Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
zarządzanie relacjami z klientami | analiza otoczenia | socjologia | weryfikacja istotności parametrów modelu | planowanie zasobów przedsiębiorstwa | prywatyzacja | przykładowy model ekonometryczny | badania marketingowe |

Cechy pieniądza

Zacznijmy od tego jak brzmi definicja pieniądza. Tak więc pieniądzem jest wszystko to co spełnia funkcję środka wymiany, a ponadto jest jednostką rozliczeniową i środkiem tezauryzacji czyli gromadzenia oszczędności.

Możemy wyróżnić następujące cechy pieniądza:

1. Poręczność - współczesne pieniądze muszą być na tyle małe i lekkie, aby ludzie mogli je z łatwością nosić przy sobie.
2. Stabilność - wartość pieniądza powinna być mniej więcej taka sama dzisiaj, jak i jutro czyli nie powinna podlegać dużym i nagłym wahaniom w czasie. W krajach, gdzie wartość pieniądza zmienia się (rośnie lub spada), ludzie będą gromadzili pieniądze, gdy będą oczekiwać wzrostu ich wartości, a wydawali je możliwie najszybciej, gdy będą uważali, że wartość ich będzie maleć z dnia na dzień. Zarówno jedno, jak i drugie działanie może być bardzo szkodliwe dla gospodarki.
3. Trwałość - materiał z którego wykonany jest pieniądz musi być odpowiednio trwały. Dlatego też większość krajów do produkcji pieniędzy stosuje papier wysokiej jakości.
4. Jednolitość - pieniądze (monety i banknoty) o identycznych nominałach muszą mieć identyczną wartość.
5. Podzielność - jedną z podstawowych cechy, a zarazem zalet pieniądza jest możliwość jego podziału, np. 1 zł dzieli się na 100 groszy.
6. Rozpoznawalność - pieniądze powinny być łatwo rozpoznawalne, a jednocześnie trudne do podrobienia. Jakość papieru oraz specjalne znaki graficzne, wodne, hologramy i inne zabezpieczenia sprawiają, że współczesne pieniądze są trudne do sfałszowania.

Pieniądz pełni także 3 podstawowe funkcje:
- jednostka rozrachunkowa
- środek tezauryzacji (przechowywania wartości)
- miernik odroczonych płatności

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Pieniądz i polityka monetarna
12 stron(-y)
Bank centralny - popyt i agregaty podaży pieniądza
27 stron(-y)
Wartość pieniądza w czasie - zadania z rozwiązaniami i wzory
5 stron(-y)
Podstawy makroekonomii
18 stron(-y)
Polityka monetarna - referat (⭐bibliografia)
20 stron(-y)
Test na egzamin z bankowości
24 stron(-y)
Matematyka finansowa - wzory i zadania z rozwiązaniami
27 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Bankowość » Cechy pieniądza

Cechy pieniądza
Ocena: 9.8 / 10
Liczba głosów: 200 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii