Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
prezentacje z makroekonomii | zarządzanie firmą usługową | strategie produktowe | dobra substytucyjne | podstawy zarządzania zasobami ludzkimi | transformacja gospodarcza w Polsce | strategie Portera | planowanie zasobów przedsiębiorstwa |

Bezrobocie - podstawowe definicje

To:

ZASÓB SIŁY ROBOCZEJ – w danym momencie np. tygodniu, miesiącu tworzą osoby aktywne zawodowo, a więc pracujące i bezrobotne.

OSOBY PRACUJĄCE – to te, które w danym momencie wykonują pracę wynoszącą zarobek lub dochód, a również te osoby, które wspomagały bez wynagrodzenia
w prowadzeniu rodzinnego gospodarstwa rolnego lub rodzinnej działalności gospodarczej, a także te osoby, które nie wykonują w danym momencie pracy, ale formalnie znajdują się w stosunku pracy, a więc nie wykonują tej pracy ze względu na czasową niezdolność do pracy np. ze względu na choroby, na przestój zasobu pracy.

OSOBY BEZROBOTNE – to takie, które jednocześnie nie pracują w danym momencie,
w ciągu 4-ech tygodni nie pracowały i aktywnie poszukiwały pracy i byli gotowi podjąć pracę lub też znalazły pracę, ale oczekiwały na jej podjęcie.

BIERNI ZAWODOWO – to ci, których nie można zaliczyć ani do pracujących, ani do bezrobotnych, czyli po prostu to są te osoby, które nie tworzą zasobów siły roboczej.

WSPÓŁCZYNNIK AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ – obliczamy jako udział aktywnych zarówno w liczbie ludności ogółem w wieku powyżej 15 lat i więcej.
WSKAŹNIK ZATRUDNIENIA – to udział pracujących w liczbie ludności ogółem,
w wieku lat 15 i więcej.

STOPA BEZROBOCIA REJESTROWANEGO – to stosunek ludzi bezrobotnych zarejestrowanych do liczby ludności cywilnej aktywnej zawodowo.

STOPA BEZROBOCIA – stosunek liczby bezrobotnych w danym miesiącu do ludności aktywnej zawodowo ogółem. Wszelkie stopy odnoszą się do zasobów siły roboczej.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Bezrobocie Inflacja Krzywa Phillipsa ( bibliografia)
5 stron(-y)
Bezrobocie na rynku pracy
34 stron(-y)
Krzywa Phillipsa - zależność między bezrobociem a inflacją ( bibliografia)
7 stron(-y)
Aktywna walka z bezrobociem
18 stron(-y)
Społeczne przyczyny bezrobocia - praca licencjacka ( bibliografia przypisy)
52 stron(-y)
Podstawy makroekonomii
18 stron(-y)
Przemiany gospodarcze w Polsce po 1989 roku - referat ( bibliografia przypisy)
25 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Makroekonomia » Bezrobocie - podstawowe definicje

Bezrobocie - podstawowe definicje
Ocena: 9.9 / 10
Liczba głosów: 259 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2025 © ABC Ekonomii