Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
dźwignia finansowa | dochody JST | podejmowanie decyzji | ROS | testy z mikroekonomii | negocjacje zbiorowe | VBM | wycena przedsiębiorstwa |

Gospodarka finansowa jednostek samorządu terytorialnego (JST)

Gospodarka finansowa JST to wszelkiego rodzaju dyspozycja środkami pieniężnymi oraz związane z tym operacje formalne, do których zalicza się: obsługę kasową i rozliczenia, statystykę i analizę finansową obejmujące gospodarkę jednostek budżetowych (tzw. gospodarkę budżetową brutto), gospodarkę zakładów budżetowych, środków specjalnych i gospodarstw pomocniczych (tzw. gospodarka budżetowa netto) oraz wykonywanie planów finansowych dla zadań z zakresu administracji rządowej, organizacji przygotowań i przeprowadzania wyborów powszechnych oraz referendów.

JST samodzielnie prowadzą gospodarkę finansową na podstawie budżetu. Samodzielność JST jest rezultatem posiadania mienia komunalnego, w tym zasobów finansowych. Warunkiem koniecznym do prawidłowego rozporządzania zasobami finansowymi JST jest dostosowanie dochodów JST do wydatków, które JST ponoszą przy wykonywaniu zadań.

Przygotowanie projektu uchwały budżetowej, a także inicjatywa w sprawie zmian tej uchwały należą do wyłącznej kompetencji JST. Projekt ten najpóźniej do 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy organ wykonawczy przedstawia celem zaopiniowania RIO (Regionalnej Izbie Obrachunkowej), a celem rozpatrzenia organowi stanowiącemu JST.

Opinię RIO o projekcie uchwały budżetowej organ wykonawczy JST jest obowiązany jeszcze przed rozpoczęciem roku budżetowego przedstawić właściwemu organowi stanowiącemu. Uchwała budżetowa podejmowana jest przed rozpoczęciem roku budżetowego, a w szczególnie uzasadnionych  przypadkach najpóźniej do 31 marca roku budżetowego.

Budżet JST to inaczej zestawienie z jednej strony planowanych przychodów i dochodów, a z drugiej strony wydatków i rozchodów. Organ wykonawczy JST sprawuje ogólny nadzór nad realizacją strony wydatkowej i dochodowej budżetu. W toku wykonywania budżetu organ wykonawczy może po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwej komisji dokonywać zmian w planie dochodów i wydatków budżetu JST.

W toku wykonywania budżetu JST obowiązują następujące zasady:
1. Zasada terminowości – oznacza, że realizowane zadania powinny być zgodne z przyjętym harmonogramem.
2. Zasada legalności – wykonywanie budżetu być zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.
3. Zasada najkorzystniejszej oferty – zlecanie zadań powinno odbywać się na zasadzie wyboru najkorzystniejszej dla JST oferty.
4. Wydatki na obsługę długu JST są dokonywane przed innymi wydatkami budżetu.

Różnica między dochodami a wydatkami budżetu JST stanowi nadwyżkę bądź deficyt.
Deficyt może być pokryty przychodami z kredytów, pożyczek, z prywatyzacji majątku, z nadwyżki budżetu z lat poprzednich.

Budżet uchwalany jest na rok budżetowy zgodny z rokiem kalendarzowym. Zawiera oprócz struktury dochodów i wydatków budżetowych gminy źródła pokrycia deficytu lub przeznaczenie nadwyżki budżetowej, wydatki związane z długoletnimi inwestycjami, plany przychodów i wydatków funduszy celowych, upoważnienia zarządu do zaciągania długu oraz spłat zobowiązań.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Dochody jednostek samorządu terytorialnego (⭐bibliografia ⭐przypisy)
7 stron(-y)
Budżet jako podstawa zarządzania jednostki samorządu terytorialnego (⭐bibliografia ⭐przypisy)
14 stron(-y)
Procedura budżetowa jednostek samorządu terytorialnego (⭐bibliografia ⭐przypisy)
23 stron(-y)
Europejska Karta Samorządu Terytorialnego - referat (⭐bibliografia ⭐przypisy)
17 stron(-y)
Pozyskiwanie środków pozabudżetowych dla gmin (⭐bibliografia ⭐przypisy)
37 stron(-y)
Zasady konstruowania budżetu gminy (⭐przypisy)
14 stron(-y)
Budżet gminy
5 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Finanse publiczne » Gospodarka finansowa jednostek samorządu terytorialnego (JST)

Gospodarka finansowa jednostek samorządu terytorialnego (JST)
Ocena: 9.8 / 10
Liczba głosów: 34 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii