Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
podstawy logistyki | corporate idenity | analiza fundamentalna | makroekonomia | proces rekturacyjny | polityka pieniężna | transport | zarządzanie kapitałem obrotowym |

Historia myśli ekonomicznej

To nauka o społecznych aspektach gospodarowania. Wyjaśnia kształtowanie się i rozwijanie koncepcji, teorii i poglądów dotyczących życia gospodarczego, stosunków międzyludzkich w zakresie produkcji, podziału i wymiany na przestrzeni całych dziejów ludzkości. Dokonuje krytycznej analizy stosowanych metod dociekań, wykrywanie roli danej teorii do rozwoju rozumowania ekonomicznego.

Historia myśli ekonomicznej rozwijała się w starożytności i średniowieczu. W tych okresach myśl ekonomiczna miała charakter fragmentaryczny. Rozwijała się na marginesie innych nauk o charakterze filozoficznym, prawnym, organizacyjnym. Historia myśli ekonomicznej nie była samodzielną dyscypliną wiedzy. Ówcześni ludzie interesowali się przede wszystkim stosunkiem jednostki do państwa, później jednostki  i kościoła. Uważano, że państwo i kościół to główne regulatory życia gospodarczego i dlatego nie starano się wgłębić w prawa rządzące życiem gospodarczym. Ze wspólnego pnia nauk ekonomiczno – prawnych historia ekonomi wyzwoliła się wraz z rozwojem kapitalizmu. Burzliwy rozwój stosunków handlowo – pieniężnych w kapitalizmie, bogactwo zjawisk gospodarczych i skomplikowane życie gospodarcze skłoniło pisarzy – ekonomistów do podjęcia badań nad życiem gospodarczym.

Historia myśli ekonomicznej, to przede wszystkim historia ekonomii politycznej, która stała się dyscypliną wiedzy dzięki temu, że poprzez całe wieki rozwijała się myśl ekonomiczna. Twórcy nauki ekonomii Adam Smith i David Ricardo stworzyli pierwsze zwarte całościowo systemy ekonomiczne, obejmujące całość problematyki ekonomicznej związanej z produkcją, podziałem i wymianą.
Historia myśli ekonomicznej wyjaśnia również rozwiązania innych dyscyplin ekonomicznych, które wyrosły albo obok ekonomii politycznej albo w związku z nią – np. ekonometria, planowanie. Wyjaśnia też powstanie dyscyplin ekonomii, które wyodrębniły się z ekonomii w formie ekonomik branżowych. Zajmuje się nie tylko akademicką myślą ekonomiczną, ale też innymi przejawami rozumowania społecznego jak publicystyka ekonomiczna, programy partii politycznych (główną ich treść stanowią programy ekonomiczne) efektywną, rzeczywistą polityką ekonomii państwa. Polityka fiskalna, obejmująca wszystkie decyzje w sferze gromadzenia i wydatkowania środków budżetowych, ma na celu oddziaływanie na podział dochodów oraz na ogólny poziom aktywności gospodarczej. Wydatki publiczne obejmują nie tylko wydatki rządowe, tj. sygnowane z budżetu centralnego, ale także wydatki władz lokalnych.

Głównym źródłem wpływów fiskalnych są podatki, zaś głównymi pozycjami wydatków są nakłady, m.in. na obronę narodową, oświatę, kulturę, służbę zdrowia itp.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Idea merkantylizmu
5 stron(-y)
Merkantylizm w organizacji i zarządzaniu (⭐bibliografia)
22 stron(-y)
Historia myśli ekonomicznej - opracowanie
25 stron(-y)
Merkantylizm - opracowanie
8 stron(-y)
Zgadnienia na egzamin z historii myśli ekonomicznej
29 stron(-y)
Polityka monetarna - referat (⭐bibliografia)
20 stron(-y)
Ewolucja poglądów na temat wpływu deficytu budżetowego na rozwój i stabilizację gospodarki (⭐bibliografia)
20 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Historia myśli ekonomicznej » Historia myśli ekonomicznej

Historia myśli ekonomicznej
Ocena: 8.8 / 10
Liczba głosów: 136 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii