Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
traktat z Maastricht | kontrakty terminowe | model Portera | cykl życia projektu | konsument na rynku | geografia gospodarcza | magazyn | strategie marketingowe |

Zasada zupełności budżetu

Wymaga ona ujęcia w budżecie wszystkich dochodów i wydatków państwa. Często jednak w praktyce w przypadku planów finansowych niektórych funduszy lub agencji, podczas opracowywania budżetu ich dysponenci wykazują niższe dochody, po to aby uzyskać wyższe dotacje z budżetu państwa.

Zasada ta powstała w okresie kapitalizmu wolnokonkurencyjnego, gdy państwo nie zajmowało się bezpośrednio prowadzeniem działalności gospodarczej. Z czasem przestała ona mieć zastosowanie. Geneza tej zasady wiąże się z walką polityczną parlamentu o całkowitą kontrolę nad wydatkami rządu.

Wadą tej zasady jest to, że uniemożliwia ona ustalanie czystych kosztów działalności poszczególnych służb, rozgraniczając wydatki od dochodów zniechęca kierowników służb administracyjnych do poprawy jakości pracy tych służb i wypracowywania dodatkowych wpływów. Powyższe minusy tej zasady sprawiają, że dopuszcza się szeroko wyjątki.

W Polsce do tradycyjnie stosowanych wyjątków zalicza się formy budżetowania netto w publicznej gospodarce budżetowej, występujących pod nazwami: jednostek budżetowych, zakładów budżetowych, środków specjalnych, gospodarstw pomocniczych i funduszy celowych.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Budżet gminy
5 stron(-y)
Zasady konstruowania budżetu gminy (⭐przypisy)
14 stron(-y)
Wykonywanie budżetu państwa (⭐bibliografia ⭐przypisy)
26 stron(-y)
Procedura budżetowa jednostek samorządu terytorialnego (⭐bibliografia ⭐przypisy)
23 stron(-y)
Budżet państwa - referat (⭐bibliografia)
6 stron(-y)
Wydatki publiczne (⭐przypisy)
17 stron(-y)
Budżet jako podstawa zarządzania jednostki samorządu terytorialnego (⭐bibliografia ⭐przypisy)
14 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Finanse publiczne » Zasada zupełności budżetu

Zasada zupełności budżetu
Ocena: 8.9 / 10
Liczba głosów: 208 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii