Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
planowanie zasobów przedsiębiorstwa | macierz GE | studium przypadku | potrzeby człowieka | wartość dodana | wykłady z logistyki | cashflow | rodzaje strategii |

Funkcje budżetu jednostki samorządu terytorialnego

Budżet jednostek samorządu terytorialnego może pełnić następujące funkcje:

- Funkcja zarządzania
Budżet jednostki samorządu terytorialnego służy przede wszystkim zarządzaniu finansami publicznymi. Pełni on funkcję planistyczną dzięki której jednostka może wydatkować pieniądze na konkretne cele i zadania w sposób zaplanowany i zorganizowany. Budżet pozwala na kontrolowanie wydatków umożliwiając jednostce samorządu terytorialnego na utrzymanie równowagi finansowej i realizację zadań zgodnie z planem.

- Funkcja optymalizacji lub marnotrawstwa
Budżet jednostki samorządu terytorialnego ma również funkcję optymalizacji wydatków. Dzięki niemu możliwe jest kontrolowanie i ograniczanie wydatków na niepotrzebne cele, co umożliwia zwiększenie efektywności działań jednostki. Z drugiej strony w sytuacji nieumiejętnego zarządzania budżetem może on również przyczynić się do marnotrawstwa publicznych środków.

- Funkcja promocyjna
Budżet jednostki samorządu terytorialnego może pełnić funkcję promocyjną poprzez przewidywanie wydatków na cele związane z promocją i marketingiem danego regionu, np.: organizację wydarzeń kulturalnych, turystycznych lub sportowych. Dzięki temu budżet może wpłynąć na wzrost zainteresowania regionem i poprawić jego wizerunek.

- Funkcja demokratyczna lub autokratyczna
Budżet jednostki samorządu terytorialnego może także pełnić funkcję demokratyczną lub autokratyczną. W przypadku funkcji demokratycznej budżet jest narzędziem partycypacji mieszkańców w procesie podejmowania decyzji dotyczących wydatków publicznych. Natomiast w przypadku funkcji autokratycznej budżet jest narzędziem podejmowania decyzji przez władze lokalne bez udziału mieszkańców.

- Funkcja integracyjna
Budżet jednostki samorządu terytorialnego może pełnić funkcję integracyjną poprzez przewidywanie wydatków na cele związane z integracją i współpracą różnych grup społecznych i zawodowych, np.: organizację spotkań, seminariów czy szkoleń. Dzięki temu budżet może przyczynić się do zwiększenia integracji i współpracy w danym regionie.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Procedura budżetowa jednostek samorządu terytorialnego (⭐bibliografia ⭐przypisy)
23 stron(-y)
Budżet jako podstawa zarządzania jednostki samorządu terytorialnego (⭐bibliografia ⭐przypisy)
14 stron(-y)
Budżet gminy
5 stron(-y)
Zasady konstruowania budżetu gminy (⭐przypisy)
14 stron(-y)
Dochody jednostek samorządu terytorialnego (⭐bibliografia ⭐przypisy)
7 stron(-y)
Europejska Karta Samorządu Terytorialnego - referat (⭐bibliografia ⭐przypisy)
17 stron(-y)
Pozyskiwanie środków pozabudżetowych dla gmin (⭐bibliografia ⭐przypisy)
37 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Finanse publiczne » Funkcje budżetu jednostki samorządu terytorialnego

Funkcje budżetu jednostki samorządu terytorialnego
Ocena: 9.9 / 10
Liczba głosów: 144 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii