Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
prace magisterskie z zarządzania | zarządzanie personelem | home banking | niewidzialna ręka rynku | wzory ze statystyki | ocena projektów inwestycyjnych | użyteczność krańcowa | merchandising |

Ekonomika turystyki

Ekonomia jest nauką o procesach gospodarczych w sferze produkcji, podziału, wymiany i konsumpcji środków zaspokajania potrzeb ludzkich. Ze względów praktycznych występuje jednak także potrzeba wyodrębnionego rozpatrywania poszczególnych dziedzin procesu gospodarczego. Zajmują się tym poszczególne działy ekonomii szczegółowej, zwane także ekonomią stosowaną. Działy te często, choć nie zawsze, określa się mianem ekonomik. Mamy zatem różne ekonomiki szczegółowe, np. ekonomikę przemysłu, rolnictwa, a także ekonomikę turystyki.

Rozpatruje ona sprawy turystyki w przekroju mikroekonomii i makroekonomii. Podstawy ekonomiki turystyki stworzył ekonomista włoski, Michelle Troisi, w wydanej we Włoszech w 1955 r. książce Ekonomiczna teoria turystyki i renty turystyczne.
   
Ekonomika turystyki jest nauką interdyscyplinarną ze względu na złożoność turystyki jako zjawiska społeczno-gospodarczego. Powiązana jest nie tylko z innymi ekonomikami branżowymi, ale także z naukami pozaekonomicznymi, takimi jak psychologia, socjologia, nauka o państwie i prawie, statystyka, geografia, stosunki międzynarodowe. Turystyka jako sfera konsumpcji oraz produkcji dóbr i usług turystycznych, a zwłaszcza sfera obsługi turystycznej, rozwija się w określonej strukturze gospodarki narodowej.

Ekonomika turystyki zajmuje się potrzebami turystycznymi, dobrami i usługami turystycznymi oraz produktem turystycznym. Bada ona: prawidłowość kształtowania się ceń na rynku turystycznym, popyt, podaż i rentę turystyczną; rolę i znaczenie turystyki w gospodarce, związki i zależności turystyki 2 wytwarzaniem oraz podziałem produktu krajowego brutto; wpływ turystyki na zatrudnienie w gospodarce turystycznej oraz w innych działach i gałęziach gospodarki pośrednio związanych Z gospodarką turystyczną.

Zajmuje się badaniem znaczenia i funkcji turystyki w rozwoju ekonomicznym regionów i miejscowości. Ze względu na związki turystyki z rozmaitymi dziedzinami gospodarki ekonomika turystyki musi badać bardziej szczegółowo rozmaite elementy innych ekonomik branżowych. Interesuje się miejscem turystyki w polityce ekonomicznej państwa, organów centralnych i władz samorządowych.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Zagadnienia z geografii turystycznej
23 stron(-y)
Zagadnienia z geografii ekonomicznej
12 stron(-y)
Cykl życia produktu - opracowanie
11 stron(-y)
Podstawy zarządzania strategicznego
32 stron(-y)
Inwestycje - teoria, wzory i zadania z rozwiązaniami
46 stron(-y)

Najczęściej pobierane pliki (.doc i .pps)

1. Inwestycje - teoria, wzory i zadania z rozwiązaniami (46 stron A4)

Podobne tematy w Kompendium

1. Ekonomika skali (0.2 stron)
2. Definicja turystyki i turysty (2.8 stron)
3. Mezoekonomia (2.2 stron)
4. Otoczenie demograficzne przedsiębiorstwa (0.4 stron)
5. Segmentacja psychograficzna (0.4 stron)
6. Hierarchia potrzeb turystycznych (2.2 stron)
7. Rola turystyki w gospodarce kraju (4.4 stron)
8. Co to jest HORECA? (0.6 stron)
9. Pojęcie analizy SWOT (0.9 stron)
10. Podstawowe obszary zainteresowania MSG (0.7 stron)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Hotelarstwo i turystyka » Ekonomika turystyki

Ekonomika turystyki
Ocena: 8.8 / 10
Liczba głosów: 106 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii