Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
motywowanie | efektywna obsługa konsumenta | dobra Giffena | operacje bankowe | marketing usług | metody scenariuszowe | bankowość internetowa | pięć sił Portera |

Bulionizm


Bulionizm to doktryna ekonomiczna, która pojawiła się w Europie w XVI i XVII wieku i została zapoczątkowana przez merkantylistów. Bulionizm zakładał, że bogactwo państwa zależy od ilości kruszcu, takiego jak złoto i srebro, które posiada. Według tej teorii, państwo powinno dążyć do zwiększenia swojego bogactwa poprzez eksportowanie towarów za granicę w zamian za złoto i srebro oraz zwiększenie produkcji kruszców na swoim terytorium.

Bulionizm miał swoje źródła w czasach, gdy handel międzynarodowy był głównie oparty na wymianie towarów (barterze) za kruszce. W takim systemie, większa ilość kruszców pozwalała na większą produkcję pieniędzy, a to z kolei dawało większe możliwości finansowania działań wojennych, budowy infrastruktury, rozwijania handlu, itp.

Jednak z czasem, wraz z rozwojem gospodarki i powstaniem systemów bankowych, powstawały nowe sposoby finansowania i wymiany handlowej, co stopniowo zepchnęło bulionizm na margines. Obecnie, w większości krajów, pieniądze nie są już oparte na kruszcach, a ich wartość zależy od zaufania do systemu finansowego danego kraju.

Reasumując:
- Bulionizm był powiązany z ideą silnego państwa i protekcjonizmu. Według zwolenników tej doktryny, państwo powinno kontrolować handel i produkcję, aby chronić swoją gospodarkę i zwiększać swoje bogactwo.
- Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli bulionizmu był francuski finansista Jean-Baptiste Colbert, który był ministrem finansów za panowania Ludwika XIV. Colbert wprowadził wiele reform gospodarczych, które miały na celu zwiększenie bogactwa Francji poprzez zwiększenie eksportu i poprawę sytuacji finansowej państwa.
- Bulionizm był również związany z ideą kolonializmu i ekspansji terytorialnej. Państwa europejskie poszukiwały kruszców w swoich koloniach, co często prowadziło do wykorzystywania ludności tubylczej i niszczenia środowiska naturalnego.
- Bulionizm miał swoje negatywne skutki, m.in. prowadził do inflacji i dewaluacji waluty, gdyż zwiększanie ilości kruszców nie zawsze szło w parze ze wzrostem produkcji towarów. Ponadto, koncentracja bogactwa w rękach państwa lub arystokracji często prowadziła do zubożenia reszty społeczeństwa.
- Współczesna ekonomia odrzuca bulionizm jako przestarzałą doktrynę. W dzisiejszych czasach, bogactwo państwa zależy od wielu czynników, takich jak innowacje technologiczne, rozwój infrastruktury, edukacja czy rozwój rynków finansowych.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Merkantylizm w organizacji i zarządzaniu (⭐bibliografia)
22 stron(-y)
Idea merkantylizmu
5 stron(-y)
Merkantylizm - opracowanie
8 stron(-y)

Podobne tematy w Kompendium

1. Merkantylizm (1.7 stron)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Historia myśli ekonomicznej » Bulionizm

Bulionizm
Ocena: 9.4 / 10
Liczba głosów: 126 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować