Funkcje międzynarodowych stosunków gospodarczych
To:
1. Podstawową funkcją MSG jest wymiana czynników wytwórczych lub wytwarzanych na ich podstawie dóbr na te towary, których kraj nie posiada lub posiada w niedostatecznej ilości. Musi nastąpić przekonanie lub przymus ekonomiczny, że dany produkt powinien zostać wymieniony lub musi wystąpić sprzeczność interesów między wymieniającymi, czyli względny nadmiar danego produktu, który jest wymienialny - właściciel danego produktu dokonuje decyzji o jego wymianie (banany). Polacy sprzedawali szynkę na eksport, nie było jej w sklepach. Sprzedawano tą szynkę, bo tylko ją można było sprzedać na bardzo korzystnych warunkach. Silnym czynnikiem jest również to, że dany kraj wytwarza dany towar w dużych ilościach, ale wytwarza go nieefektywnie i niedobrze. Dlatego istnieje potrzeba wymiany międzynarodowej (sprzedaż ropy naftowej, a zakup już przetworzonych olejów i paliw).
2. Wymiana międzynarodowa umożliwia korzystanie z korzyści skali produkcji oraz korzyści skali sprzedaży. Spadają koszty stałe i zmienne na skutek dużej skali produkcji. Korzyści skali sprzedaży są funkcją skali produkcji. Można nie osiągnąć korzyści ze skali produkcji, ale osiągnąć je ze skali sprzedaży. Dlatego obserwujemy obecnie pogoń za rynkami zbytu.
3. Wymiana międzynarodowa umożliwia zwiększenie przeciętnej produktywności pracy. Produktywność, wydajność, efektywność. Ważnym czynnikiem produkcji jest kapitał, technika i technologia. We współczesnym świecie ważnym czynnikiem jest również człowiek z jego wiedzą i umiejętnościami. Praca jest ważnym czynnikiem. Wiąże się to ze zwiększeniem konkurencyjności produkcji. Rynek międzynarodowy akceptuje tylko produkt wytwarzany zaawansowanymi technologiami, a nie technologiami prymitywnymi. Może to być praca zawarta w konkretnych maszynach, czy produktach.
4. Wpływ wymiany międzynarodowej na PKB
PKB czyli to co wytworzyło społeczeństwo. W warunkach gospodarki zamkniętej, autarkicznej PKB utożsamiamy z tym, co dzielimy między społeczeństwem.
5. Osiąganie tego samego, co do struktury i wielkości produktu społecznego znacznie mniejszymi nakładami, albo uzyskiwanie tymi samymi nakładami większego, co do wielkości i bardziej zróżnicowanego produktu społecznego. W wymianie międzynarodowej mamy do czynienia z realizacją zasady racjonalnego gospodarowania.
6. Wymiana międzynarodowa umożliwia korzystanie z zagranicznych źródeł rozwoju np. pożyczek, kredytów, a także osiągnięć myśli naukowo-technicznej (licencje, patenty, know-how).
Najczęściej pobierane pliki (.doc i .pps) |
1. (77 stron A4)
2. (13 stron A4)
3. (8 stron A4)
4. (25 stron A4)
5. (28 stron A4)
6. (8 stron A4)
7. (31 stron A4)
8. (6 stron A4)
9. (107 stron A4)
10. (12 stron A4)
|
Podobne tematy w Kompendium |
1. (0.4 stron)
2. (0.3 stron)
3. (0.2 stron)
4. (0.7 stron)
5. (0.3 stron)
6. (0.4 stron)
7. (0.3 stron)
8. (0.2 stron)
9. (0.5 stron)
10. (0.1 stron)
|
Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Międzynarodowe stosunki gospodarcze » Funkcje międzynarodowych stosunków gospodarczych
Funkcje międzynarodowych stosunków gospodarczych
Ocena: 9.2 / 10 Liczba głosów: 109 głosów
Zaloguj się, aby zagłosować
|