Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
metody walki z inflacją | prywatyzacja pośrednia | model 7S | nlp | analiza FMEA | budżetowanie kosztów | kompetencje pracownika | cashflow |

Kim jest broker ubezpieczeniowy

Broker ubezpieczeniowy, nazywany też maklerem ubezpieczeniowym, jest to osoba doradzająca i pośrednicząca w transakcjach ubezpieczeniowych. Działa on odpłatnie wyłącznie w interesie klienta, czyli ubezpieczającego, doradzając mu przy wyborze firmy ubezpieczeniowej właściwej dla niego z punktu widzenia rodzaju i wielkości ryzyka, przed którym chce się ubezpieczyć, oraz pośrednicząc w ubezpieczeniu. Działalności brokera nie należy utożsamiać z działalnością agenta ubezpieczeniowego.

Brokerem może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna, posiadająca zezwolenie na wykonywanie działalności brokerskiej, wydane przez właściwy organ nadzoru, i wpisana do rejestru brokerów ubezpieczeniowych. Z tytułu wykonywanej działalności brokerskiej, broker podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej. Jak w przypadku agenta ubezpieczeniowego, zakres wspomnianego ubezpieczenia OC, termin powstania obowiązku ubezpieczenia oraz minimalną kwotę ubezpieczenia określa w drodze rozporządzenia Minister właściwy do spraw instytucji finansowych.

Broker wykonuje powierzone mu czynności brokerskie jedynie poprzez osoby fizyczne, spełniające następujące warunki:
1. posiadać pełną zdolność do czynności prawnych;
2. nie być prawomocnie skazanym wyrokiem sądu za przestępstwa wymienione uprzednio przy charakteryzowaniu agenta ubezpieczeniowego;
3. dać rękojmię należytego wypełniania obowiązków wynikających z działalności brokerskiej;
4. posiadać co najmniej średnie wykształcenie;
5. zdać egzamin przed Komisją Egzaminacyjną dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych;
6. posiadać przynajmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe w zakresie ubezpieczeń zdobyte w okresie pięciu lat poprzedzających bezpośrednio złożenie wniosku o zezwolenie na wykonywanie czynności brokerskich;
7. zawrzeć umowę OC z tytułu wykonywanej działalności brokerskiej.

W skład Komisji Egzaminacyjnej Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych wchodzi pięć osób: przewodniczący, zastępca przewodniczącego, sekretarz i dwóch członków. Osoby te wyróżniać się powinny wysokim poziomem wiedzy z dziedziny ubezpieczeń osobowych i majątkowych. Za udział w egzaminie i przygotowanie pytań egzaminacyjnych przysługuje członkom Komisji wynagrodzenie.

Sposób przeprowadzania egzaminu, zakres tematów egzaminacyjnych, wysokość opłaty egzaminacyjnej wnoszonej przez zdającego oraz wysokość wynagrodzenia członków Komisji określa Minister właściwy do spraw instytucji finansowych w drodze rozporządzenia.

Broker ubezpieczeniowy nie może:
• wykonywać działalności agencyjnej, ani związanych z nią czynności agencyjnych;
• pozostawać w żadnym stałym stosunku umownym z zakładem ubezpieczeń (poza wymaganą ustawowo umową ubezpieczenia OC oraz umową dotyczącą wzajemnego rozliczania z tytułu wykonywanych czynności brokerskich);
• być członkiem organów nadzorczych lub zarządzających zakładu ubezpieczeń;
• posiadać akcji zakładu ubezpieczeń, z wyjątkiem akcji dopuszczonych do publicznego obrotu.
Broker ubezpieczeniowy może zlecić innym podmiotom wykonywanie wymagających specjalistycznej wiedzy czynności brokerskich.

Broker zobowiązany jest:
• okazać zakładowi ubezpieczeń i zleceniodawcy zezwolenie na prowadzenie działalności brokerskiej przy pierwszym spotkaniu oraz na każde ich żądanie;
• udzielić na piśmie porady i przedstawić najlepszą ofertę przed zawarciem umowy ubezpieczenia;
• zachować w tajemnicy wszelkie informacje zdobyte z tytułu wykonywanych czynności, również po rozwiązaniu stosunku umownego ze zleceniodawcą;
• doskonalić umiejętności zawodowe;
• wykonywać działalność z poszanowaniem interesów stron umowy ubezpieczenia;
• osoby fizyczne wykonujące czynności brokerskie obowiązane są okazywać dokument upoważniający do działania w imieniu brokera ubezpieczeniowego.

Zezwolenie na wykonywanie działalności brokerskiej wydaje organ nadzoru w drodze decyzji. Jeden podmiot może posiadać zezwolenie zarówno na wykonywanie działalności brokerskiej w zakresie ubezpieczeń, jak i reasekuracji. Wniosek o wydanie wspomnianego zezwolenia mogą złożyć osoby fizyczne lub osoby prawne, spełniające określone szczegółowo w ustawie warunki. Wniosek taki powinien zawierać:
• oznaczenie przedsiębiorcy, jego siedzibę i adres;
• numer w rejestrze przedsiębiorców;
• określenie zakresu działalności brokerskiej;
• wskazanie imion i nazwisk osób wchodzących w skład zarządu (w przypadku osób prawnych).

Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające spełnienie warunków koniecznych do wydania zezwolenia na prowadzenie omawianej działalności. Wykaz tych dokumentów określany jest w drodze rozporządzenia przez Ministra właściwego do spraw instytucji finansowych. Zezwolenie na wykonywanie działalności brokerskiej wydane przez organ nadzoru zawiera imię (imiona) i nazwisko oraz adres zamieszkania osoby fizycznej oraz nazwę, pod którą osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą, a w przypadku osoby prawnej – określenie nazwy i siedziby firmy, a także zakres działalności.

Broker mający siedzibę w Polsce na mocy ustawy może wykonywać swoją działalność w innych krajach Unii Europejskiej, po spełnieniu warunków określonych w przytaczanej ustawie. Możliwa jest także sytuacja odwrotna, czyli broker z siedzibą w kraju Unii Europejskiej może pełnić swoje obowiązki na terenie Rzeczypospolitej Polskiej po spełnieniu wymogów określonych ustawą.
Cofnięcie zezwolenia na prowadzenie działalności brokerskiej następuje jeśli broker ubezpieczeniowy przestał spełniać określone ustawą niezbędne wymogi do wykonywania swojej działalności lub na wniosek zainteresowanego.

W przypadku cofnięcia zezwolenia, o ponowne można ubiegać się po upływie 3 lat od dnia cofnięcia. Zezwolenie wygasa z chwilą śmierci brokera bądź z chwilą wykreślenia go z rejestru przedsiębiorców.

W każdej chwili może być przeprowadzona kontrola działalności i stanu majątkowego podmiotu prowadzącego działalność brokerską. Kontrolę taką wykonuje organ nadzoru. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, organ nadzoru może wydawać zalecenia mające na celu poprawę stanu rzeczy, a w dalszych przypadkach nawet nałożyć odpowiednią karę pieniężną, określoną ustawowo.

Zasady, zakres i tryb przeprowadzania w/w kontroli określa w drodze rozporządzenia Minister właściwy do spraw instytucji finansowych.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Bancassurance - prezentacja
17 stron(-y)
Badanie preferencji konsumentów piwa
14 stron(-y)
Marketing mix - referat (⭐bibliografia)
10 stron(-y)
Komunikacja w przedsiębiorstwie (⭐bibliografia ⭐przypisy)
12 stron(-y)
Etapy metody simplex omówione na przykładowym zadaniu
9 stron(-y)
Czym jest marketing? (⭐bibliografia)
15 stron(-y)
Biznesplan narzędziem zarządzania (⭐bibliografia)
13 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Ubezpieczenia » Kim jest broker ubezpieczeniowy

Kim jest broker ubezpieczeniowy
Ocena: 9.4 / 10
Liczba głosów: 2 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii