Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
etapy badań marketingowych | Kaizen | udział w rynku | komunikacja w organizacji | analiza rynku | macierz BCG | bilans płatniczy | historia gospodarcza Polski |

Etapy rekrutacji

We współczesnym zarządzaniu potencjałem kadrowym pozyskiwanie odpowiednich pracowników wzrasta do rangi kluczowego problemu  wszystkich działań personalnych. Wynika to z dwóch problemów . Po pierwsze posiadanie właściwej  obsady kadrowej czyni atut strategiczny w walce konkurencyjnej. Po drugie ważne są względy ekonomiczne- rachunku ekonomicznego.

Znaczny koszt rekrutacji i selekcji specjalistów spowodowany skomplikowanymi, nowoczesnymi procedurami i technikami selekcyjnymi, kosztami przyjmowania, zwalniania oraz adaptacji w przypadku nietrafnego doboru. Wpływ na poziom realizacji zadań, straty spowodowane fluktuacją, to wszystko powoduje, że dobór kadr musi być dokonywany z dużą rozwagą i starannością.

Przez dobór kadr rozumiemy dokonywanie obsady osobowej zgodnie z wymaganiami stanowiska pracy w zakresie wiedzy , umiejętności oraz predyspozycji psychofizycznych. Obsada stanowiska powinna wynikać ze szczegółowego porównania określonych wymagań z cechami poszczególnych kandydatów. Posługiwanie się kryterium formalnego wykształcenia, stażu pracy nie daje żadnej gwarancji trafnego wyboru. Niewłaściwe dostosowanie pracownika do zadań spowoduje niezadowalającą jakość pracy, marnowani możliwości i talentów, stresy i frustracje pracowników.

Proces doboru jest związany z decyzją podejmowaną przez dwie strony. Organizacja decyduje o tym, czy złożyć ofertę pracy i w jakim stopniu powinna być ona atrakcyjna, zaś kandydat musi odpowiedzieć sobie  na pytanie czy proponowana praca i organizacja odpowiadają jego potrzebom i celom. Jednak biorąc pod uwagę rzeczywistość należy stwierdzić, że jest to proces raczej jednostronny przy istniejącym bezrobociu. Na jedno miejsce pracy jest raczej kilku a czasami kilkunastu chętnych, wobec czego menadżerowie mają możliwość wybrania najodpowiedniejszego kandydata.

Istotą doboru pracowników na wolne miejsce pracy jest dostosowanie osoby do pracy, aby mógł ją wykonać najmniejszym nakładem siły i energii a jednocześnie osiągnął maksimum satysfakcji ze swojej pracy zawodowej.  

Etap 1: Wypełnione podanie o pracę - wskazuje na stanowisko pożądane przez kandydata; zawiera informacje do rozmów kwalifikacyjnych. Wymaga się jedynie informacji umożliwiających prognozę powodzenia w pracy.

Etap 2: Wstępna rozmowa kwalifikacyjna - pozwala na szybką ocenę, czy kandydat się nadaje, czy nie. Pytania o doświadczenie, oczekiwane wynagrodzenie, gotowość przeniesienia się od innej miejscowości itd.

Etap 3: Testy - pomiar umiejętności kandydata i jego zdolności uczenia się w pracy. Mogą obejmować testy komputerowe, analizę grafologiczną, badania stanu zdrowia i sprawności fizycznej.

Etap 4: Sprawdzanie dotychczasowych doświadczeń i referencji - sprawdzanie prawdziwości danych kandydata w życiorysie lub w podaniu o pracę. Skontaktowanie się z danym przełożonym kandydata(za zgodą kandydata) w celu potwierdzenia danych informacji.

Etap 5: Pogłębiona rozmowa kwalifikacyjna - pozyskanie większej ilości informacji o kandydacie jako o osobie. Przeprowadzana przez kierownika któremu kandydat będzie bezpośrednio podlegać.

Etap 6: Badanie lekarskie - sprawdzanie sprawności kandydata, ochrona innych pracowników przed chorobami zakaźnymi, umożliwienie założenia karty zdrowia kandydata, ochrona firmy przed nieuzasadnionymi żądaniami odszkodowania za zły stan zdrowia. Na ogół przeprowadzane przez lekarza zakładowego.

Etap 7: Oferta pracy - czyli obsada wolnych miejsc pracy. Zawiera ofertę płacy i pakiet świadczeń.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Rekrutacja (⭐bibliografia)
8 stron(-y)
Polityka personalna i jej funkcje - opracowanie
10 stron(-y)
Wykłady z zarządzania kadrami - teoria
27 stron(-y)
Zarządzanie kadrami - ściąga
1 stron(-y)
Marketingowy system informacji - referat (⭐bibliografia)
12 stron(-y)
Kapitał intelektualny w przedsiębiorstwie
5 stron(-y)
Sprzedaż osobista
13 stron(-y)

Najczęściej pobierane pliki (.doc i .pps)

1. Marketingowy system informacji - referat (12 stron A4)
2. Kapitał intelektualny w przedsiębiorstwie (5 stron A4)
3. Sprzedaż osobista (13 stron A4)
4. Wprowadzanie na rynek nowego produktu (etapy) (7 stron A4)
5. Etapy analizy strategicznej (9 stron A4)
6. Benchmarking - prezentacja (33 stron A4)
7. Atrybuty produktu (9 stron A4)
8. Analiza SWOT - TOWS - referat (6 stron A4)
9. Analiza SWOT - referat (10 stron A4)
10. Analiza FMEA - praca (14 stron A4)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Zarządzanie zasobami ludzkimi » Etapy rekrutacji

Etapy rekrutacji
Ocena: 9.3 / 10
Liczba głosów: 74 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii