Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
funkcja regresji | dźwignia operacyjna | marketing | współczynnik zmienności | atrybuty produktu | psychologia w reklamie | strategia przedsiębiorstwa | MIRR |

Fundusz akcyjny

Akcja wyraża prawo własności w spółce akcyjne. Akcjonariusz współuczestniczy w podziale zysków spółki, których część może być wypłacona w formie dywidendy, a część pozostawiona w spółce jest reinwestowana i zwiększa wartość inwestycji w daną akcję. Wartość rynkowa akcji zależy od wielu czynników, w tym również od rentowności przedsiębiorstwa i perspektyw wzrostu oraz od sytuacji na całym rynku akcji. Akcje są atrakcyjne dla inwestorów z powodu zawartego w nich potencjału wzrostu i możliwości wypłaty dywidendy.

Zyski z akcji podlegają dużym wahaniom, bowiem ceny akcji zmieniają się codziennie a skala tych zmian może być bardzo duża. Wartość pojedynczej spółki może rosnąć lub spadać w zależności od jej otoczenia rynkowego i sukcesu działań jej kierownictwa. Cały rynek akcji odnotowuje gwałtowne zmiany w wyniku wahań klimatu gospodarczego i nastrojów inwestorów. Większość inwestorów jest świadoma faktu, że indeksy giełdowe, które są miernikami zachowań całego rynku, mogą zmienić swoją wartość z dnia na dzień o jeden, dwa a nawet dziesięć procent. Ryzyko inwestycji w akcje wiąże się z krótkookresowymi wahaniami indeksów giełdowych.

Jednak akcje powinny być traktowane jako inwestycja długoterminowa, dla której zarówno ryzyko jak i zyski są oceniane w perspektywie lat a nie dni. W krótkim okresie stopy zwrotu na akcjach są bardzo zmienne, ponieważ akcje podlegają ocenie uczestników rynku, którymi kierują zmienne oczekiwania, w tym również nadmierny optymizm i nieuzasadnione obawy. Natomiast w długim okresie zyski z akcji określane są w większym stopniu czynnikami fundamentalnymi, takimi jak zdolność spółki do generowania zysku i rozwoju.

Polski rynek kapitałowy szybko się rozwija, co znajduje wyraz w rosnącej liczbie spółek notowanych na rynku regulowanym. Powoduje to, iż chcąc świadomie inwestować w akcje, należy śledzić i interpretować coraz większą ilość informacji, które mogą mieć wpływ na cenę naszych aktywów. W przypadku niemożności codziennego śledzenia wydarzeń na rynku, a także ograniczonemu dostępowi do informacji na rynku, warto rozważyć inwestowanie w akcje nie bezpośrednio, ale za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych.

Fundusze akcji co najmniej 60% powierzonych środków inwestują w akcje spółek notowanych na giełdzie.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Globalizacja (⭐bibliografia)
21 stron(-y)
Pozyskiwanie środków pozabudżetowych dla gmin (⭐bibliografia ⭐przypisy)
37 stron(-y)
Globalizacja przedsiębiorstw - referat (⭐bibliografia)
9 stron(-y)
Test na egzamin z bankowości
24 stron(-y)
Majątek trwały i majątek obrotowy w przedsiębiorstwie
14 stron(-y)
Podstawy finansów publicznych - wykłady
28 stron(-y)

Najczęściej pobierane pliki (.doc i .pps)

1. Majątek trwały i majątek obrotowy w przedsiębiorstwie (14 stron A4)
2. Podstawy finansów publicznych - wykłady (28 stron A4)

Podobne tematy w Kompendium

1. Inwestycyjne fundusze indeksowe (0.5 stron)
2. Formy kapitału własnego (0.3 stron)
3. Kapitał własny (0.3 stron)
4. Fundusz celowy (0.2 stron)
5. Koszty pracy (0.3 stron)
6. Otwarty fundusz inwestycyjny (0.3 stron)
7. Fundusze papierów dłużnych (0.4 stron)
8. Fundusz inwestycyjny (0.5 stron)
9. Korzyści z inwestowania w fundusze inwestycyjne (0.4 stron)
10. Private Equity (Venture Capital) (1 stron)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Fundusze inwestycyjne » Fundusz akcyjny

Fundusz akcyjny
Ocena: 9 / 10
Liczba głosów: 159 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii