Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
marketing miasta | zarządzanie przez wyjątki | finansowanie przedsiębiorstwa | zapasy w przedsiębiorstwie | przywództwo | wykłady z zarządzania zasobami ludzkimi | harmonogram spłaty kredytu | wariancja |

Historia myśli ekonomicznej (strona: 1)

Ekonomia neoklasyczna - Nurt poglądów opierający się na fundamencie pojęciowo-metodologicznym ekonomii klasycznej, ale ukierunkowany nie na rozważania makro-,...)
Klasyczna szkoła angielska czyli ekonomia klasyczna - Kierunek ekonomii, który powstał w 2. poł. XVII w. za sprawą W. Petty'ego i P....)
Założenia krótkookresowego modelu równowagi Keynesa - To: 1) W gospodarce występują dwa podmioty gospodarowania: gospodarstwa domowe...)
Podstawowe założenia teorii Keynesa - John Maynard Keynes (1883-1946) był brytyjskim ekonomistą i jednym z najbardziej wpływowych myślicieli ekonomicznych XX...)
Kapitalizm - To ustrój gospodarczy, w którym zarówno bogactwa naturalne, jak i środki produkcji i dystrybucji stanowią...)
Sukcesy Planu Balcerowicza - Plan Balcerowicza mimo wysuwanych pod jego adresem zarzutów zakończył się sukcesem. ...)
Efekt wypychania - (ang. crowding out) zależeć będzie od stopnia wpływu wydatków budżetowych, finansowanych ze źródeł pożyczkowych, na...)
Mnożnik zatrudnienia - Wskazuje, że w razie wystąpienia bezrobocia nie jest konieczne, aby państwo zatrudniało wszystkich bezrobotnych przy...)
John Maynard Keynes - (1883-1946) studiował ekonomię w Cambridge pod kierunkiem A. Marshalla. Tam przez pewien, podobnie jak ojciec,...)
Prawo rynku Saya - Według Saya każda sprzedaż towarów oznacza równocześnie kupno równej wartości innych towarów. I chociaż mogą...)
Historia myśli ekonomicznej - To nauka o społecznych aspektach gospodarowania. Wyjaśnia kształtowanie się i rozwijanie koncepcji, teorii i poglądów...)
Bulionizm - Bulionizm to doktryna ekonomiczna, która pojawiła się w Europie w XVI i XVII wieku i...)
Kameralizm - Kameralizm to filozofia ekonomiczna i polityczna, która pojawiła się w Europie Środkowej, szczególnie w Niemczech,...)
Adam Smith i ekonomia klasyczna - Adam Smith (1723-1790) - dzieło: Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów. Ojciec teorii rynku,...)
Fizjokratyzm - (gr. physis – natura, przyroda) to prąd ekonomiczny który wyłonił się w XVIII w. jako...)
Merkantylizm - (XVI –XVII w. z włoskiego mercante - kupiec bogacący się na handlu, handlowiec). Ojczyzną jego...)
Nominalizm - Teoria mówiąca, że pieniądz odzwierciedla wartość towaru, ale sam jako takiej wartości nie posiada. Jego...)
Chrematystyka - Chrematystyka to termin pochodzący z języka greckiego, który oznacza naukę o bogaceniu się i zarządzaniu...)
Arystoteles i jego polityka - W swych pracach: 'Ethika Nikomacheia' i 'Politika' twierdzi, iż celem państwa i gospodarowania jest zapewnienie...)
Ksenofont w ekonomii - Uczeń Sofoklesa, wybitny dowódca wojskowy, działacz polityczny (430-355 p.n.e.). Problematyka ekonomiczna w antycznej...)
David Ricardo - David Ricardo był jednym z kluczowych ekonomistów szkoły klasycznej, który odegrał istotną rolę w rozwinięciu...)
Niewidzialna ręka rynku - Niewidzialna ręka rynku to pojęcie wprowadzone przez ekonomistę Adama Smitha w jego dziele "Bogactwo narodów"...)
Prawo podaży - Prawo podaży podobnie jak prawo popytu, jest jednym z fundamentalnych założeń ekonomii mikroekonomicznej. Określa ono...)
Prawo popytu - Wzrost ceny określonego dobra przy jednoczesnej niezmienności innych czynników powoduje spadek wielkości popytu na to...)
Szkoła klasyczna w ekonomii - To okres od połowy XVIII do połowy XIX wieku. W tym czasie angielska gospodarka jest...)
Francois Quesney - Żył w pierwszej połowie XVIII wieku. Stworzył tezę fizjokratów głoszącą, że przemysł przetwarza na inne...)
James Stuart - Był Szkotem. Krytykował merkantylizm. Głosił, że należy ograniczyć wydatki na armię. Żyje i działa w...)
David Hume - Praktykujący ekonomista, prowadził własne przedsiębiorstwo. Zajmował się pieniądzem, popierał pieniądz papierowy. Miał bardzo pozytywne podejście...)
William Petty - Doszedł do wniosku, że ceny można podzielić na 3 kategorie: ...)
Liberalizacja rynku - Liberalizacja rynku to proces, który zakłada ograniczenie roli państwa w gospodarce oraz otwarcie rynków na...)

Strona 1 z 2
<<<  -  1  2  -  >>>