Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
rozliczenia gotówkowe | zarządzanie wiedzą | zasada Pareto | benchmarking | analiza konkurencyjna | 7W | negocjacje w biznesie | produkt narodowy netto |

Jaki jest wpływ globalizacji na biznes i gospodarkę?

Wzrost i dekompozycja
Jedną z głównych zależności, jakie możemy zaobserwować w związku
z występowaniem procesów globalizacyjnych to zacieranie się granic pomiędzy państwami a organizacjami. W obecnych czasach korporacje działające od wielu lat na rynkach światowych mogą poszczycić się budżetami większymi od niektórych państw. A w konsekwencji posiadają znacznie większe możliwości finansowania własnych poczynań. Umożliwienie wszystkim handlu w skali światowej jest przyczyną znacznego przyrostu PKB jaki możemy zaobserwować wśród krajów działających globalnie.

Wiadomo, że przyrost PKB jest zjawiskiem pożądanym oczywistym jest również to, że nic w przyrodzie nie dzieje się bez przyczyny choćby z tego względu należałoby zapytać, czym owy przyrost został okupiony. Odpowiedź na tak postawione pytanie wydaje się być prosta.

Otóż efekt ten wiąże się z:
• Koniecznością wprowadzenia otoczenia do organizacji
• Zaprzestaniem definiowania otoczenia jako systemu stabilnego
• Ciągłym skracaniem się cyklu życia produktu i innowacji (technologii)
• Zmianami struktur organizacyjnych z funkcjonalnych na struktury o charakterze modularnym charakteryzujące się większą adaptowalnością do zmian

Erozja modeli i mechanizmów rozwojowych
Zmiany w mechanizmach rynkowych spowodowane są ciągłymi zmianami ekonomicznymi wynikającymi z procesów dekompozycyjnych, coraz szybszych zmian technologicznych, innowacji produktowych oraz powiększającą się różnicą pomiędzy ludźmi opływającymi w dostatkach, a ludźmi żyjącymi w skrajnej nędzy i biedzie. Różnice te występują wszędzie. W krajach europejskich pomimo tego, że ceny koszyków dóbr zakupione w różnych krajach różnią się od siebie, co najwyżej 2,5x to zarobki potrafią różnić się nawet ponad dziesięciokrotnie.

Erozja norm etycznych w biznesie
Patrząc na dzisiejszy świat nie sposób oprzeć się wrażeniu, że ludzkość zaczyna upadać zarówno moralnie jak i etycznie. Coraz mniej rzeczy zaczyna ją bulwersować. Otwierając gazetę już niemal odruchowo po nagłówkach każdy z nas szuka nowej afery na skalę międzynarodową. Przyzwyczailiśmy się do tego przez ostatnie kilka lat, począwszy od afery Watergate, poprzez przypadki Ekron-u i Worldcom-u czy chociażby aferę FOZZ i Rywingate z najbliższego otoczenia.

Zastanawia fakt, iż nagle tyle spraw znalazło się na łamach gazet. Czy to zjawisko występowało już wcześniej i było z premedytacją ukrywane? Czy może mamy do czynienia z kolejną konsekwencjom wszechobecnej już dziś globalizacji.
Zmianie uległy także cechy odpowiedniego menagera z królujące jeszcze niedawno takie cechy jak wizjonerstwo, prawość, charyzmatyczność zostały zastąpione przez przedsiębiorczość, umiejętność tworzenia i pracy zespołowej oraz komunikatywność. Spowodowane jest to w głównej mierze dostrzeżeniem faktu niestabilności otoczenia organizacji.

Ciągłe poszukiwanie przewagi konkurencyjnej
Zmiany dokonywające się w gospodarce opisane powyżej są główna przyczyną, dla, której niemal wszystkie przedsiębiorstwa poszukują obszarów, w których chociaż krótkoterminowo będą posiadały przewagę konkurencyjna nad pozostałymi konkurentami.

Ostatnio bardzo 'modne' było przenoszenie swojej produkcji do krajów azjatyckich, w których koszty produkcji były znacznie niższe jak w innych krajach. Działania te zdeterminowały działania przedsiębiorstw chińskich, które w poszukując przewagę konkurencyjną zaczęły inwestować w Afryce. Konsekwencją tego był 50-60 krotny wzrost obrotów pomiędzy tymi państwami, a w chwili obecnej Chińskie bezpośrednie inwestycje na 'Czarnym lądzie' wynoszą 6% inwestycji światowych. Między innymi w wyniku tych działań kontynent afrykański może poszczycić się 5,2% wzrostem gospodarczym. Niewątpliwie zawdzięcza to właśnie rozszerzaniu się kapitalizmu wynikającym ze zjawiska globalizacji.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Globalizacja przedsiębiorstw - referat (⭐bibliografia)
9 stron(-y)
Biznesplan narzędziem zarządzania (⭐bibliografia)
13 stron(-y)
Globalizacja - referat (⭐bibliografia ⭐przypisy)
23 stron(-y)
Jak napisać biznes plan - prezentacja
26 stron(-y)
Biznes plan - nadruki sublimacyjne (prezentacja)
22 stron(-y)
Globalizacja (⭐bibliografia)
21 stron(-y)
Biznes plan kafejki internetowej
19 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Gospodarka » Jaki jest wpływ globalizacji na biznes i gospodarkę?

Jaki jest wpływ globalizacji na biznes i gospodarkę?
Ocena: 9.8 / 10
Liczba głosów: 31 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii