Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
strategie produktowe | analiza portfelowa | optimum Pareto | model 7S | marketing usług | wskaźniki analizy finansowej | publicity | marka |

Funkcje kredytu

Kredyt spełnia następujące funkcje:
1. Emisyjną
2. Stymulacyjną
3. Dochodową
4. Restrukturyzacyjną

Funkcja emisyjna, czyli kreacja pieniądza realizowana jest przez NBP w ramach polityki pieniężnej państwa a także poprzez kredyty udzielane przez banki komercyjne.

Funkcja stymulacyjna polega na wykorzystaniu instrumentów polityki kredytowej na kierunki rozwoju gospodarczego oraz wykorzystaniu czynników produkcji (ziemi, pracy i kapitału).

Funkcja dochodowa realizowana jest bezpośrednio – jeśli stopa procentowa kredytu jest niższa od stopy inflacji oraz pośrednio – gdy kredyt zastosowany w produkcji uruchamia mechanizm przyrostu dochodów dzięki rozwinięciu działalności wytwórczej.

Funkcja restrukturyzacyjna polega głównie na oddziaływaniu na przemiany strukturalne i własnościowe w gospodarce.

W literaturze spotyka się też podział na inne funkcje, a mianowicie na funkcję:
- emisyjną
- dochodową
- rozdzielczą
- kontrolną

Funkcja emisyjna (pieniężna) związana jest z rolą jaką spełnia kredyt w kreacji pieniądza bankowego i wprowadzeniu go do obiegu. Wynika ona z faktu, że 'każde udzielenie przez bank kredytu tworzy nowy pieniądz i stanowi wprowadzenie go do obiegu  a każda spłata kredytu jest równoznaczna z wycofaniem z obiegu i likwidacją pieniądza'. Aby ograniczyć kreację dodatkowego pieniądza, która mogłaby przyczyniać się do inflacji banki są zobowiązane udzielać kredytów tylko do wysokości zgromadzonych środków pieniężnych.

Z kolei funkcja dochodowa, która wynika z faktu, że kredyt zasila w środki podmioty gospodarcze odczuwające niedobór środków pieniężnych w danym czasie. Kredyt w tej funkcji zwiększa siłę nabywczą kredytobiorcy. Ta funkcja kredytu jest ważna dla podmiotów.

Następnie funkcja rozdzielcza, która wynika z faktu, że kredyt przyczynia się do ostatecznego podziału substancji rzeczowej produktu krajowego ułatwiając rozdysponowanie wytworzonych dóbr i usług w sytuacji, gdy niektóre podmioty gospodarujące odczuwają przejściowy niedobór pieniądza.

Wreszcie funkcja kontrolna wynika z faktu, że udzielanie kredytu umożliwia bankowi wgląd w gospodarkę finansową kredytobiorcy, sprawowanie kontroli nad prawidłowością tej gospodarki i wywieranie wpływu na jego decyzje finansowe.

Możemy też spotkać się z innym zestawem funkcji kredytów, a mianowicie:

Funkcja emisyjna – zwana również płatniczą, która oznacza, że kredyt bankowy jest instrumentem emisji pieniądza odpowiednio do wzrostu zapotrzebowania na pieniądz, wynikającego ze wzrostu produkcji towarów i usług, obrotu towarowego oraz dochodów. Wprowadzenie wyemitowanego pieniądza do obiegu odbywa się prawie wyłącznie poprzez udzielenie kredytów bankowych podmiotom gospodarczym i osobom fizycznym.

Funkcja rozdzielcza – wynika z rozbieżności w czasie między przychodami a wydatkami jednostek gospodarczych oraz ludności. Kredyt spełniając te funkcje niweluje wspomniane rozbieżności i przemieszcza nagromadzone czasowo zasoby pieniężne podmiotów gospodarczych i oszczędności ludności do jednostek, wyrażających zapotrzebowanie na środki pieniężne.

Funkcja dochodowa – polega na tym, że kredyt służy do tworzenia dodatkowych dochodów, zwiększając siłę nabywczą pieniądza po stronie kredytobiorcy. To dodatkowe tworzenie dochodów powiększa popyt produkcyjny i konsumpcyjny, gdyż umożliwia nabycie dóbr i usług jednostkom nie dysponującym obecnie własnymi środkami.

Funkcja motywacyjna – może być wykorzystywana przez kredytodawcę do poprawy procesów gospodarczych w jednostce zaciągającej kredyt, jeżeli udzielenie kredytu uzależnione jest od osiągnięcia określonej kondycji ekonomicznej kredytobiorcy.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Kalkulator kredytowy (rat kredytu) w Excelu
1 stron(-y)
Działalność kredytowa banku - opracowanie (⭐przypisy)
18 stron(-y)
Ocena zdolności kredytowej przedsiębiorstwa (⭐przypisy)
20 stron(-y)
Kredyt hipoteczny - referat (⭐bibliografia)
21 stron(-y)
Matematyka finansowa - wzory i zadania z rozwiązaniami
27 stron(-y)
Biznes plan piekarni
29 stron(-y)
Biznes plan hotelu
14 stron(-y)

Najczęściej pobierane pliki (.doc i .pps)

1. Matematyka finansowa - wzory i zadania z rozwiązaniami (27 stron A4)
2. Biznes plan piekarni (29 stron A4)
3. Biznes plan hotelu (14 stron A4)
4. Wykłady z bankowości - opracowanie (30 stron A4)
5. Ryzyko kredytowe (16 stron A4)
6. Opakowania i znakowanie towarów (6 stron A4)
7. Rodzaje i funkcje kanałów dystrybucji (5 stron A4)
8. Podstawy finansów publicznych - wykłady (28 stron A4)
9. Kultura organizacji w USA (8 stron A4)
10. Funkcje zarządzania - referat (14 stron A4)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Bankowość » Funkcje kredytu

Funkcje kredytu
Ocena: 9.6 / 10
Liczba głosów: 149 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii