Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
marketing przemysłowy | strategia sprzedaży | corporate identity | prace magisterskie | VBM | bezrobocie | wskaźniki du Ponta | deficyt budżetowy |

Kontrola jakości

Warunkiem skutecznej kontroli jakości jest zdolność mierzenia cech kontrolowanych oraz możliwość ich jednoznacznej oceny - ocena musi być obarczona jak najmniejszym subiektywizmem. Dane z kontroli uzyskuje się przez pomiar (ręcznie, automatycznie) lub w wyniku oceny organoleptycznej (np. wzrokowej). Obiekt kontrolowany może być pojedynczą częścią wyrobu, zespołem lub też zmontowanym wyrobem. Cechy kontrolowane mogą odnosić się do dokładności wymiarowej, dokładności kształtu, dokładności położenia, struktury powierzchni, masy obiektu, jego właściwości elektrycznych itd. W wyniku tak dużej różnorodności zadań pomiarowo-kontrolnych, w praktyce przemysłowej jest stosowanych wiele pomocy i przyrządów - od najprostszych, w postaci sprawdzianów i suwmiarek poczynając, na tak złożonych jak maszyny współrzędnościowe kończąc.

Najważniejsze przyrządy wykorzystywane w kontroli elementów maszyn, to:
- Prosty sprzęt do mierzenia długości - dzisiaj są już powszechnie dostępne klasyczne ręczne przyrządy pomiarowe jak suwmiarki czy mikromierze, wyposażone w interfejsy pozwalające na bezpośrednie współdziałanie z komputerem.
- Profilometry - służące do pomiaru chropowatości i falistości obrobionej powierzchni. Można je uważać za dwuosiowe maszyny współrzędnościowe. Zbudowane są podobnie jak urządzenia stykowe do pomiaru chropowatości lub jak urządzenia optyczne.
- Urządzenia kontroli kształtu umożliwiają między innymi określenie odchyłek profilu od idealnego cylindra lub okręgu.
- Automaty kontrolne oraz wielopozycyjne urządzenia pomiarowe. Są wprawdzie bardzo kosztowne i zasadniczo mało elastyczne, stanowią jednak najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o dokładność, kompleksowość oraz możliwość włączenia w proces.
- Maszyny współrzędnościowe, które są najbardziej elastycznymi i wielowymiarowymi urządzeniami pomiarowymi. Dzięki wyposażeniu w optyczne i mechaniczne elementy pomiarowe, mogą dokonywać pomiaru prawie w każdym punkcie przedmiotu.
- Systemy pomiarowe zintegrowane z obrabiarką, które mogą być realizowane np. przez wymianę narzędzia na czujnik pomiarowy. W niektórych rozwiązaniach kompletne urządzenie pomiarowe jest wbudowane w przestrzeń roboczą obrabiarki.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
TQM a wizerunek przedsiębiorstwa ( bibliografia przypisy)
48 stron(-y)
TQM - praca ( bibliografia przypisy)
24 stron(-y)
TQM JiT oraz Kanban - referat ( bibliografia przypisy)
25 stron(-y)
Kompleksowe zarządzanie jakością TQM
5 stron(-y)
Zarządzanie jakością w przedsiębiorstwie - praca licencjacka ( bibliografia przypisy)
41 stron(-y)
Analiza FMEA - praca ( bibliografia)
14 stron(-y)
Ryzyko w zarządzaniu - referat ( bibliografia)
10 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Zarządzanie jakością » Kontrola jakości

Kontrola jakości
Ocena: 8.9 / 10
Liczba głosów: 169 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii