Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
kapitał obrotowy | ryzyko w zarządzaniu | programowanie liniowe | stopień dźwigni finansowej | zagadnienia transportowe | majątek trwały | warunkowanie klasyczne | techniki negocjacyjne |

Bitcoin

Jest to kryptowaluta, która powstała w 2009 roku.

- Stworzona została przez kogoś o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Nie do końca wiadomo czy za pseudonimem kryje się jedna osoba czy też grupa osób.

- Nazwa Bitcoin nawiązuje otwartoźródłowego oprogramowania oraz sieci peer-to-peer, z których korzysta Bitcoin.

- Każdy Bitmoneta dzieli się na 100 000 000 małych jednostek, zwanych satoshi.

- Bitmonety mogą zostać zapisane na komputerze posiadacz, w formie pliku portfela. Mogą też być przetrzymywane w portfelach prowadzonych przez serwisy zewnętrzne (internetowe).

- Jedną z zalet Bitcoina jest możliwość wykonania szybkiego przelewu za niewielką prowizję. Aby dokonać przelewu wystarczy znać jedynie adres odbiorcy.

- Wartość monety nie jest oparta na zaufaniu do jej emitenta (jak np. wartość złotówki). Kształtuje ją prawo popytu i podaży.

- BC oparty jest na transferze kwot pomiędzy rachunkami publicznymi nadawcy i odbiorcy, przy użyciu kryptografii klucza publicznego.

- Do każdego portfela można przypisać dowolną liczbę adresów, które pełnią taką samą rolę jak numer konta bankowego w bankowości. Adres składa się z 34 znaków alfanumerycznych np. 3rQW1jzEGcc9pJ332459KUF2Za4ADYaTu. Każdy adres rozpoczyna się od cyfry 1 lub trzy i nie może zawierać cyfry 0 oraz liter O oraz L.

- Projekt BC zakłada, że zostanie wydobyte nie więcej niż 21 milionów moneta.

- Działanie systemu opiera się o tzw. Blockchain (łańcuch bloków) - jest to zdecentralizowany i rozproszony rejestr wykonanych transakcji. Rejestr jest publiczny i jawny, także każdy może mieć do niego dostęp. Bezpieczeństwo blockchain zapewnia kryptografia, a dzięki rozproszeniu i decentralizacji jest odporny na awarie.


Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Ekonomia » Bitcoin

Bitcoin
Ocena: 9.9 / 10
Liczba głosów: 112 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii