Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
podstawy bankowości | prywatyzacja bezpośrednia | teoria wyboru konsumenta | metody scenariuszowe | konflikt | globalizacja | prezentacje z marketingu | metoda Kanban |

Kraje naftowe

Kraje naftowe są wyróżniającą się grupą państw rozwijających się. Nazwano je tak
dlatego, że głównym źródłem ich środków dewizowych jest eksport ropy naftowej i jej produktów. Większość z tych krajów jest zrzeszona w Organizacji Krajów Eksporterów Ropy Naftowej OPEC.  Ze względu na różną sytuację gospodarczą, zarówno jeśli chodzi o zasoby ropy naftowej, jej wydobycie, jak i dochody eksportowe z tego tytułu, kraje naftowe możemy podzielić na dwie grupy.



Kraje naftowe I – do których zalicza się Arabię Saudyjską, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt i Libię, pewną część dochodu z eksportu ropy przeznaczają na finansowanie inwestycji, głównie w rozwój rolnictwa, przemysłu przetwórczego, energetyki i infrastruktury gospodarczej, a także na finansowanie konsumpcji (w tym budownictwa mieszkaniowego).

Drugą część dochodów z eksportu ropy naftowej kraje te lokują za granicą. Zagraniczna polityka ekonomiczna jest w tych krajach zdeterminowana przez cele, środki i narzędzia wewnętrznej polityki ekonomicznej.

Eksport towarowy prawie w całości opiera się na wywozie ropy naftowej, import natomiast obejmuje najnowocześniejsze technologie dla przemysłu przetwórczego, energetyki, infrastruktury gospodarczej i rolnictwa, a także nowoczesne konsumpcyjne wyroby przemysłowe i żywność.

Bilans handlowy tych krajów jest wysoce dodatni, natomiast bilans kapitałowy jest ujemny i obejmuje lokatę nadwyżki bilansu handlowego głównie w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej.

Kraje naftowe II – obejmują pozostałych  członków OPEC, a także nie zrzeszonych w tej organizacji eksporterów ropy naftowej. Cechują się one ujemnym bilansem handlowym – ich dochody z eksportu ropy są nie wystarczające w stosunku do potrzeb importowych.

Wynika to, po pierwsze, z mniejszych w stosunku do potencjału gospodarczego i liczby ludności rozmiarów eksportu ropy naftowej, i po drugie, z odmiennej struktury importu, będącej efektem innej wewnętrznej polityki gospodarczej.

Kraje te, realizując szerszy program rozwoju przemysłu w porównaniu z krajami naftowymi I, starają się w większym stopniu uniezależnić od importu. Jednak próby weryfikacji programów rozwojowych dokonane w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, nie zmieniły zasadniczo bilansu handlowego i płatniczego tych krajów. Podstawę eksportu stanowi ropa naftowa i pochodne, podstawę importu stanowią technologie dla przemysłu maszynowego i przetwórczego, a także surowce i materiały do produkcji.

Ważną rolę odgrywa również import żywności i gotowych konsumpcyjnych wyrobów przemysłowych. W efekcie kraje naftowe II należą do importerów kapitału i dłużników międzynarodowych.


Podobne tematy w Kompendium

1. Regionalizacja (0.3 stron)
2. Czy jest Euro (1 stron)
3. Korporacje transnarodowe (0.4 stron)
4. Świat w obliczu globalizacji (1.9 stron)
5. Traktat z Maastricht (0.4 stron)
6. Handel zagraniczny (1.1 stron)
7. CEFTA (2.1 stron)
8. Waluty międzynarodowe (0.4 stron)
9. Teoria kosztów komparatywnych Dawida Ricardo (0.6 stron)
10. Czym jest Euro (0.6 stron)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Gospodarka » Kraje naftowe

Kraje naftowe
Ocena: 9.7 / 10
Liczba głosów: 225 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii