Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
analiza space | elastyczność podaży | zarządzanie jakością | marketing miasta | ekonomia matematyczna | rozliczenia bezpotówkowe | PKB | metody projekcyjne |

Konflikt motywów mieszanych

Konflikt motywów mieszanych to konflikt, w którym obie jego strony mogą zyskać, jeżeli będą ze sobą współpracować, jednak jedna ze stron konfliktu może osiągnąć większe zyski jeśli obie strony będą jednak ze sobą konkurować.

Przykładem takiego konfliktu motywów mieszanych może być sytuacja, w której dwie firmy konkurują ze sobą na rynku, ale jednocześnie mają potencjał do współpracy w celu osiągnięcia większych korzyści, takich jak: wzajemna wymiana zasobów, synergia czy obniżenie kosztów. Obie strony mogą być zmotywowane zarówno do współpracy, jak i do rywalizacji, co może prowadzić do konfliktu motywów mieszanych.

W takiej sytuacji rozwiązanie konfliktu motywów mieszanych może wymagać zrównoważenia różnych interesów i wypracowania kompromisu, który pozwoli obu stronom osiągnąć pewne korzyści. W niektórych przypadkach współpraca może przynosić większe korzyści długoterminowe, mimo że jedna ze stron mogłaby osiągnąć krótkoterminowe zyski poprzez współzawodnictwo. W innych przypadkach rywalizacja może być bardziej atrakcyjna dla jednej ze stron, co może prowadzić do trudnego wyboru między współpracą a rywalizacją.

W literaturze można spotkać inną definicję problemu konfliktu motywów mieszanych. Mianowicie konflikt motywów mieszanych (znany również jako konflikt dwóch motywów) występuje, gdy jedna osoba ma dwie lub więcej sprzecznych ze sobą motywacji lub celów. Może to prowadzić do wewnętrznego napięcia i dezorientacji, gdyż osoba jest zmuszona dokonywać wyboru między różnymi motywami, które są ze sobą sprzeczne.

Przykładem konfliktu motywów mieszanych może być w tym przypadku sytuacja, gdy osoba chce zarówno osiągnąć awans w pracy, co wymaga poświęcenia dodatkowego czasu i wysiłku, jak i spędzać więcej czasu z rodziną, co jest związane z koniecznością rezygnacji z pracy po godzinach. Osoba może czuć się rozdarta między dwoma motywami: awansem w pracy a równowagą między pracą a życiem prywatnym, co może prowadzić do niezdecydowania, frustracji i stresu.

Konflikt motywów mieszanych może również występować w innych sytuacjach, takich jak np.: wybór między zyskiem finansowym a etycznym postępowaniem, koniecznością wyboru między różnymi wartościami osobistymi czy potrzebą zaspokajania zarówno indywidualnych, jak i grupowych celów. Konflikt ten może być trudny do rozwiązania, gdyż osoba musi wybrać pomiędzy sprzecznymi motywacjami i dokonać wyboru, który może być związany z konsekwencjami zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Definicje z dziedziny psychologii
8 stron(-y)
Kierowanie konfliktem w organizacji - referat (⭐bibliografia)
8 stron(-y)
Konflikt w organizacji - referat (⭐bibliografia ⭐przypisy)
9 stron(-y)
Rodzaje konfliktów w organizacji
3 stron(-y)
Psychologia zarządzania - referat (⭐bibliografia ⭐przypisy)
24 stron(-y)
Wykłady z zarządzania i organizacji
31 stron(-y)
Podstawy socjologii
26 stron(-y)

Najczęściej pobierane pliki (.doc i .pps)

1. Psychologia zarządzania - referat (24 stron A4)
2. Wykłady z zarządzania i organizacji (31 stron A4)
3. Podstawy socjologii (26 stron A4)
4. Proces motywowania - referat (12 stron A4)
5. System nagród i kar w motywacji pracowników (12 stron A4)
6. Etyka w biznesie - opracowanie (10 stron A4)
7. Public relations - opracowanie (22 stron A4)
8. Negocjacje - praca (16 stron A4)
9. Zagadnienia dziedziny zarządzania i organizacji (31 stron A4)
10. Podstawy zarządzania - ściąga (2 stron A4)

Podobne tematy w Kompendium

1. Rodzaje konfliktów (0.4 stron)
2. Konflikty w kanałach dystrybucji (0.6 stron)
3. Konflikt intrapersonalny (wewnętrzny) (0.4 stron)
4. Źródła i rodzaje konfliktów w organizacji (1.6 stron)
5. Funkcje konfliktu w organizacji (1.6 stron)
6. Istota konfliktu (0.5 stron)
7. Konflikt (0.1 stron)
8. Konflikt w przedsiębiorstwie (0.5 stron)
9. Sytuacje konfliktowe (0.8 stron)
10. Jakościowa analiza rynku (0.1 stron)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Psychologia » Konflikt motywów mieszanych

Konflikt motywów mieszanych
Ocena: 9.6 / 10
Liczba głosów: 199 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii