Fazy mechanizmu rozwoju miasta w gospodarce rynkowej
Urbanizacja jest procesem związanym z rozwojem miejskich form osadnictwa. Za przejaw tego procesu uważa się: rosnący odsetek ludności miejskiej, zmianę struktury zawodowej ludności, zmiany zagospodarowania i sposobu użytkowania terenu prowadzące do kształtowania się krajobrazu typowego dla miasta.
Jako 'urbanizacja' określany jest etap, w którym w wyniku rewolucji przemysłowej następuje koncentracja ludności w miastach. Charakterystyczną cechą rozmieszczenia ludności w mieście, w pierwszym stadium jest jej maksymalna koncentracja w centrum i w otaczających dzielnicach oraz szybki spadek zaludnienia na obrzeżach miasta.
W stadium suburbanizacji następuje szybki rozwój przestrzenny miasta, zmniejsza się liczba ludności w centralnym obszarze oraz wzrost liczby ludności w strefie podmiejskiej.
Na etapie określanym jako dezurbanizacja – przestrzenna struktura ludności osiąga stan, w którym liczba mieszkańców centralnych obszarów miasta zaczyna spadać tak dalece, że zmniejsza się ogólna liczba ludności całego regionu miejskiego. Obserwowany jest upadek miasta centralnego i jego strefy podmiejskiej, przy jednoczesnym ciągłym wzroście liczby ludności na obszarach położonych wokół miejskiego regionu funkcjonalnego.
Jako stadium reurbanizacji określane są działania władz, mające na celu ponowne ożywienie i odbudowę centralnych obszarów miasta.
Kontrurbanizacja – polega na przestrzennej dekoncentracji ludności. Jest procesem odwrotnym do urbanizacji co oznacza że:
- jest to proces, w którym zmiany ludnościowe spowodowane migracjami są ujemnie skorelowane z wielkością osiedli
- jest to proces redystrybucji ludności z głównych ośrodków metropolitarnych do mniejszych ośrodków metropolitarnych i dalej na obszary niemetropolitarne
Proces ten dotyczy przemieszczeń ludności do ośrodków mniejszych, które nie mają istotnych powiązań (w postaci dojazdów do pracy), z głównymi miastami. Przy czym wzrost tych ośrodków musi być szybszy niż wzrost ośrodków, które mają takie powiązania z głównym miastem. Takie warunki nie pozwalają uznać suburbanizacji za przejaw kontrurbanizacji.
Najczęściej pobierane pliki (.doc i .pps) |
1. (27 stron A4)
2. (16 stron A4)
3. (10 stron A4)
4. (35 stron A4)
5. (18 stron A4)
6. (14 stron A4)
7. (45 stron A4)
8. (30 stron A4)
9. (12 stron A4)
10. (72 stron A4)
|
Podobne tematy w Kompendium |
1. (0.3 stron)
2. (0.2 stron)
3. (1.5 stron)
4. (0.2 stron)
5. (0.3 stron)
6. (0.5 stron)
7. (0.7 stron)
8. (3.2 stron)
9. (0.5 stron)
10. (0.2 stron)
|
Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Gospodarka » Fazy mechanizmu rozwoju miasta w gospodarce rynkowej
Fazy mechanizmu rozwoju miasta w gospodarce rynkowej
Ocena: 9.9 / 10 Liczba głosów: 42 głosów
Zaloguj się, aby zagłosować
|