Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
analiza mikroekonomiczna | próg rentowności | restrukturyzacja | ekonomiczna wartość dodana | magazyn | komunikacja społeczna | zadanie transportowe | psychologia osobowości |

Analiza finansowa


To rodzaj analizy ekonomicznej, zajmującej się wnikliwą oceną całokształtu działalności gospodarczej, łącznie z jej efektem końcowym w postaci wyniku finansowego oraz stanu majątkowo-finansowego firmy.

W toku analizy finansowej wykorzystuje się szereg instrumentów (wskaźniki finansowe) oraz bazuje na danych rachunkowości finansowej. Analiza finansowa obejmuje swym zakresem:
- analizę bilansu (ocena sytuacji majątkowo-finansowej)
- analizę wyniku finansowego
- analizę rentowności (zdolności do generowania zysku)
- analizę płynności finansowej

Analiza finansowa jest ważnym instrumentem zarządzania, gdyż:
- dostarcza wiele informacji pomocnych przy racjonalnym gospodarowaniu majątkiem i kapitałem jednostki,
- ułatwia prognozowanie, jest niezbędna w procesie planowania i zabiegów regulacyjnych,
- zapewnia stałą kontrolę poziomu kosztów, przychodów i wyniku finansowego.

Analiza pionowa to sposób analizy sprawozdań finansowych, skupiający się na ocenie struktury aktywów i pasywów a także składników wyniku finansowego oraz zauważonych w niej zmian.
Do analizy bilansu wykorzystywane są wskaźniki pomiaru struktury. Badany jest udział poszczególnych elementów majątku w sumie bilansowej, jak również ocenie podlega struktura źródeł finansowania tego majątku. Analiza pionowa wyniku finansowego wskazuje, jaki jest udział kosztów w przychodach ze sprzedaży, udział zysku brutto i netto oraz udział podatków.

Analiza pozioma jest to forma oceny sprawozdań finansowych, polegająca na porównywaniu w czasie kwot poszczególnych pozycji sprawozdań i wyliczaniu ich dynamiki.
Ten rodzaj analizy wskazuje na kierunki zmian (powiększenie lub zmniejszenie sum bilansowych). Wyliczając dynamikę należy mieć na uwadze wpływ inflacji. W ramach analizy poziomej badane są także relacje między majątkiem trwałym a kapitałem własnym, między majątkiem obrotowym a zobowiązaniami. W analizie poziomej wykorzystywane są wskaźniki finansowe.

Źródła informacji wykorzystywane w dla potrzeb analizy finansowej:

1. Bilans przedsiębiorstwa to podstawowe sprawozdanie finansowe przedsiębiorstwa, umożliwiające ocenę sytuacji majątkowej i finansowej firmy. Jest dokumentem księgowym, stanowiącym podstawę dla rachunkowego zamknięcia roku obrotowego (bilans zamknięcia) oraz dla otwarcia kolejnego roku obrotowego (bilans otwarcia). Sporządzany jest na dany dzień, stanowi fotografię przedsiębiorstwa.
Bilans ukazuje aktualny stan majątku trwałego i obrotowego przedsiębiorstwa, tj. jego aktywów z jednej strony i źródeł pochodzenia tego majątku - pasywów - z drugiej strony. W oparciu o dane bilansu dokonuje się statycznej oceny płynności finansowej wykorzystując tradycyjne wskaźniki pomiaru płynności, tzn. wskaźnik bieżącej płynności finansowej i wskaźnik płynności przyspieszonej.

2. Rachunek zysków i strat to drugie - obok bilansu - podstawowe sprawozdanie finansowe. Rachunek wyników jest sprawozdaniem dynamicznym, sporządzanym narastająco za okres sprawozdawczy. Okresem sprawozdawczym są poszczególne miesiące roku obrotowego Sprawozdanie roczne zawiera zestawienie wartości operacji gospodarczych roku obrotowego, kształtujących wynik finansowy przedsiębiorstwa. Wyniki finansowe są podstawowymi wskaźnikami oceny działalności przedsiębiorstwa na rynku. Tworzone są one na kilku poziomach. Najistotniejszym z nich jest wynik finansowy brutto, który określa faktyczną nadwyżkę przychodów nad kosztami.

3. Sprawozdanie z przepływu środków pieniężnych (cash flow statement) - ujmuje ono wszystkie wpływy i rozchody środków pieniężnych jednostki, z wyłączeniem operacji związanych z zakupem lub sprzedażą tych środków, z podziałem na działalność operacyjną, inwestycyjną i finansową. Określa wielkość wygospodarowanej nadwyżki finansowej (cash flow), która została zainkasowana konkretnie w danym okresie w formie wpływów pieniężnych oraz przeznaczenie tych wpływów na określone cele.
Sprawozdanie z przepływu środków pieniężnych może być sporządzane metodą bezpośrednią lub pośrednią (obowiązującą w Polsce). Umożliwia dynamiczny pomiar płynności finansowej jednostki przy wykorzystaniu wskaźników cash flow.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Podstawowa analiza finansowa
17 stron(-y)
Analiza finansowa banku - praca teoretyczna (⭐bibliografia)
28 stron(-y)
Analiza ekonomiczna salonu samochodowego (autosalonu) Toyota
28 stron(-y)
Analiza wskaźnikowa banku (⭐bibliografia)
28 stron(-y)
Przykładowa analiza finansowa przedsiębiorstwa usługowego
30 stron(-y)
Wycena przedsiębiorstwa
17 stron(-y)
Analiza finansowa przedsiębiorstwa (⭐bibliografia)
25 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Analiza finansowa » Analiza finansowa

Analiza finansowa
Ocena: 8.9 / 10
Liczba głosów: 145 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować