Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
manipulacja | zachowania konsumenta | podstawy statystyki | linia budżetowa | plan promocji | kontrola ryzyka | krzywa możliwości produkcyjnych | budżet państwa |

Geneza kart płatniczych

Brzęcząca moneta przetrwała wprawdzie wprowadzenie banknotów, lecz czy przetrwa pieniądz plastikowy? Podobnie jak monety złote i srebrne bite są dziś tylko dla kolekcjonerów, bo ich miejsce w handlu zastąpiły banknoty. Jednakże człowiekowi trudno było rozstać się z monetą, bo towarzyszyła mu od tysięcy lat, natomiast historia banknotu jest dużo krótsza. Jak będzie dzisiaj – czas pokaże.

Wygląd, wymiary i oznaczenia jakie ma karta kredytowa są ściśle określone według międzynarodowych norm ISO7810 i ISO7811. Karta ta wykonana jest ze sztywnej folii PVC lub PTG i ma kształt prostokąta o wymiarach 8.5 na 5.4 cm. Grubość karty może być różna w zależności od jej typu i wynosi od 0.36 mm do 0.84 mm (w przypadku karty procesorowej). Obecnie istnieje wiele rodzajów kart. Wśród nich wyróżniamy: karty bankomatowe, karty debetowe, karty obciążeniowe, karty kredytowe.

Karta bankomatowa wydawana jest do rachunku bieżącego, służy wyłącznie do wypłat gotówki oraz innych operacji dostępnych w bankomacie, takich jak: sprawdzenie salda rachunku, sprawdzenie i wydrukowanie historii transakcji, zmiana PIN-u karty, dokonanie zdefiniowanych przelewów, skorzystanie z funkcji depozytowych. Karta bankomatowa nie posiada funkcji karty płatniczej, dlatego też nie można dokonywać nią transakcji bezgotówkowych (płatności za towary i usługi), z tego powodu większość banków zamiast karty bankomatowych wydaje karty płatnicze z funkcjami kart bankomatowych.

Karta debetowa (ang. debit card) to podstawowa karta płatniczo-bankomatowa wydawana do rachunku bieżącego (ROR), charakteryzująca się tym, iż saldo konta bankowego jest obciążane automatycznie kwotą transakcji w chwili jej wykonania i dotarcia tej informacji do banku. Kartą tą można realizować transakcje wyłącznie do wysokości dostępnego salda na rachunku, a także wyłącznie w ramach przyznanego przez bank dziennego limitu wydatków - zazwyczaj dotyczy on operacji gotówkowych (wypłat z bankomatów lub w oddziałach banków) i jest to podyktowane względami bezpieczeństwa.

Karta obciążeniowa (ang. charge card) jest to karta płatniczo-bankomatowa wydawana do rachunku bieżącego (ROR).
Posiadaczowi karty przyznawany jest przez bank limit wydatków, którym może dysponować przez określony okres, najczęściej miesiąca, realizując transakcje gotówkowe (wypłat z bankomatów lub w oddziałach banków) i bezgotówkowe (płatności za towary i usługi). Wypłaty gotówki z bankomatów zazwyczaj obarczone są stosunkowo wysokimi prowizjami, gdyż głównym przeznaczeniem tej karty są transakcje bezgotówkowe. Spłata karty odbywa się w określonym dniu miesiąca, a jej właściciel zobowiązany jest do pokrycia 100 proc. obciążenia. Bank pobiera dodatkowo pewien procent (najczęściej jest to około 1 proc.) od wykorzystanego limitu jako własną prowizję. Po dokonaniu spłaty w następnym miesiącu można korzystać od nowa z limitu karty w pełnym jego zakresie.

Karta kredytowa - (ang. credit dard) karta, dla której zazwyczaj nie jest koniecznym posiadanie rachunku bieżącego (ROR) w banku. Jest to najbardziej prestiżowa karta spośród kart płatniczych, o wydaniu której decyduje bank na podstawie przedłożonych dokumentów o dochodach lub możliwych zabezpieczeniach. Karta ta posiada także funkcje karty bankomatowej - można nią dokonywać wypłat gotówki z bankomatów. Bank przyznaje posiadaczowi karty limit kredytowy w ramach, którego posiadacz może dokonywać transakcji gotówkowych (wypłat z bankomatów lub w oddziałach banków) i bezgotówkowych (płatności za towary i usługi), jednakże w przypadku tych pierwszych transakcji wypłaty obciążone są wysokimi prowizjami (zazwyczaj wyższymi nawet niż przy kartach obciążeniowych), gdyż głównym przeznaczeniem tych kart jest rozliczanie operacji bezgotówkowych. Kartę tą wyróżnia sposób spłaty zadłużenia - posiadacz karty sam decyduje, czy spłaca całość jej obciążenia, czy zadłużenie będzie spłacane w miesięcznych oprocentowanych ratach.

Spłata karty kredytowej wygląda następująco: można w danym dniu miesiąca spłacić 100% jej zadłużenia, ale nie trzeba. Bank określa nam jedynie minimalną stawkę jaką mamy spłacić z zadłużenia karty (jest to zazwyczaj 5-10%, nie mniej niż 30 PLN), ale to posiadacz karty decyduje, czy spłaca jedynie owe wymagane minimum, całość, czy wybraną przez siebie część zadłużenia, pozostawiając resztę w formie oprocentowanego kredytu. Przy częściowej spłacie zadłużenia w następnym miesiącu możemy korzystać z limitu karty pomniejszonego o niespłaconą kwotę. Spłacając 100 % zadłużenia karty kredytowej większość banków nie pobiera żadnej dodatkowej prowizji.

Obecnie na świecie funkcjonuje pięć międzynarodowych systemów wydających i rozliczających karty płatnicze. Trzy z nich to systemy bankowe:
- VISA
- Europay (EuroCard / MasterCard)
- JCB

Ponadto wśród kart funkcjonujących w polskim systemie bankowym znajdują się także karty emitowane przez krajową instytucję kartową. W momencie pisania tego tekstu był nią PolCard.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Kanban - referat ( bibliografia)
8 stron(-y)
Elektroniczne karty bankowe
5 stron(-y)
Kompleksowe zarządzanie jakością TQM w przedsiębiorstwie ( bibliografia)
8 stron(-y)
Wpływ powstania CEFTA na dynamikę obrotów w Europie Środkowej
17 stron(-y)
Komunikacja społeczna - referat ( bibliografia)
5 stron(-y)
Rozliczenia gotówkowe i bezgotówkowe - referat ( bibliografia)
20 stron(-y)
GATT i WTO
13 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Bankowość » Geneza kart płatniczych

Geneza kart płatniczych
Ocena: 9.8 / 10
Liczba głosów: 48 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii