Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
gospodarka magazynowa | teoria potrzeb | ryzyko kredytowe | system informacji marketingowej | konflikt | zadania z mikroekonomii | analiza podaży | analiza ekonomiczna |

Keynes


J.M. Keynes zbudował nową teorię makroekonomiczną opartą na fundamentalnym twierdzeniu, że podaż produkcji (poziom wytwarzanego dochodu narodowego, a zatem i stan zatrudnienia) zależy od poziomu globalnego popytu.

Modele wywodzące się z nurtu ekonomii keynsowskiej wyjaśniają wzrost dochodu na podstawie dwoistego charakteru nakładów inwestycyjnych, które z jednej strony przyczyniają się do rozbudowy istniejących zdolności produkcyjnych, z drugiej zaś wpływają na wzrost popytu i tym samym na stopień wykorzystywania rozbudowanych zdolności produkcyjnych.

Formułuje się przy tym różnego rodzaju warunki, po spełnieniu których rosnący potencjał produkcji może być w pełni wykorzystywany i zrost gospodarczy nabiera charakteru zrównoważonego. Gdy gospodarka nie spełnia tych warunków, wówczas wzrost gospodarczy jest niestabilny przy zmieniającym się wykorzystaniu rosnącego potencjału produkcyjnego i niepełnym oraz zmiennym stanie.

Zwolennicy tej metody uważają, że główną przyczyną niskiego poziomu produkcji i bezrobocia jest niedostateczna wielkość ogólnych wydatków. Ogół podmiotów gospodarujących tzn. konsumenci, przedsiębiorcy i instytucje rządowe razem  nie zgłaszają wystarczającego dużego popytu na dobra i usługi by zapewnić pełne zatrudnienie siły roboczej.

Teoria ta szczególnie podkreśla fakt, że gospodarka ze swej natury ma charakter niestabilny i wymaga stosowania aktywnych, doraźnych posunięć polityki gospodarczej rządu w celu wyeliminowania bezrobocia i inflacji. Wg nich rozwiązanie problemu bezrobocia jest podniesienie ogólnego poziomu wydatków, np. obniżenie podatków – zwiększa zdolność nabywczą konsumentów i przedsiębiorców (podnosi się poziom ogólnego popytu), wzrost wydatków rządowych, obniżka stóp procentowych – zwiększenie zasobu pieniądza (nakłanianie konsumentów i przedsiębiorstw do brania pożyczek na nowe zakupy).

Keynesiści uważają, że  wszelkie posunięcia polityki stymulujące popyt na inwestycje ostatecznie doprowadzą do zwiększenia zarówno produkcji jak i tępa wzrostu produktywności pracowników. Skłaniają się oni do postrzegania inflacji jako problemu popytu. Konsumenci zgłaszają większy popyt ogólny niż gospodarka jest w stanie zaspokoić, wywierając nacisk prowadzący do wzrostu cen.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Pieniądz i polityka monetarna
12 stron(-y)
Polityka monetarna - referat (⭐bibliografia)
20 stron(-y)
Cykl koniunkturalny - referat (⭐bibliografia)
11 stron(-y)
Ewolucja poglądów na temat wpływu deficytu budżetowego na rozwój i stabilizację gospodarki (⭐bibliografia)
20 stron(-y)
Determinanty dochodu narodowego
6 stron(-y)
Bezrobocie na rynku pracy
34 stron(-y)
Bezrobocie Inflacja Krzywa Phillipsa (⭐bibliografia)
5 stron(-y)

Najczęściej pobierane pliki (.doc i .pps)

1. Determinanty dochodu narodowego (6 stron A4)
2. Bezrobocie na rynku pracy (34 stron A4)
3. Bezrobocie Inflacja Krzywa Phillipsa (5 stron A4)
4. Podstawy makroekonomii (18 stron A4)
5. Zgadnienia na egzamin z historii myśli ekonomicznej (29 stron A4)
6. Wykłady z makroekonomii (14 stron A4)

Podobne tematy w Kompendium

1. Makroekonomia (0.3 stron)
2. Keynesowska teoria bezrobocia (0.5 stron)
3. Podstawowe założenia teorii Keynesa (1.4 stron)
4. John Maynard Keynes (0.3 stron)
5. Założenia krótkookresowego modelu równowagi Keynesa (0.4 stron)
6. Teoria preferencji płynności (0.5 stron)
7. Popyt na pieniądz (0.9 stron)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Makroekonomia » Keynes

Keynes
Ocena: 9.7 / 10
Liczba głosów: 169 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować