Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
non profit | prezentacje z analizy finansowej | prekursorzy socjologii | metoda simples | weryfikacja istotności parametrów modelu | marketing medyczny | zarządzanie marketingowe | wzory z matematyki finansowej |

Kim jest agent ubezpieczeniowy

Agentem ubezpieczeniowym jest osoba pośrednicząca przy zawieraniu umów między firmą ubezpieczeniową, czyli ubezpieczycielem, a klientem (ubezpieczającym). Agent ubezpieczeniowy działa jako przedstawiciel i reprezentant interesów firmy ubezpieczeniowej na podstawie umowy agencyjnej z nią zawartej.

Przedsiębiorca wykonujący działalność agencyjną musi być ujęty w rejestrze agentów ubezpieczeniowych. Osoba fizyczna, chcąc pełnić funkcje agenta ubezpieczeniowego, musi spełniać następujące warunki:
1. osoba musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych;
2. osoba ta nie może być skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwa:
a. przeciwko życiu i zdrowiu;
b. przeciwko wymiarowi sprawiedliwości;
c. przeciwko ochronie informacji;
d. przeciwko wiarygodności dokumentów;
e. przeciwko mieniu;
f. przeciwko obrotowi gospodarczemu;
g. przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi;
h. skarbowe;
3. osoba musi zagwarantować (dać rękojmię) należyte wykonywanie powierzonych czynności;
4. przyszły agent ubezpieczeniowy musi posiadać przynajmniej średnie wykształcenie oraz odbyć szkolenie prowadzone przez zakład ubezpieczeń, które zakończone jest stosownym egzaminem.

Zakład ubezpieczeń, na rzecz którego działa agent ubezpieczeniowy, jest odpowiedzialny za ewentualne szkody wyrządzone przez agenta. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku gdy agent wykonuje czynności agencyjne w zakresie tego samego działu ubezpieczeń dla więcej niż jednego zakładu ubezpieczeń, za szkody spowodowane przez agenta nie odpowiada zakład ubezpieczeń lecz sam agent, który podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej z tego tytułu. Szczegółowy zakres wspomnianego ubezpieczenia OC, termin powstania obowiązku ubezpieczenia oraz minimalną kwotę ubezpieczenia określa w drodze rozporządzenia Minister właściwy do spraw instytucji finansowych.

Zakład ubezpieczeniowy udziela agentowi w formie pisemnej pełnomocnictwa do dokonywania czynności agencyjnych w imieniu tego zakładu. Wspomniane pełnomocnictwo określa zakres działalności agenta ubezpieczeniowego (ze wskazaniem działu, grup i rodzajów ubezpieczeń), wysokość maksymalnej sumy ubezpieczenia na jaką agent może zawrzeć jedną umowę ubezpieczenia oraz obszar działalności danego agenta, czyli rewir. Agent nie może zlecać swoich obowiązków do wykonani innym, jako że pełnomocnictwo zakładu ubezpieczeń nie może zawierać upoważnienia do udzielania dalszych pełnomocnictw.

Na agencie ubezpieczeniowym ciąży szereg obowiązków. Należą do nich:
• okazanie klientowi pełnomocnictwa wydanego przez stosowny zakład ubezpieczeń przy pierwszej czynności należącej do działalności agencyjnej;
• zwrócenie zakładowi ubezpieczeń dokumentu pełnomocnictwa wraz ze wszystkimi drukami, dokumentami i materiałami oraz rozliczenie się z zainkasowanych składek w przypadku wygaśnięcia lub cofnięcia w/w pełnomocnictwa;
• zachowanie w tajemnicy wszelkich informacji uzyskanych w związku z wykonywaniem czynności agencyjnych, również po rozwiązaniu umowy agencyjnej;
• powiadomienie klienta na rzecz ilu zakładów ubezpieczeń agent działa, a na żądanie – poinformowanie o nazwach tych zakładów ubezpieczeń;
• doskonalenie umiejętności zawodowych.

Ponadto agent ubezpieczeniowy nie może wykonywać działalności brokerskiej oraz czynności brokerskich, o których mowa będzie w dalszej części niniejszej pracy.
Agent ubezpieczeniowy, mający siedzibę lub miejsce zamieszkania w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, może wykonywać swoją działalność na terytorium Polski po uzyskaniu wpisu do odpowiedniego rejestru w swoim kraju macierzystym, poinformowaniu o takim zamiarze organu nadzoru oraz po uzyskaniu przez organ nadzoru informacji z państwa macierzystego agenta o wpisie do wspomnianego rejestru.

Także polscy agenci ubezpieczeniowi mają ustawowo zagwarantowane prawo działalności na terytorium całej Unii Europejskiej. Wymagane jest jednakże powiadomienie właściwego organu nadzoru, który w terminie 30 dni od otrzymania takiej informacji ma obowiązek przekazania jej właściwemu organowi nadzoru kraju, w którym agent zamierza swoją działalność wykonywać.

Organem nadzoru nad agentem ubezpieczeniowym jest zakład ubezpieczeń, na rzecz którego agent wykonuje powierzone mu czynności. Organ nadzoru ma prawo w każdej chwili przeprowadzić kontrolę działalności agenta ubezpieczeniowego w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości oraz wydać zalecenia mające na celu ich naprawę i dostosowanie działalności zakładu ubezpieczeń do wymogów prawa.

Organ nadzoru może także odwołać agenta ubezpieczeniowego ze stanowiska w przypadku naruszenia przez niego przepisów prawa, niezachowania staranności lub dobrych obyczajów. Szczegółowe zasady przeprowadzania wspomnianej kontroli, a także jej zakres i tryb, określa w drodze rozporządzenia Minister właściwy do spraw instytucji finansowych.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Bancassurance - prezentacja
17 stron(-y)
Badanie preferencji konsumentów piwa
14 stron(-y)
Marketing mix - referat (⭐bibliografia)
10 stron(-y)
Komunikacja w przedsiębiorstwie (⭐bibliografia ⭐przypisy)
12 stron(-y)
Etapy metody simplex omówione na przykładowym zadaniu
9 stron(-y)
Czym jest marketing? (⭐bibliografia)
15 stron(-y)
Biznesplan narzędziem zarządzania (⭐bibliografia)
13 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Ubezpieczenia » Kim jest agent ubezpieczeniowy

Kim jest agent ubezpieczeniowy
Ocena: 9.8 / 10
Liczba głosów: 4 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii