Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
bancassurance | wynagrodzenia | prace licencjackie z marketingu | biznesplan | branding | marketing internetowy | kontrakty terminowe | algorytm transportowy |

Analiza wskaźnikowa - jej cele i zastosowanie


Pełne poznanie i wykorzystanie bogatych treści ekonomicznych zawartych w sprawozdaniach finansowych wymaga różnokierunkowych powiązań i przekształceń danych liczbowych.

Sama analiza bilansu, rachunku wyników oraz rachunku przepływów pieniężnych nie stwarza – w warunkach gospodarki rynkowej – wystarczających przesłanek do oceny kondycji finansowej spółdzielni. W celu uzyskania kompleksowego obrazu sytuacji w tym zakresie, niezbędne jest rozwinięcie analizy (z reguły w oparciu o dane zawarte w tych sprawozdaniach) o tzw. analizę wskaźnikową. Umożliwia ona pogłębioną analizę różnych aspektów działalności spółdzielni, opierając się na badaniach wzajemnych relacji zachodzących pomiędzy poszczególnymi składnikami bilansu oraz rachunku zysków i strat. Prowadzi to do obliczenia odpowiednich wskaźników oraz dokonywania wszechstronnych porównań.

Znaczna różnorodność wskaźników finansowych, służących do charakterystyki poszczególnych obszarów działalności każdego przedsiębiorstwa, stwarza potrzebę ich klasyfikacji. Zazwyczaj ujmowane są w grupy o zbliżonej treści ekonomicznej i prezentowane w zestawach adekwatnych do obszarów badawczych, które te wskaźniki mają obsługiwać. Do najbardziej typowych, a zarazem najważniejszych obszarów analizy wskaźnikowej zalicza się: analizę płynności, analizę sprawności działania, analizę wspomagania finansowego, analizę rentowności.
 
Wymienione cztery grupy tworzą wyczerpujący zakres zagadnień analizy finansowej przedsiębiorstwa, w ramach których uwzględnia się następujący podział wskaźników:

1)Wskaźniki płynności finansowej (liquidity ratios) – charakteryzują zasoby majątku obrotowego dostarczając informacje o możliwościach realizacji bieżących zobowiązań (stopniu wypłacalności)
a) wskaźnik bieżącej płynności
b) wskaźnik płynności przyspieszonej
c) wskaźnik środków pieniężnych
d) wskaźnik zobowiązań natychmiast wymagalnych

2) Wskaźniki sprawności działania (activity ratios) – określane także mianem wskaźników obrotowości lub aktywności – obrazują efektywność (szybkość) krążenia zasobów majątkowych, a zwłaszcza produktywność ich całości i poszczególnych składników
a) wskaźnik obrotu aktywami
b) wskaźnik rotacji majątku trwałego
c) wskaźnik rotacji majątku obrotowego
d) wskaźnik rotacji należności
e) wskaźnik rotacji zapasów

3) Wskaźniki wspomagania finansowego (financial leverage ratios) – zwracają uwagę na źródła finansowania majątku, a w szczególności na stopień udziału zobowiązań zarówno długo- i krótkoterminowych oraz na związaną z tym efektywność nakładów
a) wskaźnik ogólnego zadłużenia
b) wskaźnik zadłużenia kapitału własnego
c) wskaźnik zadłużenia długoterminowego
d) wskaźnik zadłużenia majątku trwałego
e) wskaźnik pokrycia odsetek zyskiem
f) wskaźnik pokrycia długu zyskiem
g) wskaźnik pokrycia długu nadwyżką finansową

4) Wskaźniki rentowności (rentability ratios) – przedstawiają efektywność finansową działalności gospodarczej przez relatywne powiązania wyniku finansowego z przychodami ze sprzedaży i kosztami ich uzyskania oraz zasobami majątkowymi i kapitałem własnym
a) wskaźnik rentowności sprzedaży
b) wskaźnik rentowności majątku
c) wskaźnik rentowności kapitału

Warunkiem, aby z wartości wskaźnika można było wyciągać wnioski o pewnym wycinku kondycji finansowej przedsiębiorstwa spółdzielczego, aby dostarczał on użytecznych informacji, niezbędne jest znalezienie mu punktu odniesienia stanowiącego podstawę oceny. Nie ma jednoznacznych standardów, na podstawie których dokonuje się oceny. Jednak niektóre wartości wyliczonych wskaźników są porównywane z wielkościami uznawanymi powszechnie za pożądane, będącymi pewnym wzorcem (bazą).

W zależności od celów analizy, jak i dostępności danych, wzorcami mogą być tak samo obliczone wskaźniki:
• z tego samego przedsiębiorstwa, dotyczące okresu poprzedniego lub innego przeszłego
• planowane (przewidywane, postulowane, itd.)
• z innych przedsiębiorstw działających w tej samej branży, bądź średnie wyniki uzyskiwane w tej branży

Z informacji możliwych do uzyskania na podstawie analizy wskaźnikowej korzysta kierownictwo spółdzielni, otrzymując w ten sposób szansę na podjęcie szybkich działań w kwestii np. naprawy kondycji finansowej. Sytuacją finansową spółdzielni mogą być również zainteresowane instytucje udzielające kredytów lub pożyczek, uzależniając zakres analizy względem rodzaju kredytu (długo- czy krótkoterminowy). Informacjami tymi kierują się – przy zawieraniu umów handlowych – także kontrahenci spółdzielni (zarówno dostawcy, jak i odbiorcy).

Wiedza możliwa do uzyskania dzięki stosowanej analizie finansowej nie jest obojętna również członkom spółdzielni oraz jej pracownikom. Członkowie mogą być zainteresowani zdolnością spółdzielni do wypłaty dywidendy, a w dalszej kolejności dla pracowników stanowi bezpośrednie odzwierciedlenie kwalifikacji i predyspozycji kadry kierowniczej realizującej proces zarządzania spółdzielnią, dając przesłanki do podejmowania decyzji personalnych w tym zakresie.

Mimo, iż wskaźniki nie dostarczają pełnych informacji o przyczynach występujących zjawisk czy działań gospodarczych, to jednak stanowią niezbędny element analizy finansowej. Podstawową ich zaletą jest prostota i łatwość powszechnego zastosowania. Poszczególne wskaźniki umożliwiają jednak wyciąganie wniosków na temat określonych obszarów funkcjonowania spółdzielni, stwarzają warunki do określenia zarówno mocnych, jak i słabych stron działalności oraz wnioskowania o zagrożeniach i szansach rozwoju.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Analiza wskaźnikowa - wzory
1 stron(-y)
Wskaźniki płynnności i inne wskaźniki analizy finansowej
2 stron(-y)
Analiza finansowa przedsiębiorstwa (⭐bibliografia)
25 stron(-y)
Biznes plan firmy usługowej (⭐bibliografia)
38 stron(-y)
Analiza wskaźnikowa banku (⭐bibliografia)
28 stron(-y)
Biznes plan hotelu
14 stron(-y)
Analiza finansowa spółki branży edukacyjnej
18 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Analiza finansowa » Analiza wskaźnikowa - jej cele i zastosowanie

Analiza wskaźnikowa - jej cele i zastosowanie
Ocena: 9.6 / 10
Liczba głosów: 32 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować