Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
podstawy ekonomii | akcje | kredyt hipoteczny | szczeble zarządzania | kultura organizacji | ERP | fucje i przejęcia | kapitał intelektualny |

Istota i zakres analizy finansowej

Sprawne funkcjonowanie współczesnego przedsiębiorstwa, w tym również i przedsiębiorstwa spółdzielczego, uzależnione jest od sprawnego działania systemu informacyjnego, polegającego na gromadzeniu, przetwarzaniu i przekazywaniu informacji.

Spośród różnego rodzaju dostarczanych informacji szczególne miejsce zajmują informacje analityczne, odwzorowujące związki i zależności między zjawiskami występującymi w toku prowadzonej działalności gospodarczej, jak również wiadomości o przyczynach i skutkach zmian w strukturze zjawiska oraz jego rozmiarach.

Działalność gospodarczą danej jednostki obejmuje analiza całościowa, której częściami składowymi są badania ogólne lub szczegółowe – w zależności od celów przed nią stawianych.

Wśród szerokiego zakresu możliwości oceny działalności przedsiębiorstwa, przedmiot szczególnego zainteresowania niniejszej pracy koncentruje się na aspekcie finansowym, odzwierciedleniem którego jest osiągnięty wynik finansowy oraz stan majątkowy i finansowy przedsiębiorstwa spółdzielczego.

W gospodarce rynkowej podstawą funkcjonowania każdego podmiotu gospodarczego, w tym również spółdzielczego, są środki finansowe stanowiące kapitał.

Sfera finansów łączy wszystkie obszary działania spółdzielni, zaś decyzje dotyczące finansowania polegają na dokonywaniu wyboru jednego wśród dostępnych wariantów działania w przyszłości. Bardzo ważnego znaczenia nabierają wówczas informacje analityczne dotyczące stanów i wyników gospodarki finansowej przedsiębiorstwa, bowiem od rezultatów uzyskiwanych w tej dziedzinie zależy pozycja spółdzielni na rynku i możliwości rozwoju.

Wykrywane podczas działań analitycznych prawidłowości pozwalają wnioskować prospektywnie, w wyniku czego analiza zjawisk finansowych umożliwia stawianie diagnoz ekonomicznych w przedsiębiorstwie i przygotowywanie decyzji dotyczących przyszłości.

Celem podejmowanych w spółdzielni decyzji jest zatem obniżenie poziomu ponoszonego ryzyka i zwiększenie szansy odniesienia sukcesu rynkowego przez przedsiębiorstwo, a tym samym i zaspokojenie potrzeb członków spółdzielni.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Istota i metody analizy finansowej - prezentacja
61 stron(-y)
Analiza finansowa przedsiębiorstwa (⭐bibliografia)
25 stron(-y)
Zarządzanie płynnością finansową przedsiębiorstwa (⭐przypisy)
30 stron(-y)
Ocena kondycji finansowej firmy (⭐bibliografia ⭐przypisy)
21 stron(-y)
Wskaźniki płynnności i inne wskaźniki analizy finansowej
2 stron(-y)
Analiza ekonomiczna firmy
38 stron(-y)
Analiza wskaźnikowa - wzory
1 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Analiza finansowa » Istota i zakres analizy finansowej

Istota i zakres analizy finansowej
Ocena: 9.2 / 10
Liczba głosów: 33 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii