Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
marketing usług | DAGMAR | operacje otwartego rynku | ryzyko bankowe | dobra substytucyjne | geografia ekonomiczna | prezentacje z zarządzania | NBP |

Korelacja pozorna - definicja cechy i przykład


Korelacja pozorna znana również jako korelacja fałszywa lub korelacja pozornie spójna to zjawisko, w którym wydaje się, że istnieje związek między dwiema zmiennymi, podczas gdy w rzeczywistości nie ma prawdziwej przyczynowości ani związku między nimi. Wynika to często z przypadkowych zbiegów okoliczności, błędów w badaniu lub obecności trzeciej zmiennej wpływającej na obie zmienne.

Charakterystyka korelacji pozornej obejmuje kilka elementów:

- Brak przyczynowości: Korelacja pozorna nie implikuje przyczynowości między zmiennymi. Oznacza to, że nie można wnioskować, że jedna zmienna wpływa na drugą, nawet jeśli istnieje statystyczna korelacja między nimi.

- Wpływ trzeciej zmiennej: Zjawisko to może być wynikiem obecności trzeciej zmiennej, która wpływa na obie zmienne, sprawiając, że wydają się one skorelowane. W takim przypadku korelacja między dwiema zmiennymi jest wynikiem wpływu trzeciej zmiennej.

- Przypadkowe zbiegi: W niektórych przypadkach korelacja pozorna może wynikać z przypadkowych zbiegów wartości obu zmiennych, co prowadzi do fałszywego wrażenia, że istnieje jakiś związek między nimi.

- Błędy w badaniach: Korelacja pozorna może być wynikiem błędów statystycznych lub metodycznych w badaniach, które mogą prowadzić do fałszywego wniosku o korelacji między zmiennymi.

Przykładem korelacji pozornej może być sytuacja, w której ilość spożywanych lodów koreluje ze wzrostem liczby przypadków utonięć. Oba te zjawiska mogą być spowodowane sezonem letnim, co wpływa na zwiększoną konsumpcję lodów i jednocześnie zwiększa ryzyko utonięć podczas kąpieli w wodzie. Jednak nie oznacza to, że spożywanie lodów bezpośrednio powoduje więcej przypadków utonięć – jest to jedynie pozorna korelacja wynikająca z wpływu trzeciej zmiennej, jaką jest sezon letni.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Definicje z dziedziny psychologii
8 stron(-y)
Lojalność wobec marki
7 stron(-y)
Podstawy statystyki - wykłady
17 stron(-y)
Konstrukcja modelu ekonometrycznego - dzieci przebywające w żłobkach
16 stron(-y)
Modelowanie ekonometryczne oraz wyznaczenie prognozy - spożycie piwa
11 stron(-y)
Model ekonometryczny - ceny samochodów używanych
12 stron(-y)
Projekt ekonometryczny - wyjazdy zagraniczne (⭐bibliografia)
22 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Statystyka » Korelacja pozorna - definicja cechy i przykład

Korelacja pozorna - definicja cechy i przykład
Ocena: 8.8 / 10
Liczba głosów: 164 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować