
4 stron(-y)
Determinanty dochodu narodowego
6 stron(-y)
Sterowanie zapasami - referat (⭐bibliografia)
32 stron(-y)
Bank centralny - popyt i agregaty podaży pieniądza
27 stron(-y)
Zestaw zagadnień na egzamin z mikroekonomii
10 stron(-y)
Podstawy mikroekonomii - wykłady
33 stron(-y)
Podstawy makroekonomii
18 stron(-y)

Podobne tematy w Kompendium

1. Rodzaje popytu (0.5 stron)
2. Popyt elastyczny (0.1 stron)
3. Popyt komplementarny (0.1 stron)
4. Popyt komplementarny (wiązany) (0.1 stron)
5. Popyt nieelasyczny (0.2 stron)
6. Popyt (0.2 stron)
7. Agregatowy popyt (0.2 stron)
8. Popyt jednostkowy (0.2 stron)
9. Stany popytu - według modelu popytu Carla Kordiny (0.7 stron)
10. Popyt krańcowy (0.3 stron)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Mikroekonomia » Popyt pochodny

Popyt pochodny
Ocena: 9.7 / 10
Liczba głosów: 138 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii