Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
analiza ekonomiczna | kapitał w przedsiębiorstwie | rachunek kosztów | krzywa popytu | przykładowa analiza finansowa | krzywa obojętności | przykładowy plan marketinowy | test istotności parametrów strukturalnych |

Ekonomia neoklasyczna

Nurt poglądów opierający się na fundamencie pojęciowo-metodologicznym ekonomii klasycznej, ale ukierunkowany nie na rozważania makro-, lecz mikroekonomiczne. Najwybitniejszym przedstawicielem ekonomii neoklasycznej jest angielski ekonomista i matematyk Alfred Marshall (1842-1924), nauczyciel J. M. Keynesa.
Ekonomia neoklasyczna koncentruje się na kosztach produkcji, których analizę uważa za podstawę osiągania równowagi w skali firmy i branży.

Podział kosztów na stałe i zmienne w zależności od tego, czy są związane z aparatem wytwórczym czy z wielkością produkcji, zawdzięczamy właśnie ekonomii neoklasycznej. Jedną z najważniejszych kategorii ekonomii neoklasycznej jest reguła maksymalizacji, według której dla maksymalizowania jednej zmiennej (dobro rzadkie) wszystkie pozostałe zmienne muszą zostać optymalnie dostosowane. Wywodzące się z tego założenia przekonanie, że optymalne wykorzystanie zasobów zapewniają wolnokonkurencyjne mechanizmy rynkowe to fundament ekonomii neoklasycznej.

Na ekonomii neoklasycznej opierają się również zasady racjonalności gospodarowania w drodze maksymalizowania korzyści lub minimalizowania nakładów.
Najprostsze definicje sprowadzają ekonomię wręcz do nauki zajmującej się alokowaniem ograniczonych zasobów (tj. dóbr rzadkich) między konkurencyjne cele.

Według teorii neoklasycznej w ekonomii chodzi o to, by ograniczone zasoby rozdzielić w sposób zapewniający optymalne zaspokojenie potrzeb. Osiąga się to przez zrównanie wielkości krańcowych oraz cen. Takie zrównanie dla ekonomistów neoklasycznych oznaczało osiągnięcie równowagi (w skali gospodarstwa domowego, firmy, branży czy gospodarki) możliwej, jeżeli procesy gospodarce nie są zakłócane.

Kolejne pokolenia ekonomistów wykazały, że w tym skądinąd odkrywczym rozumowaniu tkwiła zasadnicza słabość, polegająca na tym, że neoklasycy postrzegali równowagę jako stan, a nie jako proces. Przydatność narzędzi ekonomii neoklasycznej do badania procesów rozwojowych gospodarki jest więc ograniczona, ponieważ wzrost z natury rzeczy zakłóca równowagę, którą odbudowuje się na wyższym poziomie rozwoju.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Ekonomia matematyczna cz. 3
3 stron(-y)
Ekonomia matematyczna cz. 2
7 stron(-y)
Historia myśli ekonomicznej - opracowanie
25 stron(-y)
Podstawy ekonomii matematycznej - opracowanie
8 stron(-y)
Teoria racjonalnego wyboru konsumenta
7 stron(-y)
Zagadnienia na egzamin z ekonomii matematycznej
14 stron(-y)
Zgadnienia na egzamin z historii myśli ekonomicznej
29 stron(-y)

Podobne tematy w Kompendium

1. Ekonomia pozytywna (0.3 stron)
2. Ekonomia normatywna i ekonomia pozytywna (0.8 stron)
3. Definicje ekonomii (1 stron)
4. Ekonomia pozytywna Normatywna i Polityczna (0.6 stron)
5. Ekonomia matematyczna (0.1 stron)
6. Bariery wejści do sektora (0.1 stron)
7. Nieograniczone potrzeby w ekonomii (1.5 stron)
8. Sprzężenie zwrotne (0.4 stron)
9. Prawa ekonomiczne (1.4 stron)
10. Motywacja pracowników (0.6 stron)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Historia myśli ekonomicznej » Ekonomia neoklasyczna

Ekonomia neoklasyczna
Ocena: 8.6 / 10
Liczba głosów: 99 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii