Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
wartość przyszła | AIDA | wykłady z geografii ekonomicznej | analiza PEST | wycena nieruchomości | zadania z rozwiązaniami | zadania z finansów przedsiębiorstwa | zysk |

Adam Smith i ekonomia klasyczna

Adam Smith (1723-1790) - dzieło: „Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów”. Ojciec teorii rynku, klasycznej ekonomii. Jest zwolennikiem spontanizmu w rozwoju gospodarczym, działania prawa wartości, liberalizmu gospodarczego. Równocześnie jest on wrogiem interwencjonizmu państwowego. To zwolennik i entuzjasta rynku czystego; walczy z merkantylizmem i protekcjonizmem; żąda zniesienia wszelkich ograniczeń w handlu zagranicznym. Uważa, że najważniejsza jest produkcja i wzrost gospodarczy, a one mają miejsce tylko na wolnym rynku.

Zobacz: Historia myśli ekonomicznej - opracowanie (Strony A4: 25)

Smith uważa, że stosunki ekonomiczne są trwałe i naturalne oraz niezmienne; ale słusznie twierdzi, że wolna konkurencja jest niezbędna i jest głównym czynnikiem rozwoju, bo każdy chce mieć większy rynek od drugich. Smith jako pierwszy powiedział, że gospodarka rozwija się zgodnie z planami i prawidłowościami. Analizuje skutki podziału pracy. Podział pracy powoduje wymianę i jej konieczność, a wymiana dynamizuje obrót towarowo-pieniężny. Jest autorem i prekursorem pojęcia produktu narodowego. Smith uważa, że należy pogłębiać podział pracy i w coraz szerszym stopniu stosuje zasadę i nową technikę. Zwraca uwagę na szczególną wartość pracy produkcyjnej. Mówi, że praca nie tylko reprodukcje środki, ale przynosi nadwyżkę, a nadwyżka to zysk. Praca produkcyjna to praca spłacona z kapitału inwestycyjnego, a nie z dochodu. Praca nieprodukcyjna jest spłacana z dochodu.

Zobacz: Zgadnienia na egzamin z historii myśli ekonomicznej (Strony A4: 29)

Rozważa także idee pieniądza – traktuje go jako środek i narzędzie cyrkulacji, ale czasami pieniądz przybiera formę towaru (wykorzystywany do kapitalizacji). Smith uważa, że jest to bardzo złe, bo sam pieniądz nie jest produktem, niczego nie wytwarza. Smith rozróżnia dwie wartości każdego dobra: użytkową - która jest po prostu użytecznością dobra; wymienna –czyli zdolność dobra do wymiany na inne dobra.

Sprawdź też nasze pozostałe opracowania (referaty, projekty, analizy i inne):
Zobacz: Etyka biznesu - referat (Strony A4: 8) 📚
Zobacz: Ekonomia matematyczna cz. 3 (Strony A4: 3)
Zobacz: Merkantylizm w organizacji i zarządzaniu (Strony A4: 22) 📚


Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Historia myśli ekonomicznej » Adam Smith i ekonomia klasyczna

Adam Smith i ekonomia klasyczna
Ocena: 9.4 / 10
Liczba głosów: 160 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

ABC Ekonomii © 2001-2025