Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
analiza XYZ | zadania z rozwiązaniami | prezentacje z zarządzania zasobami ludzkimi | analiza tows | popyt | atrybuty produktu | system motywacji | ECR |

Fact-checking czyli weryfikacja faktów w publikacjach

Fact-checking to proces weryfikacji faktów, który stosowany jest w celu wykrycia błędów i nieścisłości w publikacjach. Jest to szczególnie ważne w przypadku publikacji prasowych, artykułów internetowych czy innych opiniotwórczych źródeł informacji. Jest to o tyle ważne w dzisiejszych czasach, kiedy to łatwo jest rozpowszechnić fałszywe i/lub mylące informacje, które mogą mieć negatywne konsekwencje.

Celem fact-checkingu jest zweryfikowanie prawdziwości informacji, poprawienie błędów i nieścisłości oraz zapewnienie, że publikacje są dokładne, rzetelne i wiarygodne. W procesie fact-checkingu dokonuje się analizy źródeł informacji, danych i faktów zawartych w publikacjach oraz sprawdza się ich zgodność z rzeczywistością. W niektórych przypadkach fact-checking może również obejmować kontakt z ekspertami lub innymi źródłami, aby potwierdzić lub odrzucić dane informacje.

W Polsce termin "fact-checking" jest coraz częściej stosowany, jednak wciąż nie jest on aż tak powszechnie znany jk np. w USA. W języku polskim spotyka się też określenia takie jak "weryfikacja faktów", "sprawdzanie faktów" lub "weryfikacja informacji".

Istnieją portale internetowe i organizacje, takie jak "Demagog", "Faktopedia" czy "Bezprawnik.pl", które specjalizują się w fact-checkingu i pomagają czytelnikom w weryfikacji informacji i odsiewaniu fałszywych informacji.

W dzisiejszych czasach informacje są powszechnie dostępne i łatwo rozpowszechniać je w sieci. Niestety, często pojawiają się fałszywe lub mylące informacje, które mogą wprowadzać ludzi w błąd i powodować negatywne konsekwencje.

Fact-checking jest procesem, który pomaga wykrywać takie błędy i zapewniać, że publikacje są dokładne, rzetelne i wiarygodne. W Polsce termin "fact-checking" staje się coraz bardziej popularny, a istniejące organizacje i portale internetowe, specjalizujące się w tej dziedzinie, pomagają w weryfikacji informacji oraz odsiewaniu fałszywych informacji i fake news'ów.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Podstawy ekonometrii - wykłady
29 stron(-y)
Charakterystyka nowoczesnej koncepcji logistyki (⭐bibliografia)
17 stron(-y)
Dźwignia finansowa - referat (⭐bibliografia)
10 stron(-y)
Podstawy ekonometrii z przykładami i rozwiązaniami
30 stron(-y)
Model ekonometryczny - aktywność zawodowa
12 stron(-y)
Merkantylizm - opracowanie
8 stron(-y)
Model ekonometryczny - przyrost naturalny (przykład) (⭐bibliografia)
13 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Socjologia » Fact-checking czyli weryfikacja faktów w publikacjach

Fact-checking czyli weryfikacja faktów w publikacjach
Ocena: 10 / 10
Liczba głosów: 24 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii