Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
prace magisterskie z marketingu | metoda fmea | analiza fundamentalna | PHARE | prywatyzacja | historia myśli gospodarczej | wykłady z zarządzania zasobami ludzkimi | analiza płynności finansowej |

Konsorcjum bankowe kredytowe

Banki w celu wspólnego udzielenia kredytu mogą zawrzeć umowę o utworzeniu konsorcjum bankowego. Umowa może być zawarta wyłącznie między bankami. Dopuszczono możliwość zawierania umowy konsorcjalnej między bankami krajowymi oraz bankami zagranicznymi, które wspólnie mogą udzielić kredytu zarówno dla podmiotu krajowego, jak i dla podmiotu zagranicznego.

Przyczyny, dla których bank nie mógłby uczestniczyć w konsorcjum, mogą wynikać z wewnętrznych uregulowań (statutu, regulaminów), określających zakres czynności bankowych, a w szczególności rodzaje kredytów udzielanych przez bank. Przystąpienie banku do konsorcjum w celu udzielenia kredytu niedozwolonego wewnętrznymi przepisami byłoby naruszeniem jedynie tych regulacji i nie stanowiłoby o nieważności umowy konsorcjum, jak i w jej wyniku zawartej umowy kredytowej.

Konsorcjum to po prostu współdziałanie, współuczestniczenie między różnymi podmiotami gospodarczymi. Nawiązanie takiego współdziałania następuje na podstawie umowy konsorcjalnej. Uczestnicy konsorcjum nie wydzielają ze swego majątku odpowiednich części, które składałyby się na wspólny fundusz czy majątek. Nie ma tez solidarnej odpowiedzialności uczestników konsorcjum za zobowiązania zaciągnięte przez banki działające w konsorcjum.

Konsorcjum mieszane przewiduje wspólne udzielanie kredytów przez część banków, a także udzielanie gwarancji bankowych albo poręczeń przez pozostałe banki uczestniczące w konsorcjum.

Umowę konsorcjalną powinny zawrzeć co najmniej dwa banki (brak limitu górnego). W umowie banki ustalają warunki udzielenia kredytu i jego zabezpieczenia oraz wyznaczają bank umocowany do zawarcia umowy kredytu (tzw. lidera konsorcjum). Banki ponoszą ryzyko związane z udzielonym kredytem proporcjonalnie do wysokości wniesionych środków finansowych do wspólnie udzielonego kredytu.

W razie zawarcia umowy o konsorcjum bankowe dochodzi do solidarności wierzycieli (kredytodawców), ale jednocześnie niedopuszczalne jest przyjęcie w umowie określającej zasady utworzenia konsorcjum bankowego koncepcji solidarności wierzycieli oraz banku – agenta jako wyłącznie odpowiedzialnego za przyjmowanie spłat kredytu od kredytobiorcy.

Banki, zawierając umowę konsorcjalną, nie tracą swojej samodzielności prawnej. Konsorcjum bankowe nie jest związane z tworzeniem żadnych nowych struktur organizacyjnych. Konsorcja bankowe zawierane są z reguły dlatego, że z uwagi na dużą kwotę kredytu mogłoby dochodzić do naruszenia zasad określających koncentrację zaangażowania kredytowego przy udzielaniu przez jeden bank tzw. dużego kredytu.

Zawarcie umowy konsorcjalnej nie wymaga zgody Prezesa NBP ani KNB. Procedurę zmierzającą do utworzenia konsorcjum bankowego inicjuje klient banku albo też bank kredytujący danego klienta. Następuje to po przedstawieniu przez klienta jego potrzeb kredytowych oraz celu kredytowania. Bank kredytujący zawiera wtedy ze swym klientem umowę zlecenia w zakresie utworzenia konsorcjum. Bank inicjuje także rokowania do zawarcia umowy konsorcjalnej z innymi bankami. Mogą zostać zawarte dwie osobne umowy: kredytowa i konsorcjalna, albo jeden dokument obejmujący umowę kredytu i konsorcjum. Następnie banki wnoszą środki finansowe do wspólnie udzielonego kredytu i są one do dyspozycji banków uczestniczących.

Umowa konsorcjalna reguluje rozliczenia miedzy konsorcjantami z tytułu zapłaconej przez kredytobiorcę prowizji oraz dokonywanych przez niego spłat kredytu oraz odsetek. Jednym z istotnych elementów umowy konsorcjalnej jest uregulowanie trybu zawarcia umowy kredytu, a więc także sprawy reprezentowania banków wobec kredytobiorcy (strona umowy może być tylko jeden bank przedstawiciel – on ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą w stosunku do kredytobiorcy; albo wszystkie banki – ponoszą odpowiedzialność wszystkie banki razem, ale nie jest to odpowiedzialność solidarna.).

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Ryzyko bankowe
7 stron(-y)
Ryzyko kredytowe - zarządzanie ryzykiem kredytowym
14 stron(-y)
Elektroniczne karty bankowe
5 stron(-y)
Działalność kredytowa banku - opracowanie (⭐przypisy)
18 stron(-y)
Ryzyko kredytowe (⭐bibliografia)
16 stron(-y)
Controlling bankowy
11 stron(-y)
Bierne operacje bankowe (⭐bibliografia)
17 stron(-y)

Najczęściej pobierane pliki (.doc i .pps)

1. Ryzyko kredytowe (16 stron A4)
2. Controlling bankowy (11 stron A4)
3. Bierne operacje bankowe (17 stron A4)
4. Nowe produkty bankowe - referat (0 stron A4)
5. Podstawy bankowości - wykłady (33 stron A4)
6. Niezależność banku centralnego - referat (12 stron A4)
7. Czynne operacje banku komercyjnego (17 stron A4)
8. Bancassurance - prezentacja (17 stron A4)
9. Rozliczenia gotówkowe i bezgotówkowe - referat (20 stron A4)
10. Bankowość elektroniczna (12 stron A4)

Podobne tematy w Kompendium

1. Kredyt konsorcjalny - syndykacja (0.8 stron)
2. Ryzyko kredytowe banku (0.3 stron)
3. Certyfikaty depozytowe (0.3 stron)
4. Ryzyko kredytowe (0.2 stron)
5. Instrumenty rynku pieniężnego (0.2 stron)
6. Bankowe operacje pośredniczące (1.1 stron)
7. Rodzaje ryzyka ubezpieczeniowego (0.5 stron)
8. Karty płatnicze (0.5 stron)
9. Ryzyko bankowe (1.3 stron)
10. Banki komercyjne (1.1 stron)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Bankowość » Konsorcjum bankowe kredytowe

Konsorcjum bankowe kredytowe
Ocena: 8.6 / 10
Liczba głosów: 33 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii