Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
teoria procesu | dwuczynnikowa teoria motywacji | franczyza | cenowa elastyczność podaży | test Durbina-Watsona | AIDA | zadanie transportowe | cashflow |

10 definicji logistyki

Jak dotąd logistyka nie doczekała się jednolitej definicji. Każda książka zajmująca się tą tematyką podaje minimum dwie definicje logistyki. Poniżej podano definicje różnych autorów, z których każda jest poprawna.

Pierwsze trzy przedstawiają logistykę jako dziedzinę zorientowaną na przepływ.

1. Do logistyki należą wszystkie czynności, dzięki którym następuje planowanie, sterowanie, realizacja lub kontrola przestrzenno – czasowej transformacji towarów i  związanych z tym zmian w ilości i asortymencie, właściwości manipulacyjnych oraz stopnia logistycznego zdeterminowania towarów. Dzięki skoordynowanej realizacji tych czynności zostaje uruchomiony przepływ towarów, który w możliwie efektywny sposób łączy punk dostawy z punktem odbioru.
W tym miejscu można przybliżyć pojęcie efektywności, odwołując się do czterech W, które przytacza się dla scharakteryzowania wymagań stawianych logistyce:
Logistyka powinna dbać o to, aby dostawa do punktu odbioru nastąpiła zgodnie z zapotrzebowaniem i by dostarczony został właściwy produkt (pod względem ilości i gatunku), we właściwym stanie, we właściwym czasie i we właściwym miejscu, przy minimalnych kosztach.

2. Logistyka jest procesem planowania, realizacji i kontroli wydajnego i oszczędnego przepływu magazynowania surowców, półfabrykatów i gotowych wyrobów oraz związanych z tym informacji od punktu dostawy do punktu odbioru, odpowiednio do wymagań klienta.

3. Logistyka jest pojęciem obejmującym organizacje, planowanie, kontrolę i realizację przepływu towarów od ich wytworzenia i nabycia, poprzez produkcje i dystrybucję, aż do finalnego odbiorcy, w celu zaspokojenia wymagań rynku, przy minimalnych kosztach i przy minimalnym zaangażowaniu kapitału.

4. Logistyka wg A. Jonca – Istotę logistyki stanowi czasowo – przestrzenny przepływ materiałów (ładunków) i informacji. Przepływ ten może być odnoszony do dowolnie wyodrębnionego obszaru. W ten sposób wyróżnieniu podlega logistyka przedsiębiorstwa przemysłowego jako ta część przepływów ładunków i informacji, która związana jest z jego działalnością gospodarczą.

5. Logistyka wg S. Krawczyka – Logistyka obejmuje planowanie, koordynacje i sterowanie przebiegiem zarówno w aspekcie czasu jak i przestrzeni, realnych procesów realizujących przyjęte cele. W szczególności dotyczy to przestrzennego i czasowego rozmieszczenia, stanu i przepływu dóbr będących podmiotami tych procesów, a więc ludzi, dóbr materialnych, informacji i ośrodków finansowych. W przypadku, gdy organizacją jest przedsiębiorstwo produkcyjne, logistyka obejmuje planowanie, kształtowanie, sterowanie i kontrolowanie przepływów materiałów (surowców, części) i produktów (półproduktów i produktów finalnych) oraz związanych z nimi przepływów informacji od dostawców do przedsiębiorstwa i od przedsiębiorstwa do klientów. Kształtowanie, planowanie, sterowanie i kontrola odnoszą się do wszystkich procesów związanych z tymi przepływami, o ile mają one wpływ na czas i miejsce ich przebiegu.

Drugi rodzaj definicji logistyki można określić jako definicje zorientowane na cykl użytkowania wyrobu. Pojęcie cyklu użytkowania wyrobu opiera się głównie na założeniu, że produkt – ogólniej system – powstaje dzięki planowaniu, projektowaniu i rozwojowi, i po okresie eksploatacji zostaje ostatecznie unieruchomiony lub złomowany:
6. Logistyka to wspomagające zarządzanie działania planistyczne, kontrolne i regulacyjne, które podczas wszystkich faz użytkowania produktu zapewniają wydajne wykorzystanie zasobów i adekwatną skuteczność elementów logistycznych oraz efektywne sterowanie zużyciem zasobów dzięki ingerowaniu we właściwym czasie w system.  

7. Logistyka wg P.Blaik – pojmuje on logistykę jako zintegrowany system planowania, organizowania, kierowania i kontrolowania procesów fizycznych obiegu towarów i ich  informacyjnych uwarunkowań, w aspekcie optymalizacji realizowanych działań i celów.

Trzeci rodzaj definicji  - to definicja logistyki zorientowanej na usługi. Opiera się ona na założeniu, że usługa może być tylko wtedy optymalnie zaoferowana klientowi, gdy wszystkie związane z nią czynności będą przebiegały w sposób skoordynowany:
8. Logistyka jest procesem koordynacji wszystkich czynności niematerialnych, które muszą zostać przeprowadzone dla wykonania usługi w sposób efektywny pod względem kosztów i zgodny z wymaganiami klienta.

Główny kierunek tych działań obejmuje następujące trzy obszary: zminimalizowanie czasu oczekiwania (realizacji zlecenia), zarządzanie potencjałem usługowym oraz dostawa usług poprzez kanał dystrybucyjny.

Inne definicje:

9. Logistyka to kształtowanie optymalnych strumieni materiałów i związanych z nimi strumieni informacji w celu zaspokojenia potrzeb w rozpatrywanym obszarze, przy racjonalnych kosztach.

Materiał oznacza tu surowce, półfabrykaty, wyroby finalne, części zamienne i materiały eksploatacyjne.

Obszar ma znaczenie terytorialne (wydział, zakład, region) lub branżowe (przemysł spożywczy, dystrybucja leków itp.).

Logistyka stosowana jest dziedziną wiedzy i umiejętności potrzebnych do kształtowania racjonalnych strumieni materiałów i związanych z nimi strumieni informacji oraz projektowania (kształtowania i wymiarowania) procesów przepływu materiałów i informacji w celu zaspokojenia potrzeb w rozpatrywanym obszarze, przy racjonalnych nakładach i kosztach.

10. Logistyka – nauka zajmująca się analizą efektywności procesów pod względem kosztów, czasu, bezpieczeństwa i wzajemnych ich relacji związanych ze specyfikacją rynku na jakim konkretna organizacja funkcjonuje lub rodzajem produkcji wykonywanej przez tę organizację, a zarazem transformacją ich wraz z zmianą uwarunkowań zewnętrznych i wewnętrznych.

Procesem logistycznym nazywamy przepływ materiału (surowca, produktu, informacji – np. rudy, dokumentacji technicznej, analizy ekonomicznej) z elementami z nim związanych jak bazy danych, magazyn, drogi transportowe itd. Jednocześnie przy zachowaniu powiązania pomiędzy materiałem a informacją z nim związaną w czasie przepływu.

Najnowsze określenie logistyki jest następujące: Logistyka to proces zarządzania całym łańcuchem dostaw. Występujące w definicji określenie "łańcuch dostaw" jest rozumiane jako działalność związana z przepływem produktów i usług  - od jednego oryginalnego źródła, przez wszystkie formy pośrednie, aż do postaci, w której produkty i usługi są konsumowane przez ostatecznego klienta. Istota logistyki sprowadza się więc do integrowania zarządzania z tradycyjnymi obszarami produkcji, finansów i marketingu.

W uzupełnieniu tej, podanej wcześniej definicji należy stwierdzić, iż warunkiem koniecznym tworzenia łańcucha dostaw jest łańcuch magazynowo-transportowy, nazywany także łańcuchem logistycznym. Otóż łańcuch logistyczny jako baza logistyki to taki łańcuch magazynowo-transportowy, który stanowi technologiczne połączenie punktów magazynowych i przeładunkowych drogami przewozu towarów oraz organizacyjne i finansowe skoordynowanie operacji, procesów zamówień i polityki zapasów wszystkich ogniw tego łańcucha.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Wykłady z logistyki - opracowanie
16 stron(-y)
Logistyka w organizacjach non profit - referat (⭐bibliografia)
6 stron(-y)
Podstawy logistyki
22 stron(-y)
Łańcuchy logistyczne w przedsiębiorstwie (⭐bibliografia ⭐przypisy)
14 stron(-y)
Efekty zarządzania logistycznego (⭐bibliografia)
13 stron(-y)
Podstawy logistyki - ponad 70 zagadnień z odpowiedziami
14 stron(-y)
Ściąga z logistyki
5 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Logistyka » 10 definicji logistyki

10 definicji logistyki
Ocena: 9.1 / 10
Liczba głosów: 39 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować