Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
kontrakty terminowe | strategia | gotowy biznes plan | metody amortyzacji | bankowość | finansowanie przedsiębiorstw | transformacja systemowa w Polsce | pięć sił Portera |

Ceteris paribus

Ceteris paribus to łacińskie określenie, które oznacza przy niezmienionych pozostałych czynnikach. W naukach społecznych, takich jak ekonomia, często używa się tego wyrażenia, aby wskazać, że badacz zakłada stałość wszystkich innych czynników poza badaną zmienną.

Jeśli badamy wpływ ceny na ilość sprzedawanych produktów to zakładamy, że wszystkie pozostałe czynniki, takie jak: dochody konsumentów, preferencje, ceny innych produktów i warunki rynkowe, pozostają stałe i nie zmieniają się podczas badania. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć, jak zmiana ceny wpływa na ilość sprzedawanych produktów, gdyż pozostałe czynniki nie wpłyną na wynik badania.

Ceteris paribus jest ważnym narzędziem w badaniach naukowych, ponieważ pozwala na izolowanie wpływu badanej zmiennej, a to ułatwia analizę i wnioskowanie. Jednak w rzeczywistości rzadko zdarza się, że pozostałe czynniki są stałe, dlatego wyniki takich badań mogą być ograniczone w swoim zastosowaniu i powinny być interpretowane z uwzględnieniem tego, że rzeczywiste warunki na rynku mogą różnić się od założeń teoretycznych.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Definicje z mikroekonomii
12 stron(-y)
Wykłady z mikroekonomii
25 stron(-y)
Podstawy ekonometrii z przykładami i rozwiązaniami
30 stron(-y)
Ściąga z mikroekonomii - definicje wykresy i wzory
4 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Mikroekonomia » Ceteris paribus

Ceteris paribus
Ocena: 8.8 / 10
Liczba głosów: 144 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii