Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
podstawy makroekonomii | kontrola ryzyka | metody amortyzacji | motywacja | plan promocji | testy z zarządzania | bony skarbowe | algorytm transportowy |

Koncepcja Zygmunta Freuda


Po krótkiej analizie zjawiska, jakim jest osobowość, pragnę przybliżyć kilka najsłynniejszych koncepcji osobowości.
Najbardziej znane i stosowane typologie osobowości wywodzą się z koncepcji psychoanalizy Zygmunta Freuda. Potraktował on tradycyjną psychologię świadomości w zupełnie inny sposób. Dzieląc psychikę na dwie części, jedna z nich (mniejsza) reprezentuje świadomość, natomiast druga (większa) reprezentuje nieświadomość. Według Freuda psychologia nie może ograniczać się tylko do analizy świadomości jako sfery pomagającej zrozumieć podstawowe motywy kierujące ludzkim zachowaniem.

W nieświadomości ukryte są popędy, namiętności, wyparte myśli i uczucia - to właśnie te siły wywierają potężny wpływ na świadome myśli i działania ludzi. Freud twierdził, że osobowość składa się z trzech głównych systemów: id, ego i superego. Wśród tych trzech systemów osobowości id jest systemem pierwotnym, czerpiącym energię z procesów fizjologicznych i nie posiada żadnej wiedzy o rzeczywistości obiektywnej.

Natomiast ego kształtuje się w id i czerpie z niego energię, decyduje o przystąpieniu do działania. To od ego zależy, na jakie elementy otoczenia należy reagować, które popędy zostaną zaspokojone i w jaki sposób.
Superego jest trzecim systemem osobowości, który rozwija się jako ostatni, reprezentuje ideały i dąży do doskonałości.

Ludzkie zachowanie jest prawie zawsze wynikiem interakcji tych trzech systemów. Rozdzielenie ich oddziaływań i określenie względnego wpływu każdego z nich na zachowanie jest rzeczą trudną, jeśli nie niemożliwą. W zwykłych okolicznościach osobowość funkcjonuje jako całość, a nie jako trzy odrębne części. Id uważane jest za biologiczny komponent osobowości, ego za komponent psychiczny, natomiast superego za komponent społeczny.

Według Freuda istnieje tylko ciągłe powtarzanie się działań instynktownych, a kres tego procesu stanowi śmierć. Natomiast Jung prezentuje nieco inny pogląd, wg niego istnieje ciągły, często twórczy rozwój, dążenie do całości i pełni psychicznej oraz pragnienie odrodzenia.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Marketing mix - koncepcje 4P 7P 4C
3 stron(-y)
Marketing mix w poszczególnych fazach życia produktu
6 stron(-y)
Plan marketingowy dla przewozów pasażerskich i turystycznych
16 stron(-y)
Lean management - referat (⭐bibliografia)
10 stron(-y)
Zarządzanie procesowe - referat (⭐bibliografia ⭐przypisy)
11 stron(-y)
Metody analizy marketingowej (⭐bibliografia)
11 stron(-y)
Analiza koniunktury i badanie rynku
10 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Psychologia » Koncepcja Zygmunta Freuda

Koncepcja Zygmunta Freuda
Ocena: 8.8 / 10
Liczba głosów: 51 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować