Cechy pieniądza
Zacznijmy od tego jak brzmi definicja pieniądza. Tak więc pieniądzem jest wszystko to co spełnia funkcję środka wymiany, a ponadto jest jednostką rozliczeniową i środkiem tezauryzacji czyli gromadzenia oszczędności.
Możemy wyróżnić następujące cechy pieniądza:
1. Poręczność - współczesne pieniądze muszą być na tyle małe i lekkie, aby ludzie mogli je z łatwością nosić przy sobie.
2. Stabilność - wartość pieniądza powinna być mniej więcej taka sama dzisiaj, jak i jutro czyli nie powinna podlegać dużym i nagłym wahaniom w czasie. W krajach, gdzie wartość pieniądza zmienia się (rośnie lub spada), ludzie będą gromadzili pieniądze, gdy będą oczekiwać wzrostu ich wartości, a wydawali je możliwie najszybciej, gdy będą uważali, że wartość ich będzie maleć z dnia na dzień. Zarówno jedno, jak i drugie działanie może być bardzo szkodliwe dla gospodarki.
3. Trwałość - materiał z którego wykonany jest pieniądz musi być odpowiednio trwały. Dlatego też większość krajów do produkcji pieniędzy stosuje papier wysokiej jakości.
4. Jednolitość - pieniądze (monety i banknoty) o identycznych nominałach muszą mieć identyczną wartość.
5. Podzielność - jedną z podstawowych cechy, a zarazem zalet pieniądza jest możliwość jego podziału, np. 1 zł dzieli się na 100 groszy.
6. Rozpoznawalność - pieniądze powinny być łatwo rozpoznawalne, a jednocześnie trudne do podrobienia. Jakość papieru oraz specjalne znaki graficzne, wodne, hologramy i inne zabezpieczenia sprawiają, że współczesne pieniądze są trudne do sfałszowania.
Pieniądz pełni także 3 podstawowe funkcje:
- jednostka rozrachunkowa
- środek tezauryzacji (przechowywania wartości)
- miernik odroczonych płatności
Najczęściej pobierane pliki (.doc i .pps) |
1. (20 stron)
2. (24 stron)
3. (27 stron)
4. (30 stron)
5. (33 stron)
6. (10 stron)
7. (28 stron)
8. (25 stron)
9. (18 stron)
10. (7 stron)
|
Podobne tematy w Kompendium |
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
|
Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Bankowość » Cechy pieniądza
Cechy pieniądza
Ocena: 9 / 10 Liczba głosów: 168 głosów
Zaloguj się, aby zagłosować
|