Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
etyka w biznesie | analiza mikrootoczenia | ściąga z marketingu międzynarodowego | manipulacja | test t-studenta | Giełda Papierów Wartościowych | logistyka w przedsiębiorstwie | użyteczność całkowita |

Dobra substytucyjne

Dobra substytucyjne (czyli substytuty) – to takie dobra, które klienci mogą nabywać zamiennie, bo mają one podobne cechy i funkcje oraz mogą się zastępować w zaspokajaniu określonej potrzeby np. masło i margaryna, bilet na pociąg i bilet na autobus, kawa i herbata, wódka i whisky, jabłko Ligol i jabłko Lobo.

Wzrost ceny dobra substytucyjnego (ceteris paribus czyli przy innych czynnikach niezmienionych) powoduje wzrost popytu na jego substytut. Jest to z logicznego puntu widzenia oczywiste zachowanie, że klient szuka tańszego zamiennika dla dobra, z którego korzystał do tej pory, a którego cena wzrosła. Im większy jest wzrost ceny, tym większa jest skłonność do rezygnacji z dobra A na rzecz komplementarnego dobra B.

Dobra doskonale substytucyjne

Jeżeli stosunek  ΔY / ΔX = const, oznacza to że nachylenie krzywej obojętności jest stałe. Kombinacje dóbr X i Y przynoszące konsumentowi identyczną satysfakcję przedstawione są w postaci linii prostej. Oznacza to, że rezygnując ze stałej ilości dobra Y, konsument zadowala się jednakowym przyrostem konsumpcji dobra X jako rekompensatą.

Sytuacja taka może występować w przypadku, gdy dobro X i Y są doskonałymi  substytutami. Doskonałe substytuty to towary, które w takim samym stopniu i w identyczny sposób zaspokajają daną potrzebę. W takim przypadku konsument zgadza się je wymieniać w stałym stosunku np. 1:1.

Przykładem substytutów doskonałych są ołówki różniące się jedynie kolorem "obudowy". Nabywcy chodzi jedynie o to, aby mieć jak najwięcej ołówków, ale jednocześnie jest mu obojętny kolor ich "obudowy".

Podobnie doskonałymi substytutami mogą być dwa gatunki piwa, jeżeli żadne z nich  nie jest faworyzowane. Stosunek wymienny obydwu napoi wyniesie więc 1:1. Jeżeli konsument miałby zachować tę samą użyteczność z ich konsumpcji to rezygnując z puszki Żywca zadowoli się rekompensatą w postaci dokładnie jednej puszki Lecha.

wykres krzywej dobra substytucyjnego


W opisanej sytuacji funkcja użyteczności przyjmuje postać: UC(x1,y1) = ax1 + by1. Parametry a i b określają stosunek wymienny pomiędzy obydwoma towarami.
Jeżeli wynosi on 1:1 to funkcja użyteczności przyjmuje postać: UC(x1,y1) = x1 + y1.

Określona w ten sposób użyteczność daje nachylenie krzywej obojętności wynoszące – 1. Gdyby konsument był skłonny wymieniać towary w stosunku 1:2 to funkcja użyteczności wyglądałaby następująco: UC(x1,y1) = 2x1 + y1. Co  daje krzywą obojętności o nachyleniu równym –2.

Krańcowa stopa substytucji (nachylenie krzywej obojętności) w każdym z opisanych powyżej przypadków nie zmienia się. Krzywe obojętności są więc liniami prostymi.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Ekonomia matematyczna cz. 2
7 stron(-y)
Zestaw zagadnień na egzamin z mikroekonomii
10 stron(-y)
Wykłady z mikroekonomii
25 stron(-y)
Ściąga z mikroekonomii - definicje wykresy i wzory
4 stron(-y)
Potrzeby ludzkie i ich zaspokajanie - referat (⭐bibliografia)
7 stron(-y)
Konkurencja rynkowa - referat (⭐bibliografia)
12 stron(-y)
Zagadnienia na egzamin z ekonomii matematycznej
14 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Mikroekonomia » Dobra substytucyjne

Dobra substytucyjne
Ocena: 9.4 / 10
Liczba głosów: 30 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii