Wyszukiwarka serwisu
Warto zobaczyć

Private Equity (Venture Capital)

Inwestycje Private Equity to inwestycje, w których inwestor udostępnia własny kapitał spółkom nie notowanym na giełdzie. Ten kapitał stwarza dla przedsiębiorstw możliwość finansowania ich dużego wzrostu. Private Equity to wszelkie inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym, służące osiągnięciu średnio - lub długoterminowych zysków z przyrostu wartości kapitału.

Jedną z form inwestycji Private Equity jest udział w funduszu Private Equity. Fundusze te mogą inwestować w różnego rodzaju przedsiębiorstwa, a wśród nich w spółki dojrzałe, spółki planujące wejście na giełdę w przyszłości, spółki wymagające restrukturyzacji lub spółki zmieniające właścicieli. W Europie Zachodniej popularną formą inwestycji Private Equity jest udział w wykupie menedżerskim.

Venture capital to kolejna odmiana Private Equity. Są to inwestycje dokonywane we wczesnych stadiach rozwoju przedsiębiorstw, służące uruchomieniu danej spółki lub jej ekspansji.

Inwestycje Private Equity są to więc inwestycje w przedsiębiorstwa na różnych fazach rozwoju. Każda faza charakteryzuje się specyficznymi możliwościami finansowania i posiada szczególne wymagania.

Strategie funduszy Private Equity / Venture Capital
• ekspansja - fundusz wchodzi jako inwestor mniejszościowy; wniesiony kapitał przeznaczony jest na rozwój.
• wykup i refinansowanie - fundusz wykupuje akcje od dotychczasowych udziałowców, czasami jest to wykup lewarowany (leveraged buy-out - LBO), czyli wykup wspomagany kredytem bankowym. W tej kategorii mieszczą się też najbardziej skomplikowane operacje, takie jak wykup menedżerski (management buy-in - MBI, gdy przejęcia dokonuje grupa menedżerów spoza spółki lub management buy-out - MBO, gdy robią to menedżerowie nią zarządzający), w którym fundusz PE zajmuje się organizacją finansowania tej operacji.

Powyższe informacje to za mało? Przeczytaj więc gotowe opracowania, prezentacje, wykłady oraz obszerne referaty z bibliografią i przypisami. Po pobraniu na dysk pliki możesz dowolnie edytować i drukować.

Oto przykłady:
Ilość stron
- Wykłady z marketingu międzynarodowego 29
- Ekonomiczna wartość dodana - EVA 9
- Inwestycje - wzory i przykładowe zdania z rozwiązaniami 24
- Nowe produkty bankowe - referat 0
- Alianse strategiczne - referat 14
- Majątek obrotowy w przedsiębiorstwie 12
- Zarządzanie wartością przedsiębiorstwa 20

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Inwestycje » Private Equity (Venture Capital)

Private Equity (Venture Capital)
Ocena: 8.7 / 10
Liczba głosów: 7 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

Nowe artykuły o biznesie: Artykuł 4 Finanse | Artykuł 44 Wiedza