Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
prezentacje z finansów | cykl koniunkturalny | szkolenia | teoria XY | controlling strategiczny | innowacje | komunikacja interpersonalna | burza mózgów |

Cele i środki działania nadzoru bankowego

Komisja Nadzoru Bankowego posiada wyłączne kompetencje w zakresie podejmowania decyzji w sprawach o udzielanie zezwolenia na utworzenie banku, zawieszenie działalności banku i wnioskowanie o jego upadłość oraz stosowanie prawnych środków nadzoru. Jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i prawidłowości działania systemu bankowego raz zapewnienie stabilności pieniądza.

W ustawie Prawo Bankowe określono cele nadzoru bankowego:
- zapewnienie bezpieczeństwa środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach
- zapewnienie zgodności, działalności banków z ustawą PB i o NBP, statutem oraz decyzją o wydaniu zezwolenia na utworzenie banku

Środki nadzorcze KNB - to środki władcze oddziałujące na banki. Nie mogą naruszyć umów zawartych przez banki. Nakładają one na bank (członków zarządu) obowiązki o charakterze publicznoprawnym. Wyróżniamy wśród nich:
- zalecenia
- upomnienia
- nakazy
- decyzje w formie uchwał

Możliwa jest kumulacja środków nadzorczych w stosunku do banku, w przypadku stwierdzenia poważnych nieprawidłowości. Obowiązuje jednak ustawowa zasada, według której środki podejmowane w ramach nadzoru nie mogą naruszać umów zawartych przez bank. Komisja może także stosować środki w stosunku do członków zarządu banku.

Nakaz nadzorczy – nałożenie na bank obowiązku podjęcia określonego z reguły ściśle działania (bądź zaniechania).

Zalecenia mają charakter indywidualny (środek oddziaływania pośredniego, organ nadzorczy określa cel, który ma być osiągnięty, natomiast nie wydaje nakazu podjęcia określonych czynności zmierzających do realizacji tego celu) – adresowane są do konkretnego banku.

KNB po uprzednim upomnieniu na piśmie może zastosować środki nadzorcze bardziej restrykcyjne. Środki nadzorcze mogą mieć zarówno wymiar personalny, jak i odnoszący się do przedsiębiorstwa bankowego.

Możliwe jest przez KNB:
- wystąpienie do właściwego organu banku z wnioskiem o odwołanie prezesa, wiceprezesa lub innego członka zarządu (odpowiedzialnego za nieprawidłowości)
-zawieszenie w czynnościach członka zarządu (odpowiedzialnego za nieprawidłowości) do czasu podjęcia uchwały w sprawie wniosku o ich odwołanie przez rade nadzorczą na najbliższym posiedzeniu.
- ograniczenie zakresu działalności banku
- nałożenie na bank kary finansowej wysokości do 1 mln zł – kwota odprowadzana jest na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego
- uchylenie zezwolenia na utworzenie banku i podjęcie decyzji o likwidacji banku.

Komisja może w ramach nadzoru zalecić bankowi np. podjęcie środków koniecznych do przywrócenia płynności płatniczej lub osiągnięcie i przestrzeganie innych norm dopuszczalnego ryzyka w działalności banku, zwiększenie funduszy własnych oraz zaniechanie określonych form reklamy.

Komisja może wystąpić do właściwego organu banku z wnioskiem o odwołanie prezesa, wiceprezesa lub innego członka zarządu banku bezpośrednio odpowiedzialnego za stwierdzone nieprawidłowości.

Jednocześnie Komisja może zawiesić w czynnościach osoby, o których odwołanie wystąpiła. Może także nałożyć na członków zarządu banku kary pieniężne. Komisja jest także uprawniona do podjęcia decyzji ograniczającej zakres działalności banku lub uchylić zezwolenie na utworzenie banku i podjąć decyzję o jego likwidacji. Ograniczenie działalności banku lub uchylenie zezwolenia na jego utworzenie może nastąpić również w razie stwierdzenia, że bank przestał spełniać warunki wymagane do jego utworzenia.

Niezależnie od wyżej wymienionych środków nadzorczych w razie niewykonania zaleceń, KNB może nakładać na członków zarządu banku kary pieniężne do wysokości 3-krotnego wynagrodzenia miesięcznego.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Test na egzamin z bankowości
24 stron(-y)
Motywacja do pracy
11 stron(-y)
Strategia marketingowa firmy ubezpieczeniowej PZU (⭐bibliografia)
10 stron(-y)
Etyka biznesu - referat (⭐bibliografia)
8 stron(-y)
Controlling bankowy
11 stron(-y)
Merchandising - referat (⭐bibliografia)
15 stron(-y)
Wykłady z bankowości - opracowanie
30 stron(-y)

Najczęściej pobierane pliki (.doc i .pps)

1. Controlling bankowy (11 stron A4)
2. Merchandising - referat (15 stron A4)
3. Wykłady z bankowości - opracowanie (30 stron A4)
4. GATT i WTO (13 stron A4)
5. Rola Public Relations w kreowaniu wizerunku firmy usługowej (26 stron A4)
6. Działalność kredytowa banku - opracowanie (18 stron A4)
7. Public relations - opracowanie (22 stron A4)
8. Analiza strategii firmy (51 stron A4)
9. Podstawy bankowości - wykłady (33 stron A4)
10. Projekt strategii marketingowej firmy (13 stron A4)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Bankowość » Cele i środki działania nadzoru bankowego

Cele i środki działania nadzoru bankowego
Ocena: 8.7 / 10
Liczba głosów: 33 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii