Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
rekrutacja | marka | teorie motywacji | koszty w mikroekonomii | siatka kierownicza | PHARE | koszty w logistyce | użyteczność |

Czym jest CEFTA

Początek lat 90-tych zapoczątkował szereg przemian ustrojowych w państwach Europy Środkowej takich jak Węgry, Polska, Czechosłowacja . 9 kwietnia 1990 roku w Bratysławie odbyło się spotkanie, które dało początek procesowi tworzenia nowych form współpracy politycznej i gospodarczej. Dopiero spotkanie 15 lutego 1991 roku przyniosło efekt i zakończyło się podpisaniem przez prezydentów Polski i Czechosłowacji oraz premiera Węgier tzw. 'Deklaracji o współpracy w dążeniu do integracji europejskiej'. Deklaracja ta, która była podpisana pomiędzy trzema współpracującymi krajami, zaczęła być określana jako Trójkąt Wyszehradzki, od nazwy miejscowości w której była podpisana.

Kiedy to Czechosłowacja rozpadła się na dwa suwerenne państwa – Republikę Czeską i Słowację, od 1 stycznia 1993 roku nazwę porozumienie na Grupę Wyszehradzką.

Już po spotkaniu w Bratysławie, pomiędzy Polską i Węgrami, powstała koncepcja stworzenia strefy wolnego handlu, coś na wzór umowy handlowej między Węgrami a Finlandią .
Dopiero jednak, 6 października 1991 roku w Krakowie, Polska Węgry i Czechosłowacja (jeszcze wówczas) doszły do porozumienia, aby problematyka ekonomiczna stała na równi z polityczną, jako istotny element współpracy między państwami. W przyjętej wówczas Deklaracji Krakowskiej, za pierwszoplanowe znaczenie uznano przywiązanie do stowarzyszenia ze Wspólnotami Europejskimi. Po raz pierwszy również, w oficjalnym dokumencie, zadeklarowano wolę zawarcia umowy wzajemnej liberalizacji handlu.

30 listopada 1991 roku odbyło się w Warszawie spotkanie ministrów odpowiedzialnych za współpracę gospodarczą z zagranicą.
W podpisanym dokumencie 'Pro memoria', zdecydowano o zapoczątkowaniu negocjacji dotyczących porozumienia o liberalizacji wzajemnego handlu. Jako punkt wyjścia przyjęto zasadę symetrii i ekwiwalentności wzajemnych korzyści3. Wiązało się to z dalszymi zadaniami pójścia na kompromis (sprawa tyczy się koncesji) w sprawach wzajemnego otwierania rynków, które to wiązały się nie tylko z redukcją stawek celnych ale również z liberalizacją środków pozataryfowych. Negocjacje zostały zakończone 12 grudnia 1992 roku, ostatecznie po uzgodnieniu jednolitego tekstu Umowy CEFTA wraz z kompletem listy koncesji towarowych i deklaracji końcowych.

21 grudnia 1992 roku w Krakowie podpisano umowę tworzącą CEFTA pomiędzy Polską, Węgrami, Czechami i Słowacją4. Przystąpienie Słowenii do CEFTA odbyło się na podstawie Umowy o Akcesji z dnia 25 listopada 1995 roku, z kolei 12 kwietnia 1997 roku Strony CEFTA i Rumunia podpisały w Bukareszcie Umowę o Akcesji Rumunii do CEFTA. Formalnie Rumunia stała się Stroną CEFTA od 1 lipca 1997 roku.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
CEFTA - referat (⭐przypisy)
34 stron(-y)
Wpływ powstania CEFTA na dynamikę obrotów w Europie Środkowej
17 stron(-y)
GATT - referat (⭐bibliografia)
6 stron(-y)
Czym jest marketing? (⭐bibliografia)
15 stron(-y)
Doskonalenie kadr - referat (⭐bibliografia)
8 stron(-y)
Biznesplan narzędziem zarządzania (⭐bibliografia)
13 stron(-y)
Marketing mix - referat (⭐bibliografia)
10 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Integracja Europejska » Czym jest CEFTA

Czym jest CEFTA
Ocena: 9.6 / 10
Liczba głosów: 143 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii