Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
ekonometria | WIBOR | agregaty podaży pieniądza | budżet gminy | weryfikacja istotności parametrów modelu | eurologistyka | mobbing | plan marketinfowy |

Bank centralny na rynku pieniężnym

Najczęściej bank centralny oferuje bankom komercyjnym papiery wartościowe w ramach operacji otwartego rynku typu outright (sprzedaż bezwarunkowa) lub repo (sprzedaż z przyrzeczeniem odkupu).

Najprostszą formą operacji otwartego rynku są operacje bezwarunkowe – w trakcie nich bank centralny kupuje od banków ( outright purchase, outright buy) lub sprzedaje bankom (outright sale) papiery wartościowe (najczęściej papiery skarbowe).

Bardziej złożone operacje to:
- operacje warunkowego zakupu (repurchase agreement – repo) – polegają na tym, że bank centralny kupuje papiery wartościowe od banków komercyjnych, zobowiązując je do ich odkupienia po określonej cenie i w określonym terminie.
- operacje warunkowej sprzedaży papierów wartościowych (reverse repurchase agreement – reverse repo) – polegają na tym, że bank centralny sprzedaje papiery wartościowe bankom komercyjnym, zobowiązując je do ich odsprzedaży po określonej cenie i w określonym terminie.

Bank centralny oddziałuje na sytuację gospodarczą poprzez kształtowanie wybranej stopy procentowej rynku lokat międzybankowych na poziomie spójnym z przyjętym celem inflacyjnym lub kursowym.

Można wyróżnić trzy zasadnicze rodzaje strategie polityki pieniężnej banku centralnego:
- kontrola przyrostu podaży pieniądza,
- strategia bezpośredniego celu inflacyjnego(BCI) - w tych strategiach banki centralne wykorzystują wpływanie na poziom krótkoterminowych stóp procentowych jako podstawowy instrument oddziaływania na sytuację gospodarczą. Zmiany stóp procentowych wpływają na poziom inflacji zarówno bezpośrednio (w strategii BCI), jak i pośrednio, przez kształtowanie przyrostu agregatów pieniężnych (cel pośredni).
- kontrola kursu walutowego - w tej strategii kształtowanie krótkoterminowych stóp procentowych pełni istotną rolę instrumentu wspomagającego. Poziom stóp krajowych musi być dostosowywany w celu możliwie pełnego zamknięcia dysparytetu stóp procentowych tak, aby przepływy kapitałowe nie destabilizowały przyjętego poziomu kursu. Dysparytet to różnica w kursie na różnych giełdach tego samego funduszu lub waluty w danym momencie.

Oznacza to konieczność sterylizowania zmian płynności sektora bankowego, wynikających z transakcji zawieranych przez bank centralny na rynku walutowym: refinansowanie równowartości sprzedanych przez bank centralny walut obcych lub absorpcję równowartości zakupionych walut obcych.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Bierne operacje bankowe (⭐bibliografia)
17 stron(-y)
Niezależność banku centralnego - referat (⭐bibliografia ⭐przypisy)
12 stron(-y)
Podstawy bankowości - wykłady
33 stron(-y)
Rola banku centralnego - referat (⭐bibliografia)
18 stron(-y)
Polityka pieniężna banku centralnego w latach 1989 - 2005 (⭐bibliografia ⭐przypisy)
24 stron(-y)
Bank centralny - popyt i agregaty podaży pieniądza
27 stron(-y)
Podstawy finansów publicznych - wykłady
28 stron(-y)

Podobne tematy w Kompendium

1. Operacje otwartego rynku (0.2 stron)
2. Operacje repo - istota (0.2 stron)
3. Bank Centralny (0.3 stron)
4. Funkcje NBP (0.9 stron)
5. Operacje otwartego rynku typu bezwarunkowego (0.2 stron)
6. Kredyt redyskontowy (0.2 stron)
7. Operacje otwartego rynku - podział (0.5 stron)
8. Uczestnicy rynku pieniężnego (0.2 stron)
9. Stopa interwencyjna (0.1 stron)
10. Stopa lombardowa (0.1 stron)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Bankowość » Bank centralny na rynku pieniężnym

Bank centralny na rynku pieniężnym
Ocena: 9.3 / 10
Liczba głosów: 169 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii