Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
restrukturyzacja | paradoks Giffena | perswazja | metoda simplex | kluczowe czynniki sukcesu | wartość przyszła | system logistyczny | konkurencja |

Agresywny system wynagrodzeń



Zasadniczo odmienny w swej logice jest agresywny system wynagrodzeń, dominujący w USA i innych krajach anglosaskich. Wynika on z filozofii zarządzania zorientowanej na sukces, na jednostkę - człowieka sukcesu, na rywalizacje i przedsiębiorczość.

Charakterystyczne cechy tego modelu to:
- czołowa rola kierownictwa,
- elastyczne zatrudnienie,
- partycypacja finansowa.

W tym modelu wynagrodzenia kształtowane są w toku negocjacji zakładowych, tak jak na przykład w Japonii. Brak w nim jednak centralnej koordynacji. I tutaj ustala się ogólnokrajową (federalną) płacę minimalną, niemniej może ona być podwyższana w poszczególnych stanach przez ich władze. Rozpiętość płacy minimalnej i średniego wynagrodzenia w USA jest nieco mniejsza niż w Japonii. Charakterystyczne dla tego systemu są elastyczne, relatywnie wysokie wynagrodzenia, szczególnie kierowników. Duże rozpiętości wynagrodzeń są nieuchronną konsekwencją ścisłego ich wiązania z trudnością i wynikami pracy. Opłacaniu efektów służą przede wszystkim wynagrodzenia ruchome (beneficja, bonusy).

Ich udział w łącznych wynagrodzeniach jest duży, ale i niepewny. Odpowiada to logice zarządzania opartego na wywieraniu nieustannej presji na polepszeniu wyników i pobudzaniu do rywalizacji. Aby jednak załagodzić negatywne konsekwencje poczucia zagrożenia, niepewności, a niekiedy też w celu zapobieżenia płynności kadr, bardzo rozwinięto system wynagrodzeń odroczonych, które jednocześnie - przez powiązanie z długofalowymi wynikami firmy - rodzą zainteresowanie polepszaniem tych wyników, a więc i trwałością wysiłku. Chodzi tu o formy partycypacji finansowej. Udział wynagrodzeń odroczonych w wynagrodzeniach jest w USA wyjątkowo duży, zwłaszcza w wypadku kierownictwa najwyższego szczebla (top ma-nagement) i innych kierowników oraz wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Według ostatnich badań American Compensation Association, 65,3% amerykańskich firm oferuje opcje na akcje swoim stałym pracownikom, a około 20% przewiduje je również dla pracowników zatrudnianych dorywczo.

Cechą charakterystyczną modelu amerykańskiego - w porównaniu z japońskim - jest mały udział wynagrodzeń w łącznych kosztach pracy. W obu modelach mały jest przy tym udział beneficjów obowiązkowych. Jednakże w modelu amerykańskim duży jest udział beneficjów nieobowiązkowych.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Kryteria wynagradzania (⭐bibliografia)
9 stron(-y)
Ocena pracowników (⭐bibliografia ⭐przypisy)
15 stron(-y)
Międzynarodowy system walutowy - referat (⭐bibliografia)
8 stron(-y)
System motywacyjny w przedsiębiorstwie
7 stron(-y)
Badania marketingowe jako system informacji o rynku (⭐bibliografia ⭐przypisy)
28 stron(-y)
Marketingowy system informacji - referat (⭐bibliografia)
12 stron(-y)
Ocena pracowników - jako podsystem zarządzania kadrami (⭐bibliografia)
12 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Zarządzanie zasobami ludzkimi » Agresywny system wynagrodzeń

Agresywny system wynagrodzeń
Ocena: 9.8 / 10
Liczba głosów: 62 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować